ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ…DRAZEN

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΡΕΑΛ  93-97

Δυνατό ματς , με πάθος , θύμισε ντέρμπι προηγούμενων ετών μεταξύ των δυο ομάδων. Πενήντα αγωνιστικά λεπτά , δυο παρατάσεις και μπόλικη τακτική συνθέτουν την εικόνα ενός παιχνιδιού όπου το αποτέλεσμα αδικεί την προσπάθεια των πρασίνων , υπογραμμίζει όμως τα σημαντικά μειονεκτήματα που διαθέτει η ομάδα την τρέχουσα σεζόν.

Ο προπονητής του Παναθηναϊκού εμφάνισε στο παρκέ μια άμυνα ζώνης όπου παγίδεψε την Ρεάλ και κατόρθωσε να στέλνει την μπάλα στο αδύνατο σημείο των φιλοξενούμενων και στην χειρότερη επιλογή που είχαν στο γήπεδο. Δεν μπόρεσε να τρέξει τα συστήματα σωστά ο Γιουλ και εδώ φάνηκε η απουσία του Καμπάτσο.

Δεν είχε το σωστό διάβασμα του ματς ο Ισπανός γκαρντ στο τρικ του Βόβορα με συνέπεια να εγκλωβιστεί επιθετικά η Ρεάλ. Μοναδικός πυλώνας στην επίθεση των φιλοξενούμενων ήταν ο Ταβέρες. Με την σειρά του όμως κουράστηκε και αυτός και η επιστροφή του Παναθηναϊκού από το -14 σε μεγάλο βαθμό οφείλεται σε αυτό τον παράγοντα.

Δεν ήρθε όμως τυχαία και η παραπάνω συνθήκη. Μπορεί οι προσπάθειες που μέτρησε ο Παπαγιάννης από το τρίποντο να ήταν τέσσερις και κάπως να ξενίζει η εικόνα .Επίσης τα σουτ από την περίμετρο εξίσου πολλά από τον ψηλό του Παναθηναϊκού είχαν όμως ως απώτερο σκοπό την κούραση του Ταβάρες αλλά και την απουσία του από την ρακέτα της Ρεάλ.

Μετά από ένα μουδιασμένο πρώτο ημίχρονο ο Νέντοβιτς πήρε επιθετικά στην πλάτη τους πράσινους και στο επιθετικό κομμάτι ήταν αποτελεσματικός. Εξαιρετική και η παρουσία του Μπέντιλ , με τους 15 πόντους στην επίθεση έδειξε ότι αποτελεί μέρος της ομάδας αλλά και παράγοντα του παιχνιδιού. Βρίσκεται σε καλό φεγγάρι αφού είχε προηγηθεί και το καλό ματς κόντρα στο Περιστέρι.

Από την άλλη , ο Παναθηναϊκός είχε δυο τεράστιες ευκαιρίες να πάρει τη νίκη. Μια στην κανονική περίοδο , όπου δεν κατάφερε καν να εκδηλώσει επίθεση και να σουτάρει και μια στην λήξη της πρώτης παράτασης όπου αστόχησε. Η κούραση και το περιβόητο καθαρό μυαλό έπαιξε τον ρόλο του πλην όμως είδαμε να σαστίζει η ομάδα σε μια κατάσταση που βρέθηκε κάπως απότομα που όμως είχε βρεθεί και στα προηγούμενα παιχνίδια άρα ήξερε πως πρέπει να αντιδράσει.

Στα στατιστικά του αγώνα ο Παπαπέτρου έπαιξε και πάλι πολύ , 44 λεπτά, με συνέπεια να χάνει τα κρίσιμα σουτ και να κάνει λάθη και ο Νέντοβιτς να κάνει παιχνιδάρα στο δεύτερο ημίχρονο και να τελειώνει με 27 πόντους το ματς.

Από κοντά ο Παπαγιάννης που είχε δύσκολο αντίπαλό , πρόσθεσε 14 πόντους αν και στην άμυνα τα βρήκε σκούρα από τον Ταβάρες. Ο Ταβάρες τελείωσε με 20 πόντους το παιχνίδι και 40 λεπτά στο παρκέ. Πρωταγωνιστής και κομβικός στο ματς με καλαθάρες για την Ρεάλ ήταν ο Αμπάλδε με τους 19 πόντους να είναι ένας και ένας.

Εν κατακλείδι , ο Παναθηναϊκός έπαιξε σωστά αλλά κατά την φετινή του συνήθεια και πάλι δεν πήρε το αποτέλεσμα. Η ομάδα βρίσκεται  σε rollercoaster mode όχι μόνο από παιχνίδι σε παιχνίδι αλλά και εντός των 40 αγωνιστικών λεπτών ενός ματς. Το ρεκόρ στο 4-9 δεν κολακεύει την προσπάθεια των πρασίνων , τις ιδέες του Βόβορα και κάθε ήττα από εδώ και πέρα παίζει κυρίως ρόλο στην ψυχολογία.

Ο τραυματισμός του Μακ , φέρνει και πάλι στο προσκήνιο την αλλαγή ή όχι στην νευραλγική θέση του playmaker. Εκεί είναι το πρόβλημα του φετινού Παναθηναϊκού αφού στο αμυντικό κομμάτι δεν μπορεί να πιέσει τον αντίπαλο. οργανωτή με συνέπεια να χάνεται η αμυντική ισορροπία αλλά και όλες οι περιστροφές στην άμυνα.

Φάνηκε χτες αφού η Ρεάλ δεν είχε ένα παίχτη της διάστασης του Καμπάτσο , οι πράσινοι κατάφεραν και θωράκισαν με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο την άμυνα τους. Τα τρίποντα δεν μπήκαν από τους Ισπανούς και η ομάδα διεκδίκησε τη νίκη.

Για την διαιτησία και τα παράπονα του Παναθηναϊκού είναι μάταιο να σχολιάσω κάθε φάση ξεχωριστά. Η διαιτησία καιρό τώρα είναι κάτω του μετρίου στην Eurolegue και πραγματικά το ζητούμενο είναι να φτιάξει η διοργάνωση γενικά όλο το οικοδόμημα.

Όποιος απορεί με τις διαιτητικές αποφάσεις μάλλον έχει δει μόνο το χθεσινό ματς και όχι σε βάθος δεκαετίας τα κακώς κείμενα .Δεν αναφέρομαι αποκλειστικά στον Παναθηναϊκό αλλά σε όλες τις ομάδες. Παραμένω ρομαντικός και σχολιάζω τα εντός παρκέ.