Οι πρωταθλητές είναι εδώ ΣΩΤΗΡΗΣ ΒΑΖΕΛΟΣ

Derby κορυφής είχαμε στο νησί ανάμεσα στην Λίβερπουλ και την Τότεναμ με τους πρωταθλητές να παίρνουν το ματς με 2-1 και να βρίσκονται πλέον μόνοι τους στην κορυφή της βαθμολογίας.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή..

Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης μονάχα μια ομάδα υπήρχε στον αγωνιστικό χώρο και ας πήγαν στο 45′ οι δύο ομάδες με 1-1 στα αποδυτήρια.

Το γήπεδο ήταν κατηφορικό προς την μεγάλη περιοχή των Λονδρέζων με τους κόκκινους να θυμίζουν κάτι από την καλή περσινή περίοδο.

Ο Μουρίνιο είχε κατεβάσει την ομάδα του με αμυντικό προσανατολισμό και με σκοπό να χτυπήσει στην κόντρα με τους Κέιν και Σον.

Ο Σαλάχ έγραψε στα matrix το 1-0 και όλοι περιμέναμε με την εξέλιξη του παιχνιδιού αλλά και τον καλό ρυθμό που είχε πιάσει η ομάδα του Κλοπ πως θα έβρισκε δίχτυα και άλλη φορά πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Αντί αυτού,ο Σον χτύπησε στην κόντρα και έφερε την ισορροπία στο σκορ δικαιώνοντας τον Special one μόλις στην πρώτη τελική της ομάδας του.

Στο δεύτερο σκέλος του αγώνα και συγκεκριμένα μέχρι το 70′ τα σπιρούνια ήταν φουλ επιθετικά,με τελικές,δοκάρι και τους κόκκινους λες και δεν βγήκαν ποτέ από την φυσούνα.

Από εκεί και έπειτα το ματς παιζόταν πάνω σε τεντωμένο σχοινί από την στιγμή που δεν επέλεξαν να συμβιβαστούν και οι δύο με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Οι πρωταθλητές με καρφωτή κεφάλια του Φιρμίνο στο 90′ πήραν το derby και η έκρηξη χαράς μετά το τέλος του αγώνα πέρασε μέσα από τους τηλεοπτικούς μας δέκτες.

Μεγάλη νίκη με τον τρόπο που ήρθε,το γκολ του Βραζιλιάνου θα του δώσει σίγουρα αυτοπεποίθηση από δω και στο εξής και οι συνεχόμενοι αγώνες μέσα στις γιορτές όπως παραδοσιακά γίνεται στο νησί πρέπει να σταθούν ευκαιρία για να ανοίξουν και άλλο την διαφορά από τούς διώκτες τους.

Η Τότεναμ το πάλεψε όσο μπορούσε αλλά στο πρώτο ημίχρονο η τακτική με την οποία αγωνίστηκε μειώνει την ποιότητα των παιχτών της..

Η συγκεκριμένη ομάδα δεν είναι για να κλέβει ματς με τέτοιες πρακτικές διότι έχει ποιοτικούς παίχτες για να δημιουργούν παιχνίδι και όχι να καταστρέφουν..