ΟΦΗ-ΠΑΟΚ: 0-1 Κέρδισε δίκαια και ώς ανώτερος! SERPICO

Με ένα πολύ όμορφο πρώτο ημίχρονο καί για τίς δυο ομάδες καί ένα δεύτερο ημίχρονο με αφεντικό τον ΠΑΟΚ έληξε το παιχνίδι στο Γεντί Κουλέ με δίκαιο νικητή την ομάδα τής Θεσσαλονίκης. Συγκεκριμένα από την αρχή τού αγώνα ό ΠΑΟΚ έδειξε τίς διαθέσεις του, μήν αφήνοντας τούς πάντα επικίνδυνους παίκτες του ΟΦΗ νά κάνουν το παιχνίδι τους. Πίεση ψηλά , κλεψίματα , καί γρήγορη ανάπτυξη βραχυκυκλωσαν τόν ΟΦΗ για 15- 20″ λεπτά. Η απουσία του Μεγιαδο ανάγκασε τον προπονητή τού ΟΦΗ, νά αλλάξει σχήμα, καί ρόλους καί ίσως αυτό να έπαιξε τόν ρόλο του.

Ο γκολκίπερ Σωτηρίου κρατάει όρθιο τόν ΟΦΗ σε μεγάλες ευκαιρίες πού κάνει ό ΠΑΟΚ, με Ελ Καντουρί, Λημνιό, καί τού πάντα ανεβασμένου Μπίσεσβαρ. Μετά το αρχικό παθητικό ρόλο του ΟΦΗ περνάνε περίπου 20″ λεπτά καί οι Κρητικοί ανεβάζουν στροφές, βγαίνουν μπροστά καί είναι αυτοί πού κυριαρχούν. Σήμερα όμως καί ο γκολκίπερ του ΠΑΟΚ Ζίφκοβιτς είναι σε καλή μέρα καί οι μεγάλες ευκαιρίες με Σεμέδο, Ναμπί αλλά καί Τσιλιανίδη, δεν επιτρέπει να γίνουν γκολ. Τό ματς έχει πάρει φωτιά καί οι δύο ομάδες προσφέρουν ωραίο ποδόσφαιρο καί χάνονται ευκαιρίες για αρκετά γκολ καί από τούς δύο.

Παρά τίς ευκαιρίες τελειώνει ένα πρώτο ημίχρονο παραδόξως χωρίς γκολ. Εγώ πάντως είχα την σιγουριά ότι το δεύτερο ημίχρονο θά ήταν εξίσου καλό. Ξεκίνημα με τόν ΠΑΟΚ απλά νά έχει την κατοχή αλλά χωρίς ιδιαίτερη πίεση, καί τόν ΟΦΗ νά ψάχνει νά κλέψει την μπάλα για νά φτιάξει κάποια επίθεση. Χωρίς καμία καλή φάση φτάνουμε στο 56″ λεπτό ό ΠΑΟΚ αλλάζει την μπάλα έξω από την περιοχή του ΟΦΗ , τελευταίος παραλήπτης ό ανενόχλητος Μισιτς ( ό γίγαντας Κουτρουμπής έπινε καφέ στα δύο στρέμματα απόσταση) τεχνικό όμορφο Σουτ καί αυτή την φορά ό γκολκίπερ τού ΟΦΗ δεν μπορούσε νά αποτρέψει το 0-1.

Γειά σας και χάρηκα από εκεί και πέρα το ματς. Ανετότατα ό ΠΑΟΚ ρολαρει το τόπι, ό ΟΦΗ κάνει λάθος πάσες καί επιλογές με τον χρόνο να κυλάει υπέρ του. Πελάγωσε με το γκολ ό ΟΦΗ καί βγήκε εκτός παιχνιδιού. Κάτι σέντρες στο κουτουρού, με την άμυνα τού δικεφάλου νά τίς καθαρίζει άνετα. Δεν έχει λόγο νά ρισκάρει ό δικέφαλος , πού μπορεί καί παίρνει άνετα την μπάλα καί ψάχνει καί την καλή φάση για γκολ νά κλειδώσει τόν αγώνα, αλλά δεν τού βγαίνει. Σπαμοδικές ενέργειες καί βιαστικά πράγματα ό ΟΦΗ θά τελειώσει τόν αγώνα χωρίς καμία μεγάλη ευκαιρία καί γνωρίζοντας την πρώτη ήττα στην έδρα του.

Ο ΠΑΟΚ περνάει πρώτος και περιμένει σήμερα τόν αγώνα του Ολυμπιακού με τό κεφάλι του ήσυχο.