Νίκη δύσκολη, απέφυγε τό δάγκωμα……. SERPICO

Σε ένα ματς πού τά είχε όλα ό Ολυμπιακός νίκησε τόν πολύ καλό καί χθές ΟΦΗ και παρέμεινε στην κορυφή. Μία ομολογουμένως δύσκολη νίκη μιας καί ό ΟΦΗ μπήκε στον αγώνα όχι για να ” κρυφτεί” αλλά νά παίξει στα ίσα τόν Ολυμπιακό καί μπράβο του. Όπως πάντα με τέρμα τα γκάζια μπήκε ό Θρύλο πού έδειξε διάθεση νά καθαρίσει τόν αγώνα από νωρίς καί νά αφήσει τόν ΟΦΗ με τό όνειρο ενός καλού αποτελέσματος.

Πηγή κινδύνου και χθές ό ορεξατος Ποτένσε πού έκανε ότι ήθελε καί μοίραζε σακούλες σε όποιον έπεφτε πάνω του. Σέ μία σέντρα συστημένο γράμμα του Ποτένσε καταπληκτική σκαστή κεφαλιά τού Σουντανί καί μόλις στο 11″ λεπτό 1-0 για τούς ερυθρόλευκους. Ο Λοβέρα χθές είχε πολλά κέφια, έδειξε κάποια από τα σπουδαία προσόντα του καί λίγα λεπτά αργότερα σε σουτ κεραμίδα αναγκάζει τον γκολκίπερ τού ΟΦΗ Σωτηρίου νά απογειωθεί βρίσκοντας λίγο με τά δάκτυλα την μπάλα, στελνοντας την στο κάθετο δοκάρι, σώζοντας τούς Κρητικούς από το δεύτερο γκολ πού θά ήταν ότι χειρότερο.

Ο ΟΦΗ έβγαινε πολύ όμορφα και γρήγορα μπροστά. καθότι ο Ολυμπιακός ανέβάζε πολύ ψηλά την άμυνα του(χάνοντας τά μαρκαρίσματα ουκ ολίγες φορές) έφτανε κοντά στο γκολ , ειδικά με τόν Τσιλιανίδη πού πρίν εκτελέσει το τάκλιν τού καταπληκτικού σήμερα βετεράνου Αβραάμ Παπαδόπουλου τού στερεί νά σκοράρει απέναντι από τόν Σα. Ματίγια καί Ναμπί έβάλαν σε μπελάδες τόν Ολυμπιακό, που παρότι όλα πήγαιναν καλά μπροστά, αντιθέτως ”έτρωγε” εύκολα φάσεις στην άμυνα του .

Χθές ό Μπουχαλακης ήταν σε κακή μέρα ενώ ό Γκιγιερμε παλεύε μόνος του καί ή τρύπα στα χαφ όσο περνούσε ο χρόνος μεγάλωνε. Ο Μπουχαλάκης κάνει εύκολα πουλήματα της μπάλας καί δίνει αφορμή στον ΟΦΗ νά κάνει επιθέσεις. Ο Λοβέρα δεν δίνει ανάσες στον Κούτρη βοηθώντας τον στα μαρκαρίσματα καί δημιουργεί πρόβληματα όχι μόνο σε αυτήν την πτέρυγα, αλλά καί στην πλευρά του Τοροσίδη πού τά βαριά πόδια του δεν βοηθάνε τόν παίκτη νά κάνει τίς παλιές κούρσες καί επελάσεις.

Με ένα λαθος τού Ολυμπιακού ο ΟΦΗ κλέβει μπάλα καί γρήγορα βγαίνει στην κόντρα, ή μπάλα λίγο έξω από την περιοχή με την μία σουτ μπαζούκας τού Ναμπι στα τελειώματα τού ημιχρόνου και η μπάλα στο Μπακλαβωτό. Γκολάρα από αυτές πού σπάνια βλέπουμε σε Ελληνικά γήπεδα. Δεν μπόρεσε ό Ολυμπιακός παρά τίς τελικές πού έκανε νά κάνει δεύτερο γκολ καί αυτό στοίχισε για το πρώτο ημίχρονο.

Φουλ μηχανές ό Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο αλλά ό ΟΦΗ έχει δοκάρι με τον Σεμέντο στο 54″ λεπτό. Αυτή ή φάση δίνει περισσότερη αποφασιστικότητα στον Ολυμπιακό, ο οποίος θα τρέξει, πιέζει καί φτιάχνει καταπληκτικές συνεργασίες , με Ποτένσε, Σουντανί και Γκερέρο. Μία από αυτές στο 57″ λεπτό βρίσκει στόχο καί πάλι με τόν Σουντανί, πού με ένα βον πλανέ πύραυλο εκτελεί καί 2-1 για τόν Ολυμπιακό. Τό ματς ψυχολογικά καί με το γκολ αυτό θά περίμενε κανείς νά γύρει στον Ολυμπιακό αλλά ο ΟΦΗ συνεχίζει με Ναμπι , Σεμεδο καί τούς άλλους νά μήν αφήνουν την άμυνα τού Ολυμπιακού σε ησυχία.

Τό VAR λίγο αργότερα ακυρώνει γκολ ποίημα τού Ολυμπιακού σάν οφσάιντ, καί ό ΟΦΗ μένει για τά καλά στο παιχνίδι, βλέποντας τόν Ολυμπιακό νά πέφτει σε απόδοση καί δημιουργία. Ο Λοβερα εκτός , ό Μασούρας μέσα , για νά φρεσκαρει την ομάδα ο Μαρτίνς, αλλά τίποτα. Χαμένη υπόθεση τά χάφ τών ερυθρολευκων, με τόν Τοροσίδη εκτός καί τόν Γκασπάρ μέσα πού έδειξε καλά στοιχεία αλλά αδιανόητα νά παραμένει εντός παιχνιδιού ό αρνητικός Μπουχαλακης ό Ολυμπιακός δίνει γήπεδο στον ΟΦΗ, κάνει πολλά λάθη καί γενικά νά απογοητεύει με την εμφάνιση του.

Έστω καί καθυστερημένα ξυπνάει ό Μαρτίνς καί βάζει μέσα τόν Καμαρά νά μαζέψει ότι μπορεί. Πάντως ό Μπουχαλακης είναι πάντα μέσα στο γήπεδο. Απαράδεκτο νά κάνει καθυστερήσεις ό Ολυμπιακός στο γήπεδο του σε ένα ματς Ελληνικού πρωταθλήματος οποίος καί νά είναι ό αντίπαλος. Δεν επιτρέπεται. Ο ΟΦΗ θά κάνει τίς τελευταίες του προσπάθειες νά κάνει την φάση για το γκολ τής ισσοφαρισης αλλά χωρίς νά τά καταφέρει. Τό παιχνίδι τελειώνει ό Ολυμπιακός κέρδισε τόν αγώνα , ό ΟΦΗ το χειροκρότημα για την εμφάνιση του και τόν τρόπο που αντιμετώπισε τόν αγώνα.

Νίκη παραμονής στην κορυφή για τον Ολυμπιακό αγχωτική , δύσκολη αλλά δίνει τούς πόντους στην ομάδα τού Πειραιά καί πολύ σκέψη για το πώς θά παρουσιαστεί σε λίγες μέρες απέναντι στην Μπάγερν για το Τσάμπιονς Λιγκ.