Νίκη μετά απο καιρό, 2-0 την Τοτεναμ στο Λονδρέζικο ντέρμπι!

Η Τσέλσι κέρδισε την Τότεναμ σε ένα καυτό λονδρέζικο ντέρμπι το απόγευμα της Κυριακής, με το εκπληκτικό χτύπημα του Χακίμ Ζίγιεχ να είναι το highlight της ημέρας.

Οι γηπεδούχοι είχαν την καλύτερη εικόνα σε ένα δυνατό πρώτο ημίχρονο, με την Τότεναμ να είναι τυχερή που έκλεισε το ημίχρονο χωρίς αν δεχτεί γκολ. Ο Λουκάκου θα έπρεπε να είχε σκοράρει στο πρώτο λεπτό, αλλά δεν εκμεταλεύτηκε την εξαιρετική σέντρα στέλνοντας την μπάλα αρκετά αόυτ. Η Τσέλσι πλησίασε για ακόμα μία φορά στο γκολ με τους Ζίγιεχ κ Τιάγκο Σίλβα να πιάνουν την κεφαλιά, αλλά ο Λορίς να μην ανησυχεί ιδείτερα.

Τα Σπερς είχαν τη δική τους ευκαιρία στην ανάπαυλα μετά από ένα τέταρτο, αλλά το αδύναμο σουτ του Χάρι Γουίνκς πέρασε κατευθείαν πάνω από τον Κέπα.

Η Τσέλσι πέτυχε το πρώτο γκολ της στο ξεκίνημα του  δεύτερο ημιχρόνου, με ένα εκπληκτικό γκολ. Ο Ziyech πήρε την μπάλα και με ένα εκπληκτικό σουτ μπανάνα έστειλε την μπάλα στο μπακλαβωτό στο δεξί Γ της εστίας του Λορίς γράφωντας το 1-0 στο ντέρμπι! Δύο λεπτά αργότερα ήταν πάλι εκεί και σχεδόν με παρομοιότυπο τρόπο παραλίγο να πετύχει το 2-0 όμως ο Λορίς αυτήν την φορά με μία εκπληκτική απόκρουση δεν του έκανε το χατίρι !!!

Οι Μπλε είχαν την υπεροχή και ο Μάουντ είδε τη δική του ωραία προσπάθεια να περνά λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι, πριν ο Σίλβα διπλασιάσει τα τέρματα για την Τσέλσι. Ο Βραζιλιάνος έπιασε κεφαλιά μετά απο γέμισμα στην περιοχή και έβαλε την Τσέλσι σε θέση υπεροχής στο Λονδρέζικο ντέρμπι.

Η Τσέλσι ήταν καλή καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού  με τον Λουκάκου να έχει ακόμα μία ευκαιρεία για γκολ, αλλά ο Λορίς για ακόμα μία φορά είπε όχι!