Ο De Bruyne έκανε αυτό που λίγοι μπορούν ! Al Jazeera

Η Μάντσεστερ Σίτι μεγάλωσε την διαφορά στους 13 βαθμούς απο την κορυφή της βαθμολογίας με μια δύσκολη αλλά άξια νίκη με 1-0 στην έδρα της επί της 2ης Τσέλσι το απόγευμα του Σαββάτου. Το κορυφαίο δίδυμο της Premier League έπαιξε σε μία αναμέτρηση με την κάθε πλευρά να γνωρίζει πολύ καλά την απειλή που μπορεί να προσφέρει η μία στην άλλη.

Οι γηπεδούχοι είχαν την αναμενόμενη υπεροχή στην κατοχή της μπάλας, αλλά η Τσέλσι ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα, μπλοκάροντας τους διαδρόμους της Σίτι. Ο Ρομέλου Λουκάκου είχε μάλιστα την πρώτη ευκαιρία του αγώνα, κερδίζωντας τον Τζον Στόουνς αλλά έχασε τη δυνατότητα να σουτάρει στην πρώτη του ευκαιρεία για γκολ. Αυτή αποδείχτηκε ως μία από τις ελάχιστες ευκαιρίες που είχε η Τσέλσι σε ένα ημίχρονο που ολοκληρώθηκε χωρίς οι φιλοξενούμενοι να επιχειρήσουν ούτε ένα σουτ.

Η Σίτι μπήκε όλο και περισσότερο στο ματς, αναγκάζοντας σταδιακά την Τσέλσι να υποχωρεί – αλλά δυσκολέυτηκε απο την καλή αμυντική λειτουργεία των φιλοξενούμενων. Χρειάστηκε ένα λάθος από τον Mateo Kovacic, με την Chelsea να πιέζεται από το πρέσινγκ της City, για να κάνει την πρώτη της ευκαιρέια στο ματς με τον Jack Grealish προς το τέλος του ημιχρόνου. Ωστόσο, ο Kepa Arrizabalaga κατάφερε να αποσωβήσει την άστοχη προσπάθεια του Grealish κοντά από το δοκάρι.

Η Τσέλσι απέιλησε στο β ημίχρονο όταν ο Κόβατσιτς έστρωσε τον Λουκάκου, αλλά ο Βραζιλιάνος τερματοφύλακας της Σίτι αντέδρασε αρκετά γρήγορα για να απομακρύνει την πρώτη προσπάθεια της Τσέλσι στο ματς. Μετά από οκτώ ημέρες αποχής – σε σύγκριση με τις τρεις της Τσέλσι – η Σίτι διατήρησε την έντασή της στο ματς.  Ο Κέβιν ντε Μπρούινε  δημιούργησε μια στιγμή παγκόσμιας κλάσης και με την ποιότητα του ξεκλείδωσε τον ασφυκτικό κλοιό της Τσέλσι, δίνοντας προβάδισμα για τον τίτλο της Premier League με τη νίκη επί της Τσέλσι στο στάδιο Etihad.

Ο De Bruyne κάνει τη διαφορά

Σε ένα παιχνίδι αυτού του είδους, που διεξήχθη από δύο πειθαρχημένες ομάδες με προπονητές αξίας ( Πεπ και Τούχελ ), φαινόταν ότι το ματς θα κριθεί απο ένα πιθανό λάθος ή μια στιγμή υψηλής τεχνικής, και έτσι αποδείχθηκε, καθώς ο De Bruyne δημιούργησε και τελείωσε την καθοριστική φάση του γκολ ολομόναχος, καθώς η City και η Chelsea προσπαθούσαν να κάνουν την υπέρβαση.

Η Σίτι δεν είχε καταφέρει να επιβάλει την διαρκή πίεση  της στην Τσέλσι, παρότι είχε την κατοχή, αλλά διέθετε τον παίκτη που μπορεί να φτιάξει ένα γκολ από το τίποτα. Αυτή τη φορά, ο De Bruyne ήταν αυτός που ανέβηκε, τρέχοντας στην περιοχή της Chelsea στο 70ο λεπτό, προτού κάνει ένα τέλειο χαμηλό δεξί τελείωμα με το δεξί πόδι μπροστά από το τεντωμένο αριστερό χέρι του Kepa στέλνωντας την μπάλα με εξαιρετική τεχνική στην αριστερή κάτω γωνία της εστίας εκστασιάζωντας σχεδόν όλο το γήπεδο με την εξαιρετική γκολάρα που πέτυχε.

Το Etihad Stadium πανηγύρισε με τρόπο που αρμόζει σε μια στιγμή τέτοιας κλάσης και σημασίας και αυτοί οι τρεις βαθμοί δίνουν για άλλη μια φορά την εντύπωση ότι το προβάδισμα της City στην κούρσα του τίτλου μάλλον έχει καθορίσει τον Πρωταθλητή για φέτος. Ο Γκουαρντιόλα έχει ένα πολύ καλό σύνολο αλλά και ένα πολύ καλό τερματοφύλακα ( Έντερσον ) ο οποίος  έπαιξε τον ρόλο του στην διαμόρφωση του 1-0 αφού στην φάση του Λουκάκου γλίτωσε την οαμάδα του απο σίγουρο γκολ.

Η Σίτι έκλεισε τον αγώνα, αυξάνοντας την διαφορά απο τους διώκτες της -Τσέλσι και η Λίβερπουλ- απο την την κορυφή της Premier League στους 13 + 14 βαθμούς αντίστοιχα.