Ολυμπιακός: Αρνείται να αφήσει την κορυφή! SERPICO

Πέρα για τό πώς είδα τόν αγώνα τού Ολυμπιακού με τόν Ατρόμητο, έχω μία περιέργεια- απορία. Δηλαδή εάν αυτός ό μέτριος καί σέ κάποιες φορές κακός Ολυμπιακός κρατιέται πρώτος στην βαθμολογία, τότε γιατί έτσι συμβαίνει στο ποδόσφαιρο, αρχίσει πάλι καί ρολαρει, φρεσκαριστει καί βρει την φόρμα του, τί θά δούμε; Απορία εκφράζω.

Πάμε στον αγώνα πού έδωσε ο Ολυμπιακός σήμερα στο Καραϊσκάκη. Καμία έκπληξη δεν μου έκανε πού ό Μαρτίνς κατέβασε σχεδόν τούς ίδιους παίκτες. Έβγαλε μόνο τόν Καμαρά παίρνοντας χαμπάρι ότι δεν χρειάζεται τρία χάφ με έναν τέτοιο αντίπαλο στην έδρα του. Ούτε βέβαια καί σέ άλλες έδρες , αλλά τέλος πάντων. Ίδιος κορμός , ίδια τακτική καί άντε νά δούμε τί θά δούμε. Έχοντας στο μυαλό του ότι πρέπει νά καθαρίσει τόν αγώνα σχετικά νωρίς , μπήκε δυνατά ό Ολυμπιακός, επέβαλε Ρυθμό καί κυριάρχησε, έχοντας τόν Ατρόμητο στο μισό γήπεδο.

Δώστου πάλι από δεξιά καί αριστερά καί ή γιορτή τής σέντρας έχει την τιμητική της καί σήμερα όπως καί με την Ξάνθη. Σέντρες οι περισσότερες στο πουθενά καί από άξονα κάποια επίθεση σχεδόν μηδέν. Εύκολα πράγματα για την άμυνα του Ατρόμητου πού δεν πολυζοριστηκε, μιας και οι περισσότερες πήγαιναν στο πουθενά. Καλή φάση με Τσιμικα, καί Μασούρα για γκολ , αλλά ό Μεγερι δείχνει ότι είναι σέ καλή μέρα. Κόντρα αντεπίθεση για τόν Ατρόμητο καί μία καλή στιγμή με κεφαλιά τού Ντουβιωτη για τόν Ατρόμητο , καθαρίζει ό ΣΑ.

Ένα ημίχρονο μία φάση οι Περιστεριωτες. Μπλοκαρισμένος ο Ολυμπιακός , δεν βρίσκει χώρους , καί σωστούς τρόπους νά μπει στην περιοχή του Ατρόμητου. Ο χρόνος δεν είναι με το μέρος του Ολυμπιακού καί αυτό το ξέρουν οι παίκτες του, καθότι τά πολλά συνεχόμενα ματς μέσα έξω θά αρχίσει να φαίνεται. Ο Γκιγιερμε δεν είναι ό ίδιος εδώ καί καιρό, ο Ομάρ έχει στεγνώσει , όπως καί ό Τσιμικας. Ο Μπουχαλακης κάνει λάθη αβίαστα, ό Ποτενσε χωρίς σπιρτάδα καί έκρηξη που τον διέκρινε πάντα. Ο Σεμεδο παίζει ασταμάτητος σερί αγώνων, όλα αυτά έχουν φανεί στην ομάδα του Ολυμπιακού.

Τέλος ημιχρόνου με απόλυτη κατοχή για τόν Ολυμπιακό, αλλά μηδέν από γκολ. Ξεκίνημα πάλι με τόν Ολυμπιακό νά έχει στο μισό γήπεδο τόν Ατρόμητο ψάχνοντας μία σωστή μπαλιά νά κάνει το γκολ. Μία προσωπική ενέργεια όμως τού Ποντενσε καί επιτέλους καλό τελείωμα καί στο 60″ λεπτό ό Ολυμπιακός κάνει το 1-Ο. Αυτό το γκολ θά είναι ή ανάσες πού ψάχνει ό Ολυμπιακός. Πρωτού προλάβει νά καταλάβει τι γίνεται ό Ατρόμητος όμορφος συνδυασμός Ελ Αραμπι πού κόβει έξυπνα την μπάλα στην μικρή περιοχή καί καταπληκτικό τελείωμα ο Σουντανι μόλις στο 62″ λεπτό 2-0. Αντίο ζωή τό ματς για τούς Περιστεριωτες. Παίρνει όλο το γήπεδο ό Ολυμπιακός καί θά ψάξει για το τρίτο γκολ, αλλά από το πουθενά κακό φάουλ του Παπαδόπουλο , δεύτερη κίτρινη καί έξω.

Με δέκα παίκτες ό Ολυμπιακός , πού βάζει μέσα τόν Μεριά , έχει μπει καί ό Λοβερα καί λογικά έτσι όπως ήρθαν τά πράγματα κοιτάζει νά φάει τόν χρόνο. Ο Ατρόμητος με παίκτη παραπάνω δεν ξεκολλάει από την μετριότητα. Κλείνεται σωστά από τόν Ολυμπιακό, δεν μπορεί νά κάνει ούτε φάση. Πρέπει εδώ να σάς πω ότι ένα μεγάλο μπράβο αξίζει στον κόσμο του Ολυμπιακού όχι μόνο για την στήριξη του στην ομάδα , αλλά καί για την υπομονή του σε αυτήν την διαιτησία, πού καί σήμερα προκαλεί.Απιθανα σφυρίγματα , ανάποδες αποφάσεις σέ ένα ματς χωρίς πολλές δυσκολίες. Μετριότητα αυτός ο Ρεφερι σήμερα στο Καραϊσκάκη. Ικανός νά κάνει ένα γήπεδο ροντέο. Νίκη για τον Ολυμπιακό, παραμονή στην κορυφή καί μία διακοπή πρωταθλήματος πού έρχεται την κατάλληλη στιγμή για τόν Ολυμπιακό.