Νίκες όχι όπως φαίνονται!!! SERPICO

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ- ΠΑΟΚ 2-3. / ΟΛΥΜΠΙΑΚΌΣ- ΒΟΛΟΣ 5-0.

Θά προσπαθήσω μέσα σε λίγες γραμμές νά σάς εξηγήσω πώς είδα εγώ τά δύο αυτά ματς . Στο Περιστέρι οι καρδιές τών Παοκτζηδων πήγαν στην θέση τους στο 92″ λεπτό . Μέχρι τότε ο δικέφαλο είχε κατορθώσει ένα ματς που το έφερε μέσα σε πέντε λεπτά στα μέτρα του προηγούμενος με 0-2 νά κάνει τον αγώνα θρίλερ.

Τά εύκολα δύσκολα έκανε ή τόν πήρε χαμπάρι ο Ατρόμητος ότι μπορεί όχι μόνο νά ισσοφαριση αλλά νά πάρει καί τό ματς ακόμα. Με μία άμυνα καφαλοτυρι ι ΠΑΟΚ μόλις άρχισε νά ρολαρει ό Ατρόμητος , και μόλις ο δαιμόνιος Μπισεσβαρ άρχισε νά κουράζεται , μείωσε στο ημίχρονο σε 1-2. Τό δεύτερο ημίχρονο ήρθαν ακόμα τά χειρότερα για τόν δικέφαλο όταν ο γηπεδούχος πίεζε συνεχώς , πήρε την κατοχή καί τόν έλεγχο καί ανετοτατα και σε άμυνα τής πλάκας έφερε τόν αγώνα στα ίσα. 2-2 καί τά δύο γκολ ο καταπληκτικός Βέλιος.

Ειδικά το δεύτερο ήταν φοβερό γκολ. Τά γκολ του ΠΑΟΚ για νά μήν αδικώ κάποια ομάδα ο Ακμπομπ καί ο Ματος πού πραγματικά ντύθηκε Βιερίνια σε αυτό το γκολ πού πέτυχε.Με τόν αγώνα ανοικτό καί την μπάλα πάνω κάτω ή ομάδα πού έδειχνε νά είναι περισσότερο κοντά στο γκολ ήταν ο Ατρόμητος. Ο ΠΑΟΚ αγωνιστικά χάθηκε για 25″ λεπτά. Σκόρπισε μέσα στο γήπεδο.

Ο Ατρόμητος πάντα κατά την γνώμη μου σιγά σιγά έβγαζε καί αυτός προβλήματα , καί έδειχνε νά “αγνοεί ” ότι παίζει με τόν ΠΑΟΚ. Η άμυνα του έκανε λάθη καί αυτό κυριολεκτικά φάνηκε στο πώς δηλαδή δέχτηκε το γκολ τής ήττας.

Με ένα στημένο μέσα σε λίγα λεπτά από ίδια θέση πού το πρώτο έγινε γκολ αλλά σωστά ακυρώθηκε , αλλά το δεύτερο έγραψε γκολ. Αστεία πράγματα δηλαδή. Αδουλευτα από τόν προπονητή τους, γιατί αυτόν βαραίνει αυτή η εικόνα.

Όταν κύριε Αναστασίου δεν μπορείς νά κερδίσεις ένα ματς φροντίζεις νά μήν το χάσεις.Νομος του Ποδοσφαίρου αυτό.Ακομα καί έτσι ο Παοκ με τεράστια κενά η άμυνα τού Ατρόμητου θά έβρισκε την φάση για γκολ.  Μάζεψε την ομάδα , κλείσε τούς χώρους , με τόν ΠΑΟΚ παίζεις. Αδιάβαστος. Όμορφα ι Κρέσπο πού ανέβηκε γυριστή κεφάλια , σε μαρμαρομενους αμυντικούς καί 2-3 . Γειά σας.

Στο Καραϊσκάκη ιδανικό ξεκίνημα για τόν Ολυμπιακό στον νεοφώτιστο Βόλο καί μόλις στο 12″ λεπτό ο Γκιγιερμε το 1-0. Περίπατος είπα εγώ το ματσάκι σήμερα. Τρίχες ! Κάτι τό μυαλό στην Τότεναμ, κάτι κάποιες επιπόλαιες επιλογές από τούς παίκτες , κάτι κλοτσιπατιναδες από τούς φιλοξενούμενους, ο Ολυμπιακός αποπροσανατολίζεται και δεν φτάνει ορθολογικά στην αντίπαλη εστία.

Η διαφορά μεταξύ των ομάδων είναι μεγάλη και φαίνεται μέσα στο γήπεδο, αλλά πολλά λάθη , βιαστικές ενέργειας, καί κάποιες υπερβολές δεν δίνουν δεύτερο γκολ στον Θρύλο. Ο Βόλος παίζει σωστά , κλέβει οπότε γίνεται λάθος την μπάλα καί στο 18″ παραλίγο να ισοφαρίσει με τόν Μουνιθ. Όχι δεν ξυπνάει ο Ολυμπιακός , ο Μαρτίνς έχει τρελαθεί με αυτά πού βλέπει .

Εύκολα λάθη , πουληματα τής μπάλας και ασοβαρα πράγματα.Εμενα προσωπικά αυτό το δίδυμο Σισέ Μεριά ήδη με ανησυχεί. Όχι ο Μεριά , προς θεού, αλλά ο Σισέ. Σκέφτομαι την Τότεναμ και ανατριχιαζω. Δεν παίζει σίγουρα, καί με αυτοπεποίθηση, θέλει δουλειά ακόμα η” καί παιχνίδια. Καλή στιγμή για τόν Βόλο με Μυστακίδης, πού κάνει πολύ καλό παιχνίδι , αλλά ο ΣΑ είναι καί σήμερα εγγύηση.

Παίζει με την φωτιά ι Ολυμπιακός πού δεν καθαρίζει τόν αγώνα. Ο Βόλος ψάχνει την φάση πού θά φαιρει το ματς στα ίσα. Εύθραυστο το αποτέλεσμα καί όλα ανοικτά. Καί Ξαφνικά η μηχανή του θρύλου αποφασίζει να πάρει μπροστά. Μετά το 65″ λεπτό , η μπάλα κυκλοφορεί σωστά, η πίεση αποδίδει, καί αρχίζει η ομάδα του Ολυμπιακού νά παίζει σωστά το τόπι.

Ηγέτης ο Βαλμπουενα, ο Καμαρά μοιράζει σωστά , αλλά καί παίρνει πάνω του τά χάφ, ο Κουτρης ανεβάζει στροφές καί μαζί με Ποντενσε πλαγιοκοπουν την άμυνα του Βόλου. Ένα ματς πού πήγε νά γίνει θρίλερ, γίνεται πάρτι για έναν. Ελ Αραμπι, Γκερέρο, Βαλμπουενα, καί Σουλτανί υπογράφουν στα δίχτυα, καί ο Ολυμπιακός νικητής με σκορ 5-0. Σάκος του μποξ οι Βολιωτες πού σίγουρα θά έλεγαν νά τελειώσει το παιχνίδι.

Πρέπει ο Ολυμπιακός νά βάλεις στο μυαλό του ότι σε λίγες μέρες παίζει με την φιναλίστ τού Τσάμπιονς Λιγκ καί νά διορθώσει το παραμικρό σε απόδοση και λάθη , διότι η Τότεναμ δεν είναι Βόλος καί τά λάθη καί ολιγωρίες πληρώνονται. Καλή επιτυχία στον Ολυμπιακό σε αυτόν τον δύσκολο αγώνα καί σέ ένα πραγματικά δύσκολο όμιλο.