Νίκησε καί έβγαλε την υποχρέωση… SERPICO

Χρειάστηκε να φτάσει ο αγώνας στο 35′ λεπτό  όπου από μία προσωπική ενέργεια του Ποτένσε η μπάλα πήγε στον κενό χώρο της μεγάλης περιοχής όπου ο ανεβασμένος Καμαρά με πλασέ-σουτ  έκανε το 1-0. Μέχρι τότε βραχυκυκλωμένος ο Ολυμπιακός έψαχνε λύσεις στην άριστα στημένη Λαμία, λύσεις να περάσει την μπάλα στον Σολδάνο πού έπαίζε χθές σέντερ φορ. Προηγουμένος την καλή στιγμή για το γκολ ανήκε στην Λαμία με τόν Ασίκμπα, να αστοχεί από καλή θέση . Ένα πρώτο ημίχρονο πού ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή αλλά όχι τίς εμπνεύσεις, δεν έβγαλε όμως φάσεις. μέ την Λαμία να τον δυσκολεύει με την πολύ καλή αμυντική διάταξη της .

Στο ίδιο έργο θεατές καί στο Β” ημιχρόνο, ο Ολυμπιακός ελέγχει το ματς , έχει την κατοχή αλλά δεν δημιουργεί φάσεις. Στο 65′ λεπτό όμως μετά απο σέντρα στην περιοχή τού Ολυμπιακού η Λαμία χτυπάει με τον Ασούμπρε και με ένα σουτ γίνεται τό 1-1. Αυτό μένει για 3λεπτα γιατί σέ εκπληκτική εκτέλεση φάουλ στο 68″ ο Φορτούνης κάνει τό 1-2. Δεν ξέρω σε τι οφείλει τόν Θρύλο η αλλαγή τού Σολδάνο με τόν Χασάν. Είπαμε δεν τροφοδοτείται καθόλου σχεδόν τό σεντερ φορ. Ο Φορτούνης δεν είναι στα καλύτερά του καί έτσι κολάει και όλος ο Ολυμπιακός. Είπαμε είναι βαρόμετρο ο αρχηγός για την ομάδα τού Ολυμπιακού καί αφού το ματς κυλάει στο 85″ ο Νάτχο πού μπήκε αλλαγή πρίν λίγο, με ενα όμορφο γύρισμα στην περιοχή, ο Χασάν με προβολή έκαν και το τελικό 1-3.