Όχι άλλο κάρβουνο….ΑΕΚ λέω και κλαίω

Όλοι σήμερα σχολίαζαν για το αν η ΑΕΚ θα κατάφερνε να κερδίσει, μίλαγαν για την προϊστορία οτι δεν κερδίζει τον αγώνα πριν τα Χριστούγεννα και θα κλείσει το 2020 με νίκη κόντρα στον Βόλο και να κάνει γιορτές με όσο λιγότερο γκρίνια πριν έρθει το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ξεκινήσαμε δυναμικά και με γκολ από κόρνερ…. αυτή την φορά από τον Τανκοβιτς, πήραμε κεφάλι στο σκορ στο 3ο λεπτό. Η χαρά δεν κράτησε για πολύ όμως, με τον Βόλο να ισοφαρίζει στο 16′ με τον Φερραρι μετά από λάθος διώξιμο του Τσιγκρινσκι. Ο Βόλος συνέχισε να πιέζει, να κυκλοφορεί την μπάλα και στο 34ο λεπτό με πολύ ωραία κεφάλια του Ουαρντα να κάνει το 1-2. Στην τελευταία φάση ο Σιμανσκι έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-2 με κοντινό πλασέ. Έτσι ολοκληρώθηκε το 1ο μέρος.

Στο 2ο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε δυνατά, αλλά στα πρώτα 15 λεπτά έπαιζε πολύ ανορθόδοξα ώστε να μπορέσει να ισοφαρίσει. Ο χρόνος πέρναγε και η ΑΕΚ πίεζε αλλά ο Βόλος στην κόντρα επίθεση ήταν πολύ επικίνδυνος, μέχρι το 70′ όπου ο Ανσαριφαντ σε μια αναμπουμπουλα μέσα στην μικρή περιοχή έκανε το 2-2 δίνοντας ελπίδες ώστε να γυρίσει τον αγώνα. Πριν προλάβει όμως να ξεκινήσει την αντεπίθεση για το 3-2, ο Παουλινιο στο 73′ πήρε 2η κίτρινη κάρτα και άφησε την ομάδα του με 10 παίκτες και τις ελπίδες για νίκη να μειώνονται. Από και πέρα ο αγώνας έγινε ροντέο με άλλες 2 κόκκινες στο 85 και 88 από Κολόμπο και Σακχοφ. Οι δύο ομάδες έχαναν ευκαιρίες με τον Βόλο να χάνει ένα τετ α τετ στο 96ο λεπτό ώστε να πάρει την νίκη. Το παιχνίδι τελείωσε με ισόπαλο αποτέλεσμα του 2-2. Πολλά συγχαρητήρια στον Βόλο που πήρε δίκαια τον βαθμό και ίσως άξιζε και την νίκη.

Αλήθεια δεν ξέρω τι να πρώτο σχολιάσω πάλι σήμερα…. Θέλετε να μας τρελαίνετε;;; Βάζετε γκολ από κόρνερ και χάνετε τα εύκολα;;; Για ακόμη μια φορά η άμυνα της ΑΕΚ δέχεται τόσο εύκολα γκολ που καταντάει κουραστικό και εκνευριστικό για όλους εμάς που αγαπάμε την ομάδα. Δεν θα το παίξω προπονητής ( όπως κάνουν 9 στους 10) αλλά θα ξαναπώ κάτι συγκεκριμένο! Η ομάδα είναι άρρωστη και χρειάζεται άμεσα βοήθεια, χρειάζεται άμεσα φάρμακο για να γίνει καλά! Δεν γίνεται να μην βλέπουν οι υπεύθυνοι της ομάδας ότι είναι σε τραγική κατάσταση! Θα έπρεπε ήδη να έχουν βρει αυτούς που θα μπορούσαν να διορθώσουν την κατάσταση! Όπως δεν είμαι πρόεδρο-λάτρης, έτσι και δεν μπορώ να βρίζω τον Μελισσανίδη γιατί δεν βάζει το χέρι στην τσέπη για να πάρει παίκτες. Ο καθένας κάνει κουμάντο στην τσέπη του…. Καλό το γήπεδο και η ομάδα το έχει τεράστια ανάγκη αλλά από εκεί και πέρα πρέπει να προετοιμάσει και την ομάδα που θα μπει μέσα σε αυτό. Με τέτοια ομάδα δεν μπορεί να πάει πουθενά! Πόσο μάλλον να πρωταγωνιστήσει…

Λοιπόν…. Καλές γιορτές να έχουμε όλοι μας… Με υγεία πάνω από όλα και εύχομαι και ελπίζω με το νέο έτος να αλλάξουν πολλά πράγματα στην ομάδα μας ώστε να μπορέσουμε να αντέξουμε…. γιατί μπορεί να την γλιτώσουμε από τον covid-19 αλλά αυτή η ομάδα θα μας αρρωστήσει!