Νίκη η Μπορούσια, τρομερή ανατροπή κ -6 απο την κορυφή!

Ο Τζουντ Μπέλινγκχαμ σκόραρε στις καθυστερήσεις με κεφαλιά, καθώς η Μπορούσια Ντόρτμουντ πήρε τη νίκη στην Αϊντραχτ Φρανκφούρτης και μείωσε τη διαφορά από την πρωτοπόρο Μπάγερν Μονάχου στους 6 βαθμούς.

Ο Άγγλος μέσος πέτυχε την ισοφάριση στο 87ο λεπτό πριν ο Μαχμούντ Νταχούντ πετύχει τη νίκη στο τελευταίο λεπτό. Ένα γρήγορο διπλό από τον Ραφαέλ Μπόρε είχε βάλει τη Φρανκφούρτη μπροστά με 2-0 στην ανάπαυλα.

Ο Θόργκαν Χάζαρντ μείωσε πριν ο Μπέλινγκχαμ και ο Νταχούντ χτυπήσουν και η Ντόρτμουντ πλησίασε την Μπάγερν στην κορυφή στους έξι βαθμούς.

Η δραματική ανατροπή στις καθυστερήσεις από την Ντόρτμουντ εξασφάλισε ότι εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την εντός έδρας ήττα-σοκ της Μπάγερν από την Μπορούσια Μόνχενγκλαντμπαχ την Παρασκευή.

Το γκολ του Μπέλινγκχαμ ήταν το πρώτο του 18χρονου από τον Οκτώβριο και μόλις το τέταρτο του στην Μπουντεσλίγκα από τότε που μετακόμισε στη Γερμανία από την Μπέρμιγχαμ Σίτι έναντι 20,7 εκατ. λιρών τον Ιούλιο του 2020.

Την ίδια στιγμή που σκόραρε απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης, ο 16χρονος αδελφός του Τζομπ έκανε το ντεμπούτο του στην ομάδα της Μπέρμιγχαμ στην ήττα της από την Πλίμουθ στην παράταση στον τρίτο γύρο του FA Cup.