ΟΦΗ- ΑΡΗΣ 3-1. Τόν δάγκωσε έξυπνα. SERPICO

Όμορφο ματς με ανατροπή στο σκορ καί καλές φάσεις στο γήπεδο τού ΟΦΗ. Νίκη για τούς γηπεδούχους απέναντι σε έναν Άρη πού έχασε έπειτα από δύο μήνες καί πλέον. Πρώτη ήττα για τούς φιλοξενούμενους για τόν προπονητή τους Ενιγκ. Καλύτερα μπήκε ό Άρης στον αγώνα καί ξάφνιασε κατά κάποιο τρόπο τόν ΟΦΗ χάνοντας από τά πρώτα λεπτά ευκαιρίες για γρήγορο γκολ με Βέλεθ καί ειδικά τόν Ίντέγε. Νωρίς νωρίς όμως βρήκε καί τό γκολ ό ίδιος παίκτης στο 12″ λεπτό. 0-1.

O ΟΦΗ  μετά το γκολ άρχισε νά ανεβαίνει καί σιγά σιγά νά γίνεται απειλητικός. Με τόν Βαζ στο 30″ να φέρνει τόν αγώνα στα ίσα πραγματοποιώντας το 1-1, ενώ με καλές στιγμές καί φάσεις καί απο τούς δύο, χωρίς χωρίς όμως να επιτυχγάνεται κάποιο γκόλ έως και την λήξη τού  Ά ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο όρεξη για καλή μπάλα αλλά καί για την νίκη υπήρχε καί από τις δύο ομάδες. Καλύτερα μπήκε ό ΟΦΗ στο παιχνίδι, με τον Τσιλιανίδη καί Φερέιρα να χάνουν κάποιες καλές ευκαιρίες για το 2-1.

Ό Άρης όμως μετά το 60″ λεπτό παίρνει τόν αγώνα στα χέρια του καί πιέζει με την σειρά του για γκολ. Μήν ξεχνάμε ότι ο ΟΦΗ έχει εκτός δύο σημαντικούς παίκτες Ματίγια καί Ναμπί, χάνει όμως σέ μία φάση καί τόν Σεμέδο καί το πρόβλημα γίνεται μεγαλύτερο, με τον Άρη να έχει ανέβει καί να πιέζει για το γκολ, έχει καί μία μεγάλη στιγμή σέ Σουτ τού Ίντεγε, αφήνει πίσω μεγάλα κενά καί ό ΟΦΗ δεν συγχωρεί . Σύγχυση στην περιοχή του Άρη αφύλακτοι δύο παίκτες του ΟΦΗ καί άνετα το 2-1. Ανατροπή με γκολ τού Φερέιρα στο 70″λεπτό.

Ακόμα περισσότερο απρόσεκτος πίσω ό Άρης γιατί πλέον κυνηγάει αυτός το σκορ, καταπληκτική πάσα τού Τσιλιανίδη, λόμπα τού Φιγκειρέδο καί 3-1. Αντίο ζωή το ματς για τόν Άρη. Στο 73″λεπτό έχει καί ένα δοκάρι ό ΟΦΗ νά ανεβάσει το σκόρ πού θά έκανε την ήττα περισσότερο βαριά για τούς Θεσσαλονικείς. Είπαμε όμως έγινε ωραίο ματς με καλή μπάλα, ωραίες φάσεις καί απο τίς δυο ομάδες. Ποιο ουσιαστικός ό ΟΦΗ κέρδισε το παιχνίδι καί τό τρίποντο.