Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε τον Jannik Sinner και προκρίθηκε στα ημιτελικά

Ο τέταρτος seeded Στέφανος Τσιτσιπάς έφτασε για τρίτη φορά στα ημιτελικά του Australian Open με μια κυρίαρχη straight sets νίκη επί του Jannik Sinner. Ο 23χρονος Έλληνας, που ηττήθηκε στους τέσσερις τελευταίους το 2019 και το 2021, επικράτησε με 6-3 6-4 6-2 στην Rod Laver Arena.

Ο Ιταλός Sinner, ο 11ος seeded, δεν είδε ούτε ένα break point στον αγώνα. Τώρα θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα του Ρώσου Daniil Medvedev – του παίκτη με την υψηλότερη τοποθέτηση στο ταμπλό – με τον 9ο του Καναδά Felix Auger-Aliassime.

Ο Τσιτσιπάς ολοκλήρωσε το εναρκτήριο σετ σε 36 λεπτά και έκανε break νωρίς στο δεύτερο με μια εξαιρετική σειρά από groundstrokes πριν αρχίσει να βρέχει στη Μελβούρνη.

Αυτό σήμαινε ότι έπρεπε να ανοίξει η οροφή και να καθαριστεί το γήπεδο. Αλλά μετά από ένα 18λεπτο διάλειμμα οι παίκτες επέστρεψαν και ο Τσιτσιπάς συνέχισε από εκεί που σταμάτησε για να κλείσει το σετ.

Ο 20χρονος Sinner είχε στόχο να ακολουθήσει τον συμπατριώτη του Matteo Berrettini, ο οποίος προχώρησε την Τρίτη, ως ο πρώτος Ιταλός που φτάνει στα ημιτελικά του Australian Open.

Δεν μπόρεσε όμως να βάλει γάντι στο σερβίς του Τσιτσιπά και ο Έλληνας ήταν αυτός που έκανε και πάλι το break νωρίς στο τρίτο σετ, προετοιμάζοντας τη στιγμή με έναν εκπληκτικό νικητή με backhand.

Ο Τσιτσιπάς έκανε αμέσως νέο break και τελείωσε κλινικά τη νίκη για να προχωρήσει σε δύο ώρες και έξι λεπτά και να συνεχίσει την προσπάθειά του για το πρώτο του Grand Slam.

“Είμαι πολύ, πολύ ευχαριστημένος με τον τρόπο που σέρβιρα σήμερα και χρησιμοποίησα την τακτική μου”, δήλωσε ο Τσιτσιπάς, ο οποίος ήταν επίσης ευχαριστημένος με τον τρόπο που προσαρμόστηκε στο κλείσιμο της οροφής.

“Είναι μέρος του παιχνιδιού. Ποτέ δεν ξέρεις τι να περιμένεις από τον καιρό. Ήξερα ότι κατευθυνόμουν προς τη σωστή κατεύθυνση.

“Οι συνθήκες μπορεί να άλλαξαν λίγο – ελαφρώς πιο γρήγορες, όχι τόσο αναπηδητικές – έτσι άλλαξε και το μυαλό μου. Προσπάθησα να προσαρμοστώ και απλά λειτούργησε”.