Ο Χάντερ καθάρισε για την ΑΕΚ

Το 5-1 στην βαθμολογία για τον Γ’ Όμιλο του Basketball Champions League έκανε η ΑΕΚ που κέρδισε με 65-59 την Λιετκαμπέλις, στο ΟΑΚΑ. Παρά την αποφασιστικότητα με την οποία μπήκε στο παιχνίδι η Λιετκαμπέλις, αλλά και το γεγονός ότι μετρούσε απουσίες λόγω τραυματισμών, η Ένωση πήρε αυτό που ήθελε έχοντας σε δαιμονιώδη μέρα τον Βινς Χάντερ.

Ως επί το πλείστον ο αγώνας χαρακτηρίστηκε από την συγκέντρωση που έδειξαν και οι δύο ομάδες αλλά και την σταθερότητα τους. Η διαφορά στο σκορ δεν ξέφυγε τόσο ώστε να είναι δύσκολο να ανατραπεί και ουσιαστικά οι ποιοτικές λεπτομέρειες ήταν αυτές που έδωσαν την νίκη στην «Βασίλισσα». Η ΑΕΚ ήταν περισσότερο σταθερή στην άμυνα κυρίως κατά την τελευταία περίοδο, πήρε 11 επιθετικά ριμπάουντ, είχε καλύτερο ποσοστό στις βολές με 68.42%, ενώ το πιο σημαντικό είναι ότι μετέτρεψε σε πόντους (συκριμένα 12) τα λάθη της αντιπάλου. Πέρα από τον MVP, Βινς Χάντερ που είχε 28 πόντους, 9 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, ξεχώρισαν επίσης οι Λαρεντζάκης με 12 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και Μωραΐτης, 7 πόντους, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Ιδιαίτερα ικανοποιημένος εμφανίστηκε ο Λούκα Μπάνκι τόσο από την νίκη της ΑΕΚ όσο και από την απόδοση των παικτών του. Συγκεκριμένα Ιταλός προπονητής είπε στην Συνέντευξη Τύπου: «Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι γι’ αυτή τη νίκη. Οι προηγούμενες μέρες ήταν περίπλοκες στο να μπορέσουμε να βρούμε ενέργεια και να αντιμετωπίσουμε μια τόσο καλή ομάδα. Η Λιετκαμπέλις απέδειξε πόσο καλή είναι. Άλλαξε προπονητή, νίκησε την Ντιζόν και ήρθε εδώ για να αποδείξει ότι μπορεί να είναι ανταγωνιστική. Συγχαρητήρια στην ομάδα μας, γιατί είναι απίστευτο πώς μπόρεσαν να βρουν ενέργεια μέσα από τόσο δύσκολες καταστάσεις. Το θετικό είναι ότι υπάρχει μεγάλη επιθυμία απ’ όλους για βελτίωση, ανεξάρτητα από τα προβλήματα».