Οι αμυντικές ολιγωρίες του κόστισαν! | Ο Τζες

Παρόλο που για άλλη μια φορά έβαλε δύσκολα στον αντίπαλό του και παρουσιάστηκε αντάξιος των προσδοκιών, ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν κατάφερε να πετύχει την παρθενική του νίκη στα Play Off. Τα επιπόλαια αμυντικά λάθη, και η σεμιναριακού επιπέδου διαιτησία του κ. Μανούχο έφεραν την ήττα για τον “Άγιαξ της Ηπείρου”.

Στη σημερινή αναμέτρηση ο ΠΑΣ δεν κλείστηκε στην εστία του, ανοίχτηκε και προσπάθησε να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού. Ωστόσο αμυντικά η ομάδα δεν πατούσε καλά και ήταν επιρρεπής σε αχρείαστα και επικίνδυνα λάθη. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο, όταν σε αντεπίθεση της ΑΕΚ το κακό διώξιμο του Κάργα, έβγαλε σε πλεονεκτική θέση τον Κριχόβιακ, πλασάροντας για το 0-1. Παρά τη ψυχρολουσία ο ΠΑΣ ανέβασε στροφές και προσπάθησε να φτάσει στη περιοχή της ΑΕΚ. Αξιοσημείωτη στιγμή είναι στο 26ο λεπτό όταν ο Περέα σε φάση διαρκείας πέρασε θεαματικά τον Ρότα σεντράροντας στον Σάλιακα για το 1-1. Μια στιγμή όμως ο κύριος Μανούχος είδε εκτεθειμένο τον… “αγκώνα” του Περέα! Οφσάιντ λοιπόν…!

Πλησιάζοντας στη λήξη του ημιχρόνου, και ενώ η ΑΕΚ δεν εντυπωσίαζε ιδιαίτερα με την απόδοσή της, έρχεται και το δεύτερο γκολ, σε νεκρό χρόνο από σουτ του Ρότα, για να γράψει το 0-2 για την ένωση. Για να ελπίζει η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά χρειαζόταν  ένα γρήγορο γκολ στην επανάληψη, το οποίο και ήρθε.  Ο εξαιρετικός για άλλη μια φορά, Σάλιακας, με “συστημένη” σέντρα βρήκε τον Περέα σε πλεονεκτική θέση για το 1-2, βάζοντας ξανά τους Ηπειρώτες στο παιχνίδι. Στο 69ο λεπτό ήρθε όμως η χαριστική βολή για τους γηπεδούχους. Ο Γκαρσία έβγαλε την ΑΕΚ στη κόντρα εκθέτοντας τον μέτριο σήμερα, Πίρσμαν, και ανενόχλητος σέρβιρε στον Αραούχο για το 1-3. Προς τιμήν του ο ΠΑΣ δεν παράτησε το παιχνίδι και στο 90ο λεπτό σε άλλο ένα γέμισμα του Σάλιακα ο Περέα έστειλα τη μπάλα στα δίχτυα του Στάνκοβιτσ για το τελικό 2-3.

Η επίδοση της ΑΕΚ δεν θεωρώ πως ικανοποίησε τους φίλους της, καθώς ακόμα και έτσι όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι, κινδύνεψε στα τελευταία λεπτά να χάσει βαθμούς. Ο ΠΑΣ με τα όπλα που είχε στη φαρέτρα του πάλεψε, δυσκόλεψε έναν ακόμα αντίπαλο, και προσέφερε θέαμα στο κοινό του. Ο ΠΑΣ Γιάννινα θεωρώ πως με τη φετινή πορεία, δεδομένου του φτωχού ρόστερ και των συγκυριών που αντιμετώπισε στο πρωτάθλημα, έπιασε ταβάνι. Μπορεί οι όποιες ελπίδες για Ευρώπη να εξανεμίζονται ωστόσο με τέτοιες πορείες και με τη συμμετοχή στα Play Off, ο σύλλογος μεγαλώνει και μπορεί να θέτει ακόμα μεγαλύτερους στόχους στο μέλλον.