Ο Παλμα του έδειξε τον δρόμο | Jago1914!

Πρώτο επίσημο παιχνίδι του νέου ΑΡΗ που χτίζεται υπό την επίβλεψη του Χέρμαν Μπουργος και η χρονιά ξεκίνησε με παραπλήσιο τρόπο όπως είχε κλείσει, βέβαια με όχι τόσο δραματικό φιναλε σε ένα κατάμεστο Κλεάνθης Βικελιδης. Κοινός παρονομαστής και στα δύο παιχνίδια, αυτός ο μικρός σε ηλικία, αλλά με μεγάλο ποδοσφαιρικο θράσος παίχτης με το όνομα Λουίς Παλμα.

Ας τα πάρουμε όμως από την αρχή καθώς πρόβλημα της τελευταίας στιγμής με Μαντσινι έδωσε θέση βασικου στον Καματσο. Σαν να μην έφτανε όλο αυτό πολύ νωρίς οι κιτρινομαυροι βρέθηκαν πίσω στο σκορ απο μια στημένη φάση. Η χαρά όμως των Λευκορωσων κράτησε για ένα πεντάλεπτο μόλις, καθώς ο Παλμα με ατομική ενέργεια κέρδισε το πεναλντυ, ο Γκρει εκτελεσε και το παιχνίδι ήρθε ξανά στα ίσια. Ο Ιτουρμπε στο. 28ο λεπτό μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα συστημένη στο αριστερό παραθυράκι της εστιας της Γκομελ δίνοντας προβάδισμα στον ΑΡΗ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Καματσο, μετά από εκπληκτική κάθετη μπαλιά του Παλμα έγραψε το 3-1,παιρνοντας το αίμα του πίσω για ένα χαμένο τετ α τετ πριν λίγα λεπτά. Το ημίχρονο έληξε με τον ΑΡΗ να έχει ενα καλό προβάδισμα δύο τερμάτων.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Γκομελ να έχει μια φλύαρη κατοχή χωρίς να γίνεται απειλητική. Στο 61ο λεπτό ήταν σειρά του Παλμα να σκοράρει και αυτός με απευθείας εκτέλεση φάουλ ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 4-1. Ο μικρός ήταν αυτός που δημιούργησε την φάση για το 5ο γκολ κλέβοντας και σερβίροντας έτοιμο γκολ στον Γκρει για το τελικό 5-1.

Αδιαμφισβητητα mvp του παιχνιδιού ο Παλμα σερβίροντας δύο γκολ, σκοράροντας ένα τέρμα, αλλά ήταν αυτός που με ατομική ενέργεια κέρδισε το πεναλντι που ήρθε η ισοφάριση για την ομάδα του. Από κοντά και ο Ιτουρμπε που δείχνει φέτος ότι ο πραγματικός Ιτουρμπε που γνωρίσαμε στην Ρομα έχει σφυγμό. Στο ύψος τους ο βιονικός Μπραμπετς με τον Πιρσμαν καθαρίζοντας κάποιες φάσεις που ίσως δημιουργουσαν σοβαρό κίνδυνο για την εστία του Κουεστα.

Σίγουρα η αντίπαλος δεν είναι το καλύτερο δείγμα για να βγάλεις ασφαλή συμπεράσματα και όμως παρόλη την εμφατική νίκη φάνηκαν κάποιες αδυναμίες μιας σχετικά καινούργιας ομάδας, τόσο σε στυλ παιχνιδιού αλλά και σε πρόσωπα. Βεβαια το ευτυχές της υπόθεσης είναι ότι αυτά φάνηκαν χωρίς να τα πληρώσει η ομαδα αγωνιστικά. Κυρίως στην ανασταλτικη λειτουργία στον χώρο του κέντρου έδειξε ότι το δίδυμο Ντάμπο – Ντουκουρε άφηνε πολλές φορές εκτεθειμενους τους δύο κεντρικούς αμυντικούς. Επίσης οι Λευκορωσοι οσες ορθολογικες επιθέσεις προσπάθησαν να κάνουν, τις ξεκίνησαν από την μεριά του Οντουμπαγιο, γιατί στην αριστερή μεριά λογω του Πιρσμαν σταματούσαν πάνω του όσες φορες επιχείρησαν. Όπως και ο Φαμπιανο ακόμα και στα φιλικά δείχνει να μην έχει βρει αγωνιστικό ρυθμό ακόμα με πολλά εύκολα λάθη που δεν μας έχει συνηθίσει.

Στην ουσία ο Θεός του Πολέμου κοιτάει την επόμενη αντίπαλο καθώς το 5-1 δύσκολα έως απίθανο να ανατραπεί βάση και της δυναμικής της αντιπάλου ομάδας. Όμως σίγουρα θα πρέπει να βελτιώσει τις αδυναμίες που έδειξε σε μεγάλο βαθμό γιατί στην επόμενη φάση η αντίπαλος θα είναι μεγαλύτερης δυναμικής και ίσως χτυπήσει πάνω σε αυτές. Ο επαναληπτικός με την Γκομελ θα είναι μια καλή ευκαιρία  να δοκιμάσει σχήματα και πρόσωπα σε επίσημο παιχνίδι χωρίς να ρισκάρει σε κάτι. Ραντεβού λοιπόν την επόμενη Τετάρτη και αναμένοντας και τις νέες προσθήκες οπως αυτή του Μάνου Γκαρσία μιας ακόμα σπουδαίας μεταγραφής για τον φετινό ΑΡΗ.