Ο Ρέφερι πρωταγωνιστής του ματς Μαλί Τυνισία!!!

Το Μαλί νίκησε 1-0 την Τυνησία στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής σε ένα παιχνίδι του ομίλου F που έληξε με παράπονα, αφού ο διαιτητής σφύριξε την λήξη 7 λεπτά νωρίτερα και παρα λίγο να τον βρούνε απο τα κουμπιά…

Ο προπονητής των Τυνίσιων Mondher Kebaier και το τεχνικό του επιτελείο έσπευσαν στον αγωνιστικό χώρο για να ζητήσουν τον λόγο απο τον διαιτητή Janny Sikazwe  γιατί πήρε μία τέτοια απόφαση 7 λεπτά νωρίτερα!!!!

Αφού ξεκίνησε η συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα, οι διοργανωτές του τουρνουά διέταξαν να ολοκληρωθεί το παιχνίδι. Ωστόσο, η Τυνησία δεν επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο και το Μάλι ανακηρύχθηκε νικητής.

Σύγχυση επικρατεί στη Limbe

Στο αποκορύφωμα ενός γεμάτου δεύτερου ημιχρόνου, στο οποίο υπήρξαν δύο διακοπές για τον έλεγχο του βοηθού διαιτητή σε βίντεο, καθώς και μία διακοπή για νερό και αρκετές αλλαγές, ο Sikazwe έγινε το επίκεντρο της προσοχής.

Ο Ζαμπιανός είχε εμφανιστεί να σφυρίζει την κανονική διάρκεια του αγώνα πέντε λεπτά πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας, προτού ελέγξει τον χρόνο των καθυστερήσεων.

Ο Kebaier και το επιτελείο του αντιμετώπισαν οργισμένοι τον Sikazwe και τους βοηθούς του στον αγωνιστικό χώρο, δείχνοντας τα ρολόγια τους και διαμαρτυρόμενοι για την έλλειψη πρόσθετου χρόνου.

Οι ρέφεροι συνοδεύτηκαν από την ασφάλεια του γηπέδου, καθώς οι Μαλιανοί πανηγύριζαν μπροστά στους οπαδούς τους, αλλά η διαμάχη δεν τελείωσε εκεί.

Πάνω από 20 λεπτά αργότερα οι Μαλιανοί τόλμησαν να επιστρέψουν στον αγωνιστικό χώρο για να ξαναρχίσει το παιχνίδι, αλλά πήραν τη νίκη αφού οι Βορειοαφρικανοί δεν κατάφεραν να εμφανιστούν.

Η Συνομοσπονδία Αφρικανικού Ποδοσφαίρου (Caf), διοργανώτρια του τουρνουά, θα έχει να απαντήσει σε ερωτήματα μετά το τέλος φαρσοκωμωδία και τις δικαιολογημένες διαμαρτυρίες των Τυνήσιων.

Ο Κονέ πρωταγωνιστής των Αετών στην νίκη του Μαλί

Στον αγωνιστικό χώρο, το πέναλτι του Ibrahima Kone στο 48ο λεπτό – που καταλογίστηκε μετά από σουτ που χτύπησε στο πίσω μέρος του χεριού του Ellyes Skhiri – αποδείχθηκε νικητήριο.

Όμως ο τερματοφύλακας του Μαλί, Ibrahim Mounkoro, απέκρουσε το 77ο λεπτό πέναλτι του Wahbi Khazri, βουτώντας στα δεξιά του γωνιά για να απομακρύνει μια καλά εκτέλεση του αρχηγού των Eagles.

Ο Sikazwe είχε πάρει χρόνο στο μόνιτορ του VAR για να καταλογίσει το φάουλ, αφού η σέντρα του Khazri κόντραρε στο χέρι του Moussa Djenepo, με περισσότερα από δύο λεπτά να μεσολαβούν μεταξύ του συμβάντος και της τοποθέτησης της μπάλας στο σημείο.

Ο αναπληρωματικός του Μαλί, El Bilal Toure, είδε κόκκινη κάρτα στις καθυστερήσεις για να πιάσει τον αστράγαλο του αμυντικού της Τυνησίας, Dylan Bronn, άλλο ένα περιστατικό που απαιτούσε έλεγχο στην οθόνη του βίντεο.

Οι Δυτικοαφρικανοί θεωρούνται σκοτεινά άλογα για το Κύπελλο Εθνών μετά την αήττητη μέχρι στιγμής προκριματική εκστρατεία για το Παγκόσμιο Κύπελλο, αλλά η φύση της διαιτησίας θα αποτελέσει περισσότερο σημείο συζήτησης από την εμφάνισή τους στη Limbe.

Στην πόλη στο νοτιοδυτικό Καμερούν έχει αυξηθεί η παρουσία των υπηρεσιών ασφαλείας λόγω των πρόσφατων συγκρούσεων που υποδαυλίζουν οι τοπικοί μαχητές που επιδιώκουν αυτονομιστικές τάσεις.