Νίκη στο ρελαντί καί με τήν πολυτέλεια νά έχει γεμάτο το οπλοστάσιο του! SERPICO

Σάς είχα γράψει ότι ό Ολυμπιακός θά είναι ρυθμιστής στο βαθμολογικό κυκλοφοριακό κομφουζιο για τις θέσεις πού οδηγούν στην Ευρώπη, αλλά για να είμαι ειληκρινής δεν είχα υπολογίσει τόν Γκεστρανιους, καί τόν Καραφωτια. Ο πρώτος έκανε γκάφα ολικής αλέσεως , αδικωντας τόν Παναθηναϊκό στην Τούμπα, καί ό Φωτιάς με τον πυροσβεστήρα μας χόρτασε γέλια. Αντί για πέναλτι υπέρ του Άρη , σφύριξε τήν λήξη αφήνοντας όλους εμάς με την απορία.

Στο Καραϊσκάκη ό Ολυμπιακός πήγε στο περπατητο τόν αγώνα καί πήρε το τρίποντο απέναντι στην φιλότιμη προσπάθεια τών παικτών τής ΑΕΚ νά πάρουν κάτι από αυτόν τον αγώνα. Πάλι 3-4-3 ό Μαρτινς, αλλά σήμερα ό Χιμένεθ έστησε άψογα τήν Ένωση με 3-5-2 σύστημα καί σχετικά νωρίς στο ματς πήρε το κέντρο μαζί με τήν ορχήστρα από τόν Ολυμπιακο. Δεν γινόταν νά κυκλοφορήσει σωστά ή μπάλα από τούς ερυθρόλευκους, πού πήγαν τήν δημιουργία από τά πλάγια.

Καί εκεί όμως οι άμυνα της ΑΕΚ προσάρμοσε τά μαρκαρίσματα , καί γενικά τίποτα δεν δούλευε όπως θά έπρεπε για τούς γηπεδούχους. Όπως πάντα ό Ολυμπιακός μπήκε Φουργιοζος στον αγώνα αλλά σταδιακά ή Ένωση μετά το 20 λεπτο πατούσε καλύτερα καί περισσότερο οργανωμένα από τους ερυθρόλευκους , έφτιαχνε προϋποθέσεις για τό γκολ. Ο Χασάν ξεκρεμαστος αφού σωστά ή μπάλα δεν πήγαινε ούτε στο πόδι του, ούτε στο κεφάλι του. Ο φιλότιμος Φορτουνης ότι μπαλιές προσπάθησε να περάσει , αλλά και ό Μασούρας πού έκανε κάποιες επελάσεις ή άμυνα της ΑΕΚ είπαμε ότι σήμερα ήταν σοβαρή καί καλά στημένη. Μία κατοχή ανούσια για τόν , καί μία ΑΕΚ νά βγαίνει ποιο ορθολογικά στην επίθεση.

Ο Ολυμπιακός βρήκε ένα γκολ αλλά το var είχε άλλη άποψη. Ο Τσιγκρινσκι έχει με την σιγουριά και την εμπειρία του δώσει άλλη εικόνα στην άμυνα της ΑΕΚ. Μανταλος, Ανσαριφαντ, ό πιτσιρικάς Βασιλαντωνοπουλος , αλλά και όλοι οι υπόλοιποι παίκτες δίνουν πολύ καλή εικόνα στην Ένωση.Σταθερος για να μην τόν αδικήσω καί ο Σβαρνας στον αγώνα , γιατί έχοντας δίπλα του έναν Τσιγκρινσκι αισθάνεται περισσότερο σίγουρος. Αυτή είναι γενικά ή ΑΕΚ τού πρώτου μέρους.

Καί τό γράφω αυτό γιατί ξεκινώντας τό δεύτερο ημίχρονο, ό Μαρτινς έχει την πολυτέλεια χωρίς να αλλάζει το σύστημα , αλλά κάποιους παίκτες πού ήταν στο πάγκο νά πάρει το ματς στα δικά τους μέτρα, νά κάνει πού λέμε τήν διαφορά. Μέσα ό Μπρουμα, μέσα ό Ελ Αραμπι πού και πάλι μέχρι να μπει και ό Βαλμπουενα , είναι ο διευθυντής ορχήστρας, μέσα και ό Εμβιλα καί πλέον αυτό το ημίχρονο ανήκει στον Ολυμπιακό.

Πιέζει , τρέχει περισσότερο, υπάρχουν συνδυασμοί και στο 50′ λεπτό το 1-0 με τον Μπρουμα.Ο Εμβιλα κυριαρχεί στο κέντρο, αλλάζει όλο το παιχνίδι είναι πού λέμε ό άρχοντας του ματς.Πολλα ανεβάσματα ό Ρεαμπτσιουκ πού μαζεύει σήμερα πολλά χιλιόμετρα. Ο Χολεμπας σάν έφηβος πάει πάνω κάτω, ο Σίλβα βελτιώνει ακόμη περισσότερο το παιχνίδι του, καί φαίνεται πλέον ή διαφορά τών δύο ομάδων σέ πολλά θέματα. Ο Χιμένεθ προσπαθεί νά κυνηγήσει τόν αγώνα, ρίχνει μέσα Γκαρσία, Σακχοφ, Κριστισιτς, κάνει καί εσωτερικές αλλαγές, αλλά ρε παιδιά όταν βλέπεις το ματς νά είναι στο 1-0 στο 80″ λεπτό καί ο Μαρτίνς βγάζει το στόπερ του ( Σεμεδο) καί βαφτίζει τόν άνθρωπο πού ήταν ό καλύτερος σάν αλλαγή μιλάμε , τόν Εμβιλα στόπερ αυτό για εμένα δείχνει αυτό πού λέμε , ευχέρεια καί ποιότητα σέ μία ποδοσφαιρική ομάδα. Ρευστό το σκορ , καί κάνω τέτοια αλλαγή!!!

Κάποιος άλλος μπορεί νά έβαζε καί άλλον αμυντικό νά κλειδώσει τόν αγώνα, αλλά είπαμε ότι όταν έχεις οπλοστάσιο γεμάτο στην φαρέτρα σου τότε βάζεις μπελάδες στον αντίπαλο. Κάνει φάσεις ό Ολυμπιακός, έχει πάλι ακυρωθεν γκολ, δοκάρι , καί δημιουργεί ευκαιρίες ετοιμοπαραδοτες για γκολ , αλλά δεν μπορεί νά μπαίνουν όλα. O Μπρούμα έχει την τιμητική του, πιέζει τόν Νετλετσιαρου κλέβει τήν μπάλα καί επιτέλους τελειώνει σωστά και μόνος του τήν φάση. 2-0στο 90″ λεπτό καί τέρμα καί λίγες ελπίδες τής Ένωσης μήπως βρει την φάση για την ισσοφαριση. Το δεύτερο ημίχρονο ανήκει στον Ολυμπιακό πού οι αλλαγές τόν βελτίωσαν , άλλαξαν τόν αγώνα καί έδωσαν τήν νίκη.