ΟΦΗ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1 Επαγγελματικό Δάγκωμα. SERPICO

Είναι αυτό που λέμε επαγγελματική νίκη. Σέ μία πολύ δύσκολη έδρα ό Ολυμπιακός κατάφερε νά πάρει απέναντι στον ΟΦΗ τούς τρείς βαθμούς , νά παραμείνει πρώτος καί αήττητος στον βαθμογικο πίνακα. Δεν έδειξε το ματς από τά πρώτα λεπτά ότι σήμερα ή ομάδα τού Μαρτίνς θά έχει τά περισσότερα ατου του σε όχι ιδιαίτερα καλή μέρα. Καί έτσι όμως σέ ένα πρώτο ημίχρονο δεν ζοριστικε ιδιαίτερα από τούς παίκτες του ΟΦΗ , καί κράταγε μακριά από την περιοχή του τούς αντίπαλους παίκτες.

Το κέντρο ήταν υπόθεση μόνον για τόν Γκιγιερμε, πού έπαιζε χωρίς ιδιαίτερα νά έχει πλάτες. Πολλά λάθη ακόμα σέ ένα ματς για τούς περισσότερους παίκτες του Ολυμπιακού, καί κυρίως χωρίς πίεση. Η άμυνα με Σεμεδο καί Μπα πήγε καλά αφού όπου καί εάν χρειάστηκε ήταν εκεί. Λίγες είπαμε φάσεις έως ανύπαρκτες έκαναν οι Κρητικοί. Χωρίς όμως την μεγάλη ευκαιρία καί ό Ολυμπιακός , με Βαλμπουενα στενά μαρκαρισμενο , τόν Μασούρα νά έχει κακές επιλογές, καί τόν φιλότιμο Ελ Αραμπι να κυνηγάει παίκτες καί μπάλα βγαίνοντας αρκετές φορές εκτός περιοχής.

Από μία έξυπνη τέτοια κίνηση κλέβει την μπάλα από τόν Γιαννούλη καί βρίσκει τόν Καμαρά πού είναι ανεβασμένος στην περιοχή , καλό τελείωμα καί γκολ στο τελευταίο λεπτό τών καθυστερήσεων τού πρώτου ημιχρόνου. 45+1 και 0-1. Πάλι νωθρός καί χωρίς ενέργεια ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος πού χάνει πολύ την κατοχή μπάλας, κάνει λάθη καί ουσιαστικά χωρίς κέντρο αφού είπαμε ό Γκιγιερμε αρχίζει νά φουσκώνει με τά τόσα χιλιόμετρα πού έχει τρέξει.

Ο Ολυμπιακός με δύο καλές στιγμές είναι πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ , αλλά Μασούρας, καί ειδικά ό Μπα χάνουν καλή ευκαιρία νά δώσουν τέλος στον αγώνα. Καί ό ΟΦΗ όμως μπορεί νά ελέγχει τόν αγώνα νά έχει κατοχή αλλά μεγάλη ευκαιρία δεν έχει. Ο δια αρχίζει μετά τό 60″ νά παίζει με τά νεύρα μας αφού μόνον με τά μάτια νά κοιτάζουν οι παίκτες του Ολυμπιακού χρεώνονται φάουλ.

Λίγος καί εκνευριστικος για Σούπερ Λιγκ. Μπορεί ό νά μήν κρατάει μπάλα καί νά μπορεί να διαχειριστεί περισσότερο ήσυχα τόν αγώνα αλλά καί ό ΟΦΗ κάπου στην τελική πάσα ή σε σωστή καί οργανωμένη επίθεση, δεν έχει καθαρό μυαλό. Τό ματς παίρνει τέλος ό ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ παίρνει τρείς πολύτιμους βαθμούς, καί ό απερισκεπτος ΣΕΜΕΔΟ κόκκινη για ένα λόγο πού κανείς λογικός δεν μπορεί νά εξηγήσει. Ένα λάθος πού κοστίζει στην άμυνα τού Ολυμπιακού εν όψει τού ντέρμπι με την ΑΕΚ σέ λίγες μέρες.