Ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι κατέρριψε το ρεκόρ του Γκερντ Μίλερ! I GeorgiouClub

Ο Πολωνός επιθετικός, 33 ετών, σκόραρε με βολέ τρία λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης, καθώς η Μπάγερν νίκησε 4-0 τη Βόλφσμπουργκ στην Allianz Arena. Το επίτευγμα του Μίλερ με 42 γκολ στην Bundesliga σε ένα χρόνο είχε μείνει από το 1972. Η νίκη αυτή φέρνει την Μπάγερν εννέα βαθμούς μακριά από την Μπορούσια Ντόρτμουντ στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ο Λεβαντόφσκι είχε ήδη σπάσει ένα από τα 49 χρόνια ρεκόρ πρωταθλήματος του πρώην επιθετικού της Μπάγερν Μονάχου, Μίλερ, τον Μάιο, αφού σκόραρε στο τελευταίο λεπτό της σεζόν για να πετύχει το 41ο γκολ του την περίοδο 2020-21.

Ο μέσος Τόμας Μίλερ, ο οποίος γιόρταζε την 400η συμμετοχή του στο κορυφαίο γερμανικό πρωτάθλημα, άνοιξε το σκορ στο έβδομο λεπτό, προτού δημιουργήσει τον Νταγιότ Ουπαμεκάνο με κεφαλιά στο δεύτερο ημίχρονο για να διπλασιάσει το προβάδισμα της Μπάγερν.

Ο Leroy Sane συμπλήρωσε το σκορ δύο λεπτά αργότερα με ένα κυρτό σουτ στην πάνω γωνία για να ξεπεράσει την 12η θέση της Βόλφσμπουργκ.

Στο 87′ ο Λεβαντόφσκι, ο οποίος έχασε τη Χρυσή Μπάλα από τον επιθετικό της Παρί Σεν Ζερμέν, Λιονέλ Μέσι, τον Νοέμβριο, έγραψε για άλλη μια φορά το όνομά του στα βιβλία της ιστορίας, πλασάροντας από κοντά δίπλα από τον τερματοφύλακα Κόεν Κάστελς.