Νίκη μετά απο καιρό σε ντέρμπυ …. Ι Ο Τίγρης

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά τον χθεσινοβραδυνό αγώνα και στη πρώτη επίθεση της μετά από σέντρα του Μωχαμεντι ο Σιμανσκι με κεφαλιά μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟ γράφοντας έτσι το 1-0. Η συνέχεια είχε ένα σουτ στο 7ο λεπτό με τον Γκαρσία να πιάνει ενα σουτ έξω από την περιοχή το οποίο με δυσκολία απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας του ΠΑΟ.

Στο επόμενο λεπτό ο Βρανιες έπιασε καεφαλιά μέσα από την μικρή περιοχή στέλνοντας τη μπάλα άουτ αφού δέχθηκε κόντρα κεφαλιά αμυνόμενου με αποτέλεσμα να τραυματιστεί στο κεφάλι.  Ο ΠΑΟ σιγά σιγά άρχισε να ισορροπεί το παιχνίδι αλλά η ΑΕΚ ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Ετσι στο 37ο λεπτό ο Αραούχο έπιασε σουτ μέσα από την περιοχή η μπάλα όμως κτυπησε πάνω σε αμυνόμενο και κατέληξε άουτ.

Στη συνέχεια ο ΠΑΟ δημιούργησε δύο ευκαιρίες, μια σε σουτ του Αιτορ που εξουδετέρωσε ο Στάνκοβιτς και αλλη μία με τον ίδιο παίκτη σε σουτ άουτ. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Αραούχο μέσα από την περιοχή έπιασε σουτ όμως ο τερματοφύλακας του ΠΑΟ απέκρουσε στέλνοντας την μπάλα κόρνερ.

Στο 50 ο λεπτό ο ΠΑΟ είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν μετά από σουτ του Παλάσιο ο  Στανκοβιτς απέκρουσε πρώτου περάσει η μπάλα τη γραμμή και στη διεκδίκηση ο Αιτορ με το γόνατο έβγαλε τη μπάλα άουτ χάνοντας μοναδική ευκαιρία των πρασίνων να ισοφαρίσει.

Στο 70 ο λεπτό σε αντεπίθεση της ΑΕΚ ο Τσούμπερ μετά από πάσα του Αραούχο μπήκε από αριστερά και σουτάρε πετυχαίνοντας γκολ το οποίο όμως στη συνέχεια ακυρώθηκε ως οφσάιντ . Ο ΠΑΟ προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλά δεν δημιούργησε ευκαιρίες παρότι είχε κατοχή μπάλας ενώ η ΑΕΚ ήταν επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Μάλιστα σε μια από αυτές στη παράταση του αγώνα ο Τσουμπερ έφυγε πάλι μόνος του μετά από κεφαλιά πάσα του Σάκφωφ και φθάνοντας μέσα στη περιοχή σουτάρε πετυχένοντας γκολ το οποίο ακυρώθηκε κατά τον έλεγχο του VAR ως οφσάιντ για ελάχιστα εκατοστά του Τσούμπερ.

Η ΑΕΚ πέτυχε μια νίκη σε ντέρμπι μετα από πολύ καιρό που την κρατά μέσα στο κυνήγι του τίτλου γιατί ήταν πιο ουσιώδης και πιο αποτελεσματική στο παιχνίδι της σε σύγκριση με τον Παναθηναϊκό ο οποίος παρά την κατοχή μπάλας που είχε για κάποιο διάστημα του αγώνα ήταν φλύαρος και αναποτελεσματικός. Όσο για την διαιτησία,  ήταν καλή χωρίς σοβαρά λάθη!!!