Νίκη Χρυσάφι για τον Ιωνικό!!!!

Ο Ιωνικό; απέφυγε τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας, μετά την νίκη ανάσα επί του Ατρομήτου με 2-1 στη Νεάπολη, με τους Νικαιώτες να κάνουν το χρυσό τρίποντο μετά από περίπου δύο μήνες και 5 σερί ήττες !!!! Το προβάδισμα δύο τερμάτων με τα γκολ των Κάνιας και Λένις, έδωσαν ώθηση στους γηπεδούχους να ξεκολλήσουν απο την 13η θέση (που οδηγεί στο μπαράζ) με τους Περιστεριώτες, να πετυχαίνουν το γκολ της τιμής με τον Σάλομον αλλά μέχρι εκεί.

Ο Ατρόμητος μπορέι να μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι αφού έκανε την πρώτη φάση στο ματας 5ο λεπτό με τον Κουλούρη, το σουτ του οποίου μπλόκαρε σταθερά ο Χουτεσιώτης. Στο 19’ ο Ιωνικός απέιλησε για το γκολ, μετά από κόρνερ του Άοσμαν, ο Καμπράλ πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Μάντζης σημάδεψε τα περιστέρια …..

Ο Ιωνικός τελικά πήρε κεφάλι στο σκορ στο 32 με τον Κάνιας όταν μετά το γύρισμα του Μάντζη μέσα στην περιοχή και τον Ισπανό να πιάνει ένα σφαλτσαριστό σούτ που λέν κι οι μορφωμένοι στέλνωντας την μπάλα στο μπακλαβωτό!! Λίγο αργότερα ο Ιωνικός διπλασίασε τα τέρματα του όταν απο φάουλ του Αοσμάν ο Γιαννιώτης απέκρουσε προς στγμήν αλλά ο Λένις δεν έχασε την ευκαιρεία να χριστεί σκόρερ και να κάνει το 2-0!

Ο Ατρόμητος άλλαξε τη εικόνα του ματς στο 2 ημιχρόνιο με τα σουτ του Ροτάριου να καταλήγει λίγο άουτ, το σουτ του Χαρίση αλλά ο Χουτεσιώτης έδιωξε σε κόρνερ, με τον Ατρόμητο να κατάφερνει μονον να μειώσει στο 62’ με τον Σάλομον να σουτάρει από το όριο της περιοχής, την μπάλα να κόντραρει στον Τσιγκρίνσκι και να καταλήγει στη γωνία του Χουτεσιώτη, μειώνοντας απλά το σκορ σε 2-1 για τον Ατρόμητο. Ο Ατρόμητος θα μπορούσε να είχε σκοράρει στο 64’ αλλά ο  ο κίπερ του Ιωνικού έκανε καταπληκτική επέμβαση σε κοντινό πλασέ του Κουλούρη, διώχνοντας κάθε ελπίδα του Ατρομήτου για ισοφάριση του μάτς.

Ο Ιωνικός είχε την τύχη με το μέρος του στην «εκτέλεση» του Ναμπί στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων που χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ πανηγύρισε το πρώτο του «τρίποντο» στο 2022 μετά απο την εκπληκτική νίκη του με 3-2 επί του ΠΑΟΚ στις 5 Δεκεμβρίου 2021.