Ο Σάρι είναι καλός για διαφήμιση καπνού και όχι για Πάγκο … ΣΩΤ ΒΑΖΕΛΟΣ

Λυών και Γιουβέντους βρέθηκαν αντιμέτωπες για την φάση των 16 του Champions League χθες το βράδυ στο Παρκ Ολίμπικ Λιονέ. Η ομάδα του Ρούντι Γκαρσία στο πρώτο ημίχρονο του παιχνιδιού κυριολεκτικά μάσαγε σίδερα.Πάθος,ενέργεια και σκληράδα διέκρινε ο καθένας στo παιχνίδι τους.Δεν θύμιζε την φινετσάτη Λυών που βλέπαμε στα τέλη της δεκαετίας του 90’αλλά είχε το σθένος να κοιτάξει την Γιουβέντους του Ρόναλντο στα μάτια.
Η μεγάλη κυρία από την άλλη στα πρώτα 45′ λεπτά ανύπαρκτη.Σύστημα μηδέν,τακτική πουθενά από τον Σάρι,με τους Γάλλους να την έχουν βάλει κάτω την  πρωταθλήτρια Ιταλίας και να της έχουν αλλάξει τα φώτα.Το σκορ στο πρώτο ημίχρονο έκλεισε με 1-0 χάρη σε γκολ του Τουσάρ στο 31′ αλλά θα μπορούσε να ήταν και μεγαλύτερο για τους γηπεδούχους αφού έχασαν κλασικές ευκαιρίες ενώ είχαν και δοκάρι.
Στο δεύτερο σκέλος του αγώνα η Γιουβέντους ανέβασε τις γραμμές,άλλαζε γρήγορα το τόπι με κοντινές πάσες,έφθανε έξω από την μεγάλη περιοχή των Γάλλων χάρη σε ατομικές ενέργειες και όχι μέσα απο σύστημα αλλά απειλούσε κυρίως με στημένα.
Ο Πιάνιτς βρέθηκε σε κακή βραδιά και δεν λειτούργησε ποτέ σαν συνδετικός κρίκος ανάμεσα σε άμυνα και επίθεση.Στο 69’ο Ντιμπάλα είχε μέχρι εκείνη την ώρα την μεγαλύτερη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους μετά από σουτ από το ύψος του πέναλτι που πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι της Λυών.
Oι γηπεδούχοι κλεισμένοι στο καβούκι τους στο δεύτερο μέρος,κάλυπταν σωστά του χώρους και προσπαθούσαν με μακρινές μπαλιές να βγουν στην κόντρα αλλά το μυαλό τους περισσότερο ήταν στο να κρατήσουν το 1-0.Οι Μπιακονέρι με παίχτες τύπου Ραμπιό,Μπεντανκούρ και Ντανίλο,γνώμη μου όσο βαριά και εάν είναι η φανέλα δεν πάνε πουθενά.
Στο 87’ο Ιγκουαίν μας απέδειξε για ακόμα μια φορά γιατί τον λένε χαζογκόλη,καθώς από το ύψος της μικρής περιοχής και από ελαφρώς πλάγια θέση έστειλε την μπάλα άουτ προς ανακούφιση των φίλων της Λυών που είχαν γεμίσει ασφυκτικά χθες το γήπεδο δημιουργώντας εκπληκτική ατμόσφαιρα.
Το 1-0 παρέμεινε μέχρι τέλους,τον Σάρι να μην έχει για μένα αγωνιστικό πλάνο στο παιχνίδι του και να χάνει κατά κράτος από τον αντίπαλο προπονητή,τον ρέφερι να δίνει τα σπόρια στους Γάλλους και να αρνείται να πάει στο VAR σε αμφισβητουμενο πέναλτι πάνω στο κορυφαίο της Γιούβε Παούλο Ντιμπάλα και η Ρεβάνς στο Τορίνο αναμένεται με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον.
Υ.Γ.Ο ΑΛΕΓΚΡΙ ΗΤΑΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΑΡΙ;ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΕΣΑΣ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΚΡΟΥΣΤΙΚΗ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥΡΑΚΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ…