Ο Ραλφ Ράνγκνικ εστιάζει στην έλλειψη επιθετικότητας για την γκέλα της Γιουνάιτεντ στο Μπέρνλι

Ο Ραλφ Ράνγκνικ έκανε λόγο για έλλειψη επιθετικότητας, καθώς η ομάδα του, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, έμεινε στην ισοπαλία από την Μπέρνλι που αγωνίζεται στην Premier League το βράδυ της Τρίτης.

Η Γιουνάιτεντ κυριάρχησε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά είχε να επιδείξει μόνο το ωραίο τελείωμα του Πολ Πογκμπά στην ανάπαυλα, με μια κεφαλιά του Ραφαέλ Βαράν να ακυρώνεται ως οφσάιντ και ένα αυτογκόλ του Τζος Μπράουνχιλ να ακυρώνεται για φάουλ στην ανάπτυξη.

Η Μπέρνλι βγήκε φουριόζα με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, αιφνιδίασε τους φιλοξενούμενους και ισοφάρισε μέσα σε δύο λεπτά με τον Τζέι Ροντρίγκεζ. Παρά το γεγονός ότι είχε 43 λεπτά για να σκοράρει η Man Utd δεν μπόρεσε να βρει το νικητή. Το αποτέλεσμα ακολουθεί την απογοητευτική ήττα στο FA Cup από τη Μίντλεσμπρο την Παρασκευή.

Μιλώντας μετά το τέλος του αγώνα, ο προσωρινός προπονητής Ράνγκνικ δήλωσε: “Στο τέλος, είναι ένα απογοητευτικό απόγευμα για εμάς γιατί θα έπρεπε να είχαμε κερδίσει το παιχνίδι εύκολα μετά το πρώτο ημίχρονο και μάλιστα στα τελευταία 25 λεπτά είχαμε τον πλήρη έλεγχο και κυριαρχούσαμε στο παιχνίδι αλλά δεν ήμασταν αρκετά αποφασιστικοί όπως ήμασταν στο πρώτο ημίχρονο.

“Στο τέλος, ήταν λίγο θέμα τύχης με τον Ραφαέλ Βαράν, την κεφαλιά του Κριστιάνο, τον Χάρι Μαγκουάιρ, αλλά στο τέλος ένας βαθμός για μια τέτοια εμφάνιση δεν είναι αρκετός”.

Μιλώντας για το ακυρωθέν αυτογκόλ, ο Ράνγκνικ πρόσθεσε: “Συγκεκριμένα, το δεύτερο που ακυρώθηκε, το είδα αυτή τη στιγμή στα αποδυτήρια. Ο επόπτης γραμμών έδειξε φάουλ, αλλά έδειξε 10 δευτερόλεπτα μετά από αυτό το περιστατικό. Αυτή ήταν μια πολύ ήπια απόφαση, πρέπει να πω.

“Αλλά και πάλι παίξαμε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο, νομίζω. Κυριαρχήσαμε απόλυτα στο παιχνίδι, πετύχαμε τρία γκολ αλλά τα δύο ακυρώθηκαν.

“Στη συνέχεια, στο δεύτερο ημίχρονο, για τα πρώτα 10-15 λεπτά, δεν ήμασταν αρκετά επιθετικοί. Ήταν ξεκάθαρο ότι μετά την ανάπαυλα θα έβγαιναν με πιο επιθετικό τρόπο για να παίξουν, αλλά εμείς δεν ήμασταν επιθετικοί σε αυτά τα 15 λεπτά. Δώσαμε το γκολ.

“Είχαμε μια πολύ καλή αντεπίθεση 30 δευτερόλεπτα πριν δεχτούμε το γκολ και με τον τρόπο που τους επιτρέψαμε να σκοράρουν, δεν αμυνθήκαμε καλά στην όλη κατάσταση”.