Νίκη ψυχολογίας για την συνέχεια Ι Ο Τίγρης

Η ΑΕΚ κατάφερε να περάσει αλώβητη από τους Ζωσιμάδες και έκανε μια νίκη ψυχολογίας που τόσο πολύ την είχε ανάγκη μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό στο ΟΑΚΑ.

Ο αγώνας ξεκίνησε άσχημα για την ΑΕΚ αφού στη πρώτη του επίθεση τα Γιάννενα στα πρώτα 15 δευτερόλεπτα κέρδισαν πέναλτυ με τον Πέρεα στο οποίο υπέπεσε ο Μήτρογλου. Το πέναλτυ κτυπηθηκε εύστοχα και τα Γιάννενα προηγήθηκαν 1- 0.

Ψυχρολουσία για την ΑΕΚ αφού έφαγε γκολ από τα αποδυτήρια παρ’ όλα αυτά όμως πήρε τα ηνία του αγώνα και στο 10 ο λεπτό σε μια σέντρα στη περιοχή των Ιωαννίνων η μπάλα μετά από απόκρουση αφτασε έξω από την περιοχή στον Αμραμπατ ο οποίος με μονοκόμματο σουτ την έστειλα στα δίχτυα του τερματοφύλακα των Ιωαννίνων γράφοντας το 1 – 1.

Η ΑΕΚ συνέχισε να επιτίθεται και στο 15ο λεπτό σε σουτ του Αραούχο η μπάλα μετά από απόκρουση του τερματοφυλακα έφθασε στο Τζουμπερ ο οποίος μέσα από την περιοχή σουτάρε αλλά η μπάλα αποκρούστηκε ενστικτωδώς από τον τερματοφύλακα στερώντας το δεύτερο γκολ της ΑΕΚ.

Τα Γιάννενα προσπαθούσαν με μπροστινές μπαλιές να εκμεταλλευτούν την ταχύτητα του Πέρεα ο οποίος ήταν πηγή κινδύνων για τους αμυντικούς της ΑΕΚ και έτσι στο 35ο λεπτό σε σέντρα στη περιοχή της ΑΕΚ έχασαν την ευκαιρία να προηγηθούν οταν ο Μιλιτσεανου μέσα στην περιοχή δεν κατάφερε να τη στείλει στα δίχτυα αλλά άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά ο ΠΑΣ έκανε δύο ευκαιρίες με τον Πέρεα και τον Σάλιαγκα αλλά ο Στάνκοβιτς τις καθάρισε και τις δύο.

Στα μέσα του ημιχρόνου ο Γιαννικης έκανε αλλαγή τον Τσουμπερ με τον Γκαρσία και τον Σιμανσκι με τον Ανσαριφα αδυνατιζοντας έτσι την αμυντική του διάταξη αφού άφησε μόνο τον Σιμόες. Η ΑΕΚ συνέχισε να επιτίθεται και είχε σουτ του Ανσαριφα που έφυγε ελάχιστα άουτ και δεύτερο που απέκρουσε αμυντικός πρώτου περάσει η μπάλα τη γραμμή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γιαννικης άλλαξε το Μισελεν με το Ρόκα και τον Μάνταλο με τον Σακφωφ.
Έτσι φτάσαμε στο 90ο λεπτό και ενώ η ΑΕΚ επιτίθεται από δεξιά η μπάλα έφθασε στον Σακφωφ πάνω από την περιοχή ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ η μπάλα κτυπησε σε αμυντικό, άλλαξε πορεία και κατέληξε στην εστία του ανήμπορου να αντιδράσει Λοντίγκιν γράφοντας έτσι το τελικό 1 – 2.

Ο διαιτητής αφού κράτησε τέσσερα λεπτά καθυστέρηση έληξε τον αγώνα με νικητή την ΑΕΚ.
Όπως είπα και στην αρχή η ΑΕΚ πέτυχε μια νίκη επί ενός πολύ δυνατού αντιπάλου αλλά πάνω από όλα ήταν μια νίκη σημαντική από πλευράς ψυχολογίας για τη δύσκολη συνέχεια.

Η ΑΕΚ δεν εντυπωσίασε με την απόδοσή της έδειξε όμως ότι γίνονται σιγά σιγά βήματα προόδου και πιστεύω ότι παιχνίδι με παιχνίδι η ομάδα θα πηγαίνει καλλίτερα.Ο Διαιτητής Καραντώνης ελέγχεται για τη φάση του καταλογισθεντος πέναλτυ,κατά τα λοιπά πήγε καλά.