Ό Ολυμπιακός έκλεισε θέση στον τελικό καί περιμένει …. SERPICO

Το ένα από τα δύο εισιτήρια για τόν τελικό σφράγισε απόψε ό Ολυμπιακός. Νίκη με 3-1 απέναντι στον αξιόμαχο Πάς Γιάννενα πού καί σήμερα με τόν τρόπο που αγωνίστηκε δήλωσε ότι δεν ήρθε στο Καραϊσκάκη για κλεφτοπόλεμο , και αντιποδοσφαιρο. Με τόν Ολυμπιακό από νωρίς νά δείχνει διάθεση νά τρέξει τόν αγώνα αλλά τόν Πάς Γιάννενα νά απαντάει με πρεσινκ καί ψάχνοντας τήν κόντρα επίθεση. Σέ αυτήν την τακτική οφείλεται καί δύο καλές στιγμές για τούς φιλοξενούμενους με Ελευθεριάδη καί Παντελάκη πού τίς καθάρισαν Σα καί Σεμεδο.

Ο Ολυμπιακός έχει καί σήμερα διευθυντή ορχήστρας τόν Ελ Αραμπι πού κάνει τά πάντα. Έχει δικές του στιγμές αλλά καί μοιράζει ασίστ για μπελάδες στον αντίπαλο. Ο Μπρουμα είναι καί σήμερα ορεξατος , ανακατοσουρας , ό Ανδρούτσος καί ό Ρεαμπτσιουκ πού δείχνουν διάθεση καί ανεβαίνουν συμμετέχοντας στις επιθέσεις από τά πλάγια, και τόν εμβληματικό Εμβιλα νά δίνουν στην ομάδα του Μαρτίνς τήν υπεροχή. Έχει δύο καλές στιγμές για γκολ ό Ολυμπιακός με Μασούρα καί Ελ Αραμπι, αλλά στο 26″ λεπτό ο Μπρουμα πού είναι είπαμε σήμερα πολύ ορεξατος σέ σουτ δικό του ή μπάλα σέ χέρι αμυντικού, καί σωστά πέναλτι.

1-0 από τόν Ελ Αραμπι. Από εδώ και μετά ό Πας Γιάννενα ” βγαίνει ” από το παιχνίδι καθώς το γκολ τού κόβει τα πόδια. Η ψυχολογία του πέφτει και δείχνει άλλη εικόνα. Ο Ολυμπιακός πιέζει ψάχνει γρήγορα και δεύτερο γκολ για νά τελειώσει τόν αγώνα καί στο 41″ λεπτό ό ελεύθερος σκοπευτής Ελ Αραμπι αφού με καταπληκτική προσποίηση έστειλε για χόρτα τόν προσωπικό του αντίπαλο κάνει τό 2-0. Βλέποντας αυτήν την εικόνα απλά λές ότι το ματσάκι στο δεύτερο ημίχρονο θά είναι για έναν.

Καί αφού στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ό Ελ Αραμπι δεν τελειώνει τον αγώνα , ό Πάς Γιάννενα στο 51″ λεπτό με ωραίο σουτ αιφνιδιάζει τόν Σα καί 2-1. Καί όχι μόνον αφού ό Πάς ακουμπάει τήν ισσοφαριση με κεφαλιά λίγο άουτ τού Παντελάκη. Ο Ολυμπιακός καταλαβαίνει ότι τίποτα δεν έχει τελειώσει καί σέ πέντε μόλις λεπτά γκολ ό Μπρουμα και 3-1 στο 56″ λεπτό.

Ο Πάς Γιάννενα στο καναβάτσο ό Ολυμπιακός δημιουργεί μεγάλες ευκαιρίες πού ό Μπρουμα τίς ξοδεύει ατσαλα. Ούτε ελέφαντα στα δύο μέτρα δεν έβρισκε σήμερα ό παίκτης του Ολυμπιακού. Μιλάμε για έτοιμα γκολ. Αφού ή ψυχολογία έχει εγκαταλείψει πλέον τόν Πάς Γιάννενα , έμενε όσο περνούσε η ώρα καί από δυνάμεις καί μάταια ό Γιαννικης με ότι αλλαγές καί εάν έκανε δεν μπόρεσε νά αλλάξει κάτι. Βαλμπουενα , Σίλβα , Χασάν καί Βρουσαι μέσα για νά ξεκουραστούν και κάποιοι παίκτες του Ολυμπιακού , σέ ένα αγώνα πού από άνετη διαδρομή για τόν Ολυμπιακό , πήγε για ένα πεντάλεπτο (50-55) νά γίνει ψιλοθριλερ.

Αλλά θέλω νά κάνω μία προσωπική εκτίμηση για την μέχρι τώρα πορεία του Ολυμπιακού με κίνδυνο να παρεξηγηθω. Δεν ξέρω κατ αρχήν τί θα γίνει στον τελικό , καί ποιός θά είναι ο αντίπαλος του Ολυμπιακού, αλλά ρε παιδιά μέχρι τώρα ή πορεία τών ερυθρόλευκων , αυτά τα σκαμπανεβάσματα πού πολλές φορές αγχωνουν τούς οπαδούς του , για εμένα βρίσκονται στο κίνητρο πού για τόν Ολυμπιακό έχει καταργηθεί λίγο μετά τα Χριστούγεννα πού ουσιαστικά τούς άφησε όλους πίσω κάτι δεκάδες μέτρα. Ακόμη και στην άσχημη ποδοσφαιρική του ημέρα , βλέπεις ότι έχει κάποιους παίκτες με προσωπικότητα πού θά πάρουν τόν αγώνα.

Όλα στραβά νά πάνε σέ ένα ματς , στο τελευταίο δευτερόλεπτο κάποιος παίκτης του με μία προσωπική του ενέργεια θά κερδίσει τόν αγώνα. Σέ αγχωνει, σού ανεβάζει πίεση καί παλμούς καί ό κάθε φίλαθλος του Ολυμπιακού πάντα πιστεύει ότι κάτι θά γίνει καί κάποιος παίκτης θά κάνει την ζημιά. Δύσκολα έως απίθανο νά τού ” φύγει” ματς. Το έχουμε δει αυτό σέ αρκετά παιχνίδια φέτος.

Καλό βράδυ, καλή Ανάσταση σέ όλους με υγεία.!!