Νίκη για κορυφή , αλλά καί πολύ άγχος!! SERPICO

Σέ ένα άδειο και κρύο Καραϊσκάκη με τούς περισσότερους παίκτες άδειους από ενέργεια και εμπνεύσεις, με τον Μαρτίνς” κλειδωμένο” από τόν Δώνη, ό Ολυμπιακός σήμερα έστω καί συνολικά κακή ποδοσφαιρικά ημέρα πήρε το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό. Ένα πρώτο ημίχρονο πού δεν είχε ιδιαίτερο Ρυθμό οι δύο ομάδες είχαν τίς ευκαιρίες έστω καί λίγες νά πετύχουν ένα γκολ, αλλά τόν Παναθηναϊκό πολύ καλά στημένο καί διαβασμενο νά είναι μετά το 15″ λεπτό καλύτερος καί νά έχει βραχυκυκλώσει τον Ολυμπιακό.

Τά εργαλεία τού Ολυμπιακού σέ κακή ημέρα, προβλέψιμος καί χωρίς εμπνεύσεις ότι πήγαινε νά φτιάξει το χάλαγε το τριφύλι με καλύτερη καί έξυπνη τακτική. Ο Μαρτίνς δεν μπορούσε νά περάσει κάτι διαφορετικό στην ομάδα βλέποντας τούς ερυθρόλευκους νά βολοδερνουν άσκοπα μέσα στο γήπεδο. Αυτός ό πιτσιρικάς πού έπαιξε δίπλα στον Σεμεντο ό Μπα δηλαδή ήταν κίνδυνος θάνατος.

Τρακαρισμένος καί άπειρος έφαγε ουκ ολίγες φορές φάσεις. Ι Μπουχαλακης σέ κακή μέρα Καμαρά χωρίς πάθος καί ιδέες ό δε Ποντενσε ήταν σήμερα εκτός αγώνα από την αρχή. Ο Παναθηναϊκός νά οργανώνει ήρεμα τίς επιθέσεις νά κυκλοφορεί χωρίς πίεση την μπάλα , καί χωρίς νά αγχώνεται σχεδόν καθόλου. Έτσι καί χωρίς γκολ πήγε στο ημίχρονο το ματς.

Έξυπνη κίνηση του Μαρτίνς όμως στο δεύτερο μέρος , μέσα ό Μπενζια έξω ο απών Ποντενσε , το κέντρο στα χέρια του Ολυμπιακού καί ορθολογικοτερα στημένος καί χωρίς ιδιαίτερα καλή μπάλα ό Ολυμπιακός , δεν θά κινδυνέψει καθόλου σέ ένα δεύτερο ημίχρονο, καί ή προσωπικότητα τού Βαλμπουενα πού όμορφα με μπαλιά διαβήτη θά βρει σωστά στην περιοχή τόν κιλερ Ελ Αραμπι, άμεση εκτέλεση καί 1-0 στο 74″ λεπτό.

Ό Ολυμπιακός μπορεί νά μήν κινδυνεύει αλλά πουλάει εύκολα την μπάλα, δεν έχει καλές επιλογές καί κάνει εύκολα λάθη καί αβίαστα. Στο μεταξύ ό βαριστας Σιδηρόπουλος σέ δύο φάσεις μία για κάθε ημίχρονο πάει νά βάλει δύσκολα από το πουθενά στον Φιλανδο Ρεφερι πού σέ φάσεις για γέλια τόν στέλνει στο βάρ για υποψία πέναλτι. Δεν την πάτησε καί σωστά ό Φιλανδός.

Ο Παναθηναϊκός μετά το γκολ πού δέχθηκε κουβαλαγε άσκοπα την μπάλα , έχασε τον προσανατολισμό του καί γενικά βγήκε εκτός παιχνιδιού. Νίκη με άγχος καί όχι καλό ποδόσφαιρο για τόν Ολυμπιακό πού θά πρέπει νά ξεχάσει γρήγορα αυτήν την εμφάνιση. Μπαίνει πάλι πρώτος στην κούρσα του πρωταθλήματος καί δίνει ξανά νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.