Νίκη με σφραγίδα Τσούμπερ – Γιαννίκη Ι O Τίγρης

Η χθεσινή νίκη της ΑΕΚ ήταν δίκαιη με την ομάδα να πάιζει ομαδικά, με γρήγορη ανάπτυξη στοιχέια που δεν επέτρεψαν στον Βόλο να γίνει απειλητικός με εξαίρεση δύο περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο που τις καθάρισε ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ. Αντιθετως η ΑΕΚ με επιθετική γραμμή τους Τσούμπερ, Άμραμπατ, Μάνταλο και Ανσαριφάρ ήταν πολύ επικίνδυνη απο άλλες φορές δείγμα γραφής απόσο φάινεται των πρώτων ημερών του Γιαννίκη στον παγκο της ένωσης.

Ο Βόλος είχε την ευκαιρία να προηγηθεί στο 40 λεπτό όταν κέρδισε πέναλτι πλην όμως ο Αντριάν Ρεγκατέν έστειλε τη μπάλα άουτ. Κι απο την ευκαιρεία να προηγηθεί η τοπική ομάδα , η ΑΕΚ κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Ανσαριφάρ στο 42 λεπτό μετά από πάσα πάρε βάλε του Τσούμπερ, με τον ίδιο πάικτη λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου να διπλασιάζει τα τέρματα της Ένωσης, όταν ο Αμραμπατ ξεχύθηκε μόνος του προς το τέρμα του Βόλου ανατράπηκε απο τον  τερματοφύλακας του Βόλου, όμως η μπάλα βρέθηκε στην πορεία του Τσούμπερ ο οποίος από πολύ δύσκολη θέση οντας πλάγια αριστερά έστειλε τη μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία του Βόλου γράφοντας το 0 – 2.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ ήταν πολύ καλλύτερη δεν επέτρεψε στο Βόλο να κάνει ευκαιρίες και θα μπορούσε να είχε πετύχει δύο και τρία γκολ με τις ευκαιρίες που είχε όταν ο Άμραμπατ σε σέντρα του Γκαρσία έπιασε κεφαλιά μέσα από την περιοχή στέλνοντας τη μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα.
Ο ίδιος παίκτης έχασε την ευκαιρία να πετύχει και άλλο γκολ όταν βγήκε τέτ α τετ με τον τερματοφύλακα και αστόχησε αφού η μπάλα κτύπησε στον τερματοφύλακα και βγήκε κόρνερ. Επίσης σε σέντρα από αριστερά ο Σιμάνσκι μέσα από τη περιοχή δεν κατάφερε να σουτάρει από πλεονεκτική θέση και έχασε την ευκαιρία για να χρισττεί και αυτός σκόρερ. Και ενώ η ΑΕΚ έχανε τις ευκαιρίες ο Βόλος κατάφερε να σκοράρει όταν σε σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα κτύπησε σε κεφάλι αμυνόμενου άλλαξε πορεία και κατέληξε στα δίχτυα.

Όμως η ΑΕΚ δεν είχε πει την τελευταία λέξη όταν ο κορυφαίος παίκτης της ο Τσούμπερ έφυγε μόνος του από το κέντρο και την κατάλληλη στιγμή και ενώ τον έκλεινε ο τερματοφύλακας με τον αμυντικό γύρισε τη μπάλα μέσα στη περιοχή στο Χατζισαφί ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα γράφοντας το 1-3 με την ένωση νωρίτερα να έχει δοκάρι σε σουτ του Γκαρσία, με τον πάικτη να τραυματίζεται στην συνέχεια όταν μετά από άλμα που έκανε έπεσε άσχημα με το κεφάλι και τελικά αποχώρησε από το γήπεδο γιατί η πτώση του ήταν πολύ επικίνδυνη.

Η κιτρινόμασροι πέτυχαν μια σπουδαία νίκη επί ενός πολύ καλού αντιπάλου η οποία της δίνει αυτοπεποίθηση σαν ομάδα και θέτει σοβαρή υποψηφιότητα στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος με το ματς της χρονιάς για την ΑΕΚ να είναι στο ΟΑΚΑ στις  21 Νοεμβρίου απένταντι στον Ολυμπιακό, μέχρι τότε η ΑΕΚ θα εντιμετωπίσει εντός στις 31 Οκτβρίου τον ΑΡΗ στο ΟΑΚΑ, στις 6 Νοεμβρίου θα αγωνιστεί απέναντι στον Απόλλωνα στην Ριζούπολη ενώ λίγο πριν το τέλος του πρωταθλήματος θα ταξιδέψει σε Γιάννενα και Αστέρα εκτός έδρας αντιμετωπίζοντας τις πιο ισχυρές μικρομεσαίες ομάδες που φέτος έχουν κόψει βαθμούς απο σχεδόν όλους τους συνδιεκδικητές της ΑΕΚ και του Ολυμπιακού. Η Διαιτησία στο χθεσινό ματς με εξαίρεση το κτύπημα έκτος φάσης του Σιμόες από παίκτη του Βόλου ήταν πολύ καλή.