Νίκη αλλά με προβληματική απόδοση …. Ο Τίγρης

Η ΑΕΚ σε ένα αγώνα που είχε πολλές εναλλαγές κατάφερε να νικήσει τον Ατρόμητο με σκορ 3 -2 με πρωταγωνιστή και σκόρερ το Ολιβέιρα. Ο Δικέφαλος ξεκίνησε τον αγώνα επιθετικά αλλά σε μια αντεπίθεση του Ατρόμητου στο πρώτο δεκάλεπτο ο Οικονόμου έκανε πέναλτυ το οποίο κτύπησε ο Μανούσος, απέκρουσε ο Τσιντώτας, η μπάλα γύρισε πάλι στο Μανούσο, ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα γράφοντας το 0-1.

Στη συνέχεια ηΑΕΚ προσπάθησε να ισοφαρίσει και είχε την ευκαιρία προς το τέλος του ημιχρόνου όταν ο Βέρντερ τροφοδότησε τον Λιβάγια που έμπαινε στην περιοχή, όμως το πλασέ που έκανε απέκρουσε ο τερματοφύλακας Μαντάς, η μπάλα έφθασε στον Βέρντερ ο οποίος σουτάρε με τηνμπάλα όμως να κτυπάει στο δοκάρι και στην επιστροφή μέσα στη μικρή περιοχή ο Λιβάγια έπιασε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε δυνατά επιθετικά και κατάφερε να ισοφαρίσει με σουτ που έκανε από μέσα δεξιά στη μεγάλη περιοχή και αφού η μπάλα κτύπησε πρώτα στο κάθετο δοκάρι και στη συνέχεια στο σώμα του τερματοφύλακα όπου και κατέληξε στα δίχτυα γράφοντας το 1-1 με τον Ολιβέιρα να βάζει τογκολ με την βοήθεια της τύχης.

Μετά την ισοφάριση η ΑΕΚ αφού έριξε στον αγώνα το Μάνταλο και τον Αλμπάνη συνέχισε επιθετικά και μετά από γύρισμα της μπάλας στο τερματοφύλακα αυτός έκανε λάθος με αποτέλεσμα ο Ολιβέιρα που καραδοκούσε κέρδισε τη μπάλα και την έστειλε στα ανυπεράσπιστα δίχτυα του Μαντά γράφοντας το 2-1. Στη συνέχεια και ενώ ο αγώνας πήγαινε προς το τέλος ο Ατρόμητος σε μια επίθεση κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2με τον Ανδρούτσο παγώνοντας το ΟΑΚΑ.

Όμως η ΑΕΚ δεν είχε πει την τελευταία λέξη και σε κτύπημα κόρνερ και μετά από κεφάλια του Μάνταλου ο Ολιβέιρα και πάλι κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Ατρόμητου γράφοντας το 3-2 στη λήξη του αγώνα και ταυτόχρονα πετυχαίνοντας χατ τρικ.

Τελειώνοντας θέλω επισημάνω ότι η ΑΕΚ νίκησε δίκαια, βεβαίως στο δεύτερο ημίχρονο ήταν καλύτερη με τη βοήθεια του Μάνταλου και του Αλμπάνη αλλά και πάλι δεν ικανοποίησε με τη απόδοση της.

ΑΕΚ – Ατρόμητος: 3-2 (Highlights)