Ο Κομάν στο 90′ γλίτωσε την παρτίδα για τους Βαυαρούς!

Η εξάκις νικήτρια Μπάγερν Μονάχου χρειάστηκε την ισοφάριση του Κίνγκσλεϊ Κομάν στις καθυστερήσεις για να αποφύγει την ήττα-σοκ στον πρώτο γύρο της φάσης των “16” από την εντυπωσιακή Ρεντ Μπουλ Σάλτσμπουργκ.

Ο ακραίος επιθετικός Coman στο 90ο λεπτό και σκόραρε μετά μετά από σέντρα του Thomas Muller. Ο αναπληρωματικός της Σάλτσμπουργκ Chukwubuike Adamu είχε ανοίξει το σκορ με ένα υπέροχο τελείωμα στη γωνία στο 21 λεπτό του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι θα μπορούσαν να είχαν πετύχει και δεύτερο γκολ, αλλά το σουτ του Karim Adeyemi αποκρούστηκε. Οι δυναμικοί γηπεδούχοι έπαιζαν για πρώτη φορά στη νοκ-άουτ φάση του Champions League.

Οι πρωταθλητές της Μπουντεσλίγκα υπέστησαν εντυπωσιακή εντός έδρας ήττα με 4-2 από την Μπόχουμ το Σαββατοκύριακο και απέφυγαν τις συνεχόμενες ήττες για πρώτη φορά από το 2019. Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν πέρασε στη φάση των ομίλων κερδίζοντας και τα έξι παιχνίδια, αλλά δυσκολεύτηκε να αντιμετωπίσει τη νεανικότητα και τον ρυθμό των αντιπάλων της.

Η Σάλτσμπουργκ, η οποία παρέταξε τη νεότερη κατά μέσο όρο αρχική ενδεκάδα στο Champions League από τον Άγιαξ το 2003, προηγήθηκε στο 21ο λεπτό με την υπέροχη προσπάθεια του Αντάμου.

Ο Μπρέντεν Άαρονσον έκοψε από αριστερά και ανάγκασε τον Σβεν Ούλριχ σε έξυπνη απόκρουση, ενώ η προσπάθεια του διεθνούς Γερμανού Αντεγιέμι κατέληξε κατευθείαν στον αναπληρωματικό τερματοφύλακα της Μπάγερν.

Η Μπάγερν βελτιώθηκε στο δεύτερο ημίχρονο με τον Leroy Sane να μην μπορεί αρχικά να αποκρούσει την φάση του Philipp Kohn, πριν ο Γάλλος Coman ισοφαρίσει για την ομάδα του στις καθυστερήσεις.