Νιούκαστλ Έβερτον 3-1: οι “καρακάξες” πήραν μία κρίσιμη νίκη

Η Νιούκαστλ Γιουνάιτεντ ξεκόλλησε από την τελευταία τριάδα με μια εντυπωσιακή νίκη 3-1 επί της Έβερτον στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ”, χάρη σε ένα αριστούργημα του Άλαν Σεντ-Μαξίμιν.

Ο Γάλλος επιθετικός ήταν εμπνευσμένος, αποσπώντας την ασίστ για το γκολ του Ράιαν Φρέιζερ, αφού το αυτογκόλ του Μέισον Χόλγκεϊτ είχε φέρει τη Νιούκαστλ στα ίσα. Στη συνέχεια, ο Κίεραν Τρίπερ έβαλε αυτό το κερασάκι στην τούρτα με ένα εξαιρετικό ελεύθερο λάκτισμα.

Η Νιούκαστλ ξεκίνησε δυνατά, παρακινούμενη από το θορυβώδες κοινό στο St James’ Park, με τον Jonjo Shelvey να έχει μια μακρινή προσπάθεια να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι μέσα στα πρώτα τέσσερα λεπτά.

Η Έβερτον βρήκε τον τρόπο να μπει στο παιχνίδι αμέσως μετά, με τον Ριτσάρλισον να αποδεικνύεται ο κίνδυνος στην επίθεση για τους παίκτες του Φρανκ Λάμπαρντ. Και ο Βραζιλιάνος ήταν αυτός που παραλίγο να ανοίξει το σκορ από νωρίς, πιάνοντας την μπάλα εξαιρετικά στην άκρη της περιοχής του πέναλτι πριν σουτάρει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Martin Dubravka.

Στη συνέχεια, οι Toffees αναγκάστηκαν σε δύο αλλαγές λόγω τραυματισμού μέσα στα πρώτα 30 λεπτά. Πρώτα ο Demarai Gray αντικαταστάθηκε από τον Dele Alli, στη συνέχεια ο Yerry Mina έπεσε με μυϊκό τραυματισμό και αντικαταστάθηκε από τον Jarrad Branthwaite- αλλά όχι πριν η Newcastle σχεδόν εκμεταλλευτεί την ασθένεια του Mina. Ο Τζόελιντον βγήκε στην αριστερή πλευρά της περιοχής του πέναλτι, αλλά είδε το σουτ του να αποκρούεται ενώ ο Μίνα ήταν στο έδαφος.

Λίγα λεπτά μετά την αποχώρηση του Μίνα, η Έβερτον βρήκε το γκολ και ήρθε χάρη σε αυτογκόλ του Jamaal Lascelles, αφού ένα τετ-α-τετ έπεσε στον Andre Gomes στα αριστερά της περιοχής των έξι μέτρων και είδε την προσπάθειά του για γκολ να απομακρύνεται στα δίχτυα από τον αρχηγό της Newcastle.

Περίπου 30 δευτερόλεπτα αργότερα, η Newcastle ξαναμπήκε στο παιχνίδι και η ισοφάριση ήρθε χάρη σε – ναι, το μαντέψατε – ένα αυτογκόλ από στημένη φάση. Ο Lascelles επανορθώθηκε για τη δική του γκάφα, βροντώντας την μπάλα από το δοκάρι και στη συνέχεια από τον Mason Holgate και στα δίχτυα.

Από εκεί και πέρα η Νιούκαστλ πήγαινε στο ημίχρονο, καθώς έχασε δύο αξιοπρεπείς ευκαιρίες πριν από την ανάπαυλα. Ο Chris Wood θα έπρεπε πραγματικά να δώσει το προβάδισμα στις καρακάξες όταν η μπάλα έφτασε στο κεφάλι του ενώ ήταν αμαρκάριστος στην άκρη της περιοχής των έξι μέτρων. Ωστόσο, δεν κατάφερε να πάρει κάποιο είδος αγοράς στην κεφαλιά του και η μπάλα μαζεύτηκε άνετα από τον Jordan Pickford. Στη συνέχεια ο Τζόελιντον έφερε τον εαυτό του σε δύσκολη θέση κλωτσώντας την μπάλα από το δικό του κεφάλι αντί να την στείλει στα δίχτυα, αφού είχε υποδεχθεί τον υπέροχο Σεν Μαξίμιν… αλλά αυτό ήταν αναμενόμενο πραγματικά.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν αυτή τη δυναμική στο δεύτερο ημίχρονο και άξιζαν να πετύχουν το τρίτο γκολ του αγώνα. Ο Φρέιζερ έστειλε την μπάλα στο μπακλαβωτό από τα τρία μέτρα μετά από μια εξαιρετική φάση στην αριστερή πλευρά .

Οι “καρακάξες” δεν αρκέστηκαν στο προβάδισμα με ένα γκολ και συνέχισαν να πιέζουν προς τα εμπρός αφού προηγήθηκαν, συνεχίζοντας να πιέζουν ψηλά στο γήπεδο και να χρησιμοποιούν τον Σεντ-Μαξίμιν που ήταν πανέτοιμος. Ο βασικός ήταν αυτός που παραλίγο να πετύχει το τρίτο γκολ, αφού έκοψε από την αριστερή πλευρά (ξανά) και είδε την απόκρουση να πέφτει στο δρόμο του Γουντ. Ο μεγαλόσωμος επιθετικός έκανε την ανατροπή, αλλά ήταν ένα μέτρο οφσάιντ όταν το έκανε.

Και άξιζε να πάρει ένα τρίτο στο 80ο λεπτό, καθώς ο Kieran Trippier έβγαλε ένα εκπληκτικό ελεύθερο λάκτισμα στην κάτω γωνία από τα 25 μέτρα.