Ο Ολυμπιακός κατατρόπωσε την Ρεάλ

Ο υποδειγματικός Ολυμπιακός υποχρέωσε την περσινή κάτοχο του Final Four στην πρώτη της ήττα για φέτος στην Euroleague με 88-83, στο στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Μπορεί η Ρεάλ να μπήκε καλύτερα στα πρώτα λεπτά του αγώνα όμως οι Ερυθρόλευκοι έπαιξαν σπουδαίο μπάσκετ κατά την μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού και έφτασαν έτσι στην δεύτερη σερί τους νίκη μετά από μια κακή αγωνιστική περίοδο. Αυτός που άλλαξε την εικόνα του ματς δεν ήταν άλλος από τον αρχηγό Βασίλη Σπανούλη, ο οποίος με την είσοδό του στο παρκέ έδωσε άλλον αέρα στους γηπεδούχους και έβαλε φρένο στην ανάπτυξη των φιλοξενούμενων. Ακόμη και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν η Ρεάλ εκμεταλλευόμενη την αμυντική αστάθεια του Ολυμπιακού έκανε ένα εκπληκτικό σερί 10-0, πάλι ο Σπανούλης, που έκανε τα πάντα χτες αμυνόταν δημιουργούσε και σκόραρε ταυτόχρονα, με συμπαραστάτες τους Ουίλιαμς Γκος και ΛεΝτέι έστειλε την διαφορά στο 52-41, που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Όσο και να προσπαθούσε η Ρεάλ στα τελευταία δεκάλεπτα ο Ολυμπιακός είχε πάντα τις λύσεις και δεν την άφησε ποτέ να τον ξεπεράσει στο σκορ, το μόνο που κατάφερε η Βασίλισσα ήταν να ισοφαρίσει στην τρίτη περίοδο (65-65). Έχοντας σε εκπληκτική μέρα τους: Νάιτζελ Ουίλιαμς Γκος , με 23 πόντους (4/10δ., 2/4τρ., 9/10β.), 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη, Βασίλης Σπανούλης, με 20 πόντους (2/4δ., 5/6τρ., 1/3β.), 3 ασίστ, 4 λάθη και Γιάνις Στρέλνιεκς τελείωσε με 15 πόντους (3/4δ., 2/4τρ., 3/3β.), οι Πειραιώτες πήραν μια εξαιρετικά σημαντική νίκη και για ψυχολογικούς και για πρακτικούς λόγους.

Ο Ολυμπιακός κέρδισε αρχικά επειδή φαινόταν να το θέλει περισσότερο, είχε μεγαλύτερη διάθεση να το παλέψει και εν τέλει τα κατάφερε. Επίσης τον βοήθησε και ευστοχία του, καθώς ήταν ανώτερος στα δίποντα (41%-37%) και στα τρίποντα (52%-40%) και με τόσο καλά στατιστικά δύσκολα χάνεις.