ΟΦΗ- ΞΑΝΘΗ 2-0. Συνεχίζει να ” δαγκώνει”.

ΟΦΗ ανάβασης καί χθές στο Γεντί Κουλέ, με τέσσερα στα τέσσερα για την ομάδα τής Κρήτης στην έδρα της. Θύμα της αυτή την φορά ή Ξάνθη , πού σιγά σιγά μάλλον αρχίζει νά μπαζει νερά . Σίγουρα δεν ήταν ό ΟΦΗ τών προηγούμενων αγώνων σε πολλές φάσεις- τελικές ειδικά στο πρώτο ημίχρονο αλλά έφτασε στην νίκη καί στο τρίποντο πού τόν φέρνει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Ισσοροπία καί για τούς δύο στο πρώτο ημίχρονο, με την Ξάνθη να προσέχει καλά τά νώτα της  καί όπου βρεί την ευκαιρία νά βγεί στην κόντρα, κάτι πού ξέρει νά παίζει άριστα. Λίγες καλές στιγμές καί για τίς δυο ομάδες. Νωρίς νωρίς στο ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο ό ΟΦΗ ανοίγει το σκορ με τόν Φιγκειρεδο στο 47″ λεπτό.

Γκολ πού θά διώξει τό οποιοδήποτε άγχος για τους Κρητικούς καί με πάντα καλύτερο τόν Ναμπι αλλά καί τούς Φιγκειρεδο , Τσιλιανιδη θά ρολαρουν το τόπι καλύτερα καί θά ελέγχουν γενικά τόν αγώνα. Όσο περνάει ο χρόνος καί μέσα από ευκαιρίες δεν έρχεται το δεύτερο γκολ, η Ξάνθη θά κάνει μία δύο καλές φάσεις ειδικά με τόν Ρενέλα, αλλά ως εκεί.

Ο κορυφαίος για την Ξάνθη γκολκίπερ Αμπάτ σήμερα έχει κρατήσει τόν δείκτη του σκορ χαμηλά σε μεγάλες αποκρούσεις παικτών του ΟΦΗ. Στις καθυστερήσεις τού αγώνα ό Σεμεδο 91″ λεπτό βάζει τέλος σε όποια σκέψη για ισσοφαριση καί 2-0 το σκορ. Δεν ξέρω τι τροπή θά είχαμε στον αγώνα εάν ο Ναμπί σχετικά νωρίς σκόραρε σε χαμένο πέναλτι τού Ναμπί στο 22″λεπτού.

Αλλά καί τί θά γράφαμε τώρα εάν τελικά το έχανε, όπως καί έγινε με την καταπληκτική απόκρουση τού γκολκίπερ Αμπάτ καί αυτό σέ περίπτωση πού δεν κέρδιζε τόν αγώνα ό ΟΦΗ. Ο καλύτερος παίκτης αυτόματα θά γινόταν καί ό μοιραίος. Ένα δοκάρι για την Ξάνθη σε κεφαλιά τού Ρενελα στο 95″ ήρθε πολύ αργά για νά ανησυχήσει τούς Κρητικούς.