Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε, ζορίστηκε αλλά νίκησε! SERPICO

Τρίτη συνεχόμενη νίκη για τον Ολυμπιακό πού κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο. Δυσκολεύτηκε αρκετά ό Ολυμπιακός στο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό πού κατέβηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς αλλά σέ κάποιες σπουδαίες στιγμές του κυκλοφόρησε όμορφα τήν μπάλα καί όταν έβγαινε μπροστά δημιούργησε πρόβληματα στην άμυνα τών ερυθρόλευκων.

Δυο σέντερ φορ ό Μαρτινς, Καιπερς καί Ελ Αραμπι πού εκτός από μία καταπληκτική κεφαλιά πού εκπληκτικά καθάρισε ό γκολκίπερ του Παναιτωλικού άλλο σοβαρό πρόβλημα δεν δημιούργησαν στους Αγρινιώτες. Όχι καλή παρουσία ή σημερινή τού Καιπερς που έδειξε ότι θέλει ακόμα δουλειά. Μπρούνο πάλι δεξί Μπακ, με τόν δαιμόνιο Ραντζελοβιτς νά βάζει σέ μόνιμο πονοκέφαλο τήν αντίπαλη άμυνα.

Καμαρά καί πάλι σταθερός , και πρώτη εμφάνιση τού Εμβιλα στο ξεκίνημα ενός αγώνα. Καί εντάξει έχοντας ό Ολυμπιακός μεγάλη κατοχή όπως και στα προηγούμενα ματς πλην όμως χωρίς φαντασία καί ταχύτητα. Γενικά προβλέψιμος. Ο Παναιτωλικός στο 15′ πήγε νά ξεράνει το Καραϊσκάκη όταν απέναντι καί πλάγια ήρθε τετ α τετ με τον Σα αλλά το σουτ εξουδετέρωσε δύσκολα ό γκολκίπερ του Ολυμπιακού.

Ή καλύτερη στιγμή του Παναιτωλικού στο πρώτο ημίχρονο. Στο ίδιο έργο θεατές για το δεύτερο ημίχρονο που μπαίνει ό Βαλμπουενα για νά αλλάξει διάταξη καί εικόνα στον Ολυμπιακό.

Εκτός ό Καιπερς, μέσα Μπουχαλακης, εκτός καί ό Μασούρας. Μία σόλο ενέργεια τού Γάλλου , ή μπάλα στον Ραντζελοβιτς , μπαλιά διαβήτης στην μικρή περιοχή καί από εκεί δύσκολα ό συνήθης ύποπτος Ελ Αραμπι κάνει το γκολ μόλις στο 48’λεπτο. Ο Ολυμπιακός θά πιέσει ανεβάζοντας στροφές ψάχνοντας το δεύτερο γκολ νά καθαρίσει το ματς έχει μια δύο φάσεις πού δεν γίνονται γκολ καί όλα αυτά για ένα δεκάλεπτο.

Εκτός αγώνα ό Εμβιλα , μέσα ό Καφού αλλά για μένα ή έξυπνη αλλαγή τού Μαρτινς είναι ή έξοδος τού Ραντζελοβιτς στην θέση του ό Ραφινια καί φουλ Μπακ πλέον ό Μπρούνο πού δείχνει καί σήμερα σέ πολύ καλή κατάσταση. Αλλαγές τού Παναιτωλικού πού πλέον θα τά παίξει όλα για όλα καί πολύ σωστά έκανε, καί έχει δύο μεγάλες φάσεις πού για ένα κλικ πού λέμε δεν ισοφάρισε ειδικά με τόν Μαζουρεκ.

Όλα αυτά όμως θά τελειώσουν όταν στο 86″λεπτό ο Χασάν κάνει έξυπνο κλέψιμο πού τόν φέρνει μόνον απέναντι στον γκολκίπερ του Παναιτωλικού, σπάει τήν μπάλα στον μόνο Καφού καί εύκολα 2-0.

Καί κάπου εδώ ήρθε ή ηρεμία , έφυγε τό άγχος καί τό τρίποντο πήγε στους ερυθρόλευκους. Χωρίς νά θέλουμε να δικαιολογήσουμε κάποια ομάδα αλλά πιστεύω ότι αυτήν την περίοδο καμία τουλάχιστον από τίς μεγάλες ομάδες δεν γίνεται νά είναι έτοιμη.

Όλες ψάχνονται νά δέσουν, νά βρούν φόρμα , Ρυθμό ομοιογένεια καί αυτό είναι το λογικό.Ο Ολυμπιακός χωρίς καί πάλι νά αρέσει έκανε καί σήμερα αυτό πού λέμε , επαγγελματική νίκη. Τα ξαναλέμε……