ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΕΦΕΣ 67-86 Στο ίδιο έργο Θεατές DRAZEN

Ακόμα μια ήττα για τον Ολυμπιακό μέσα στην έδρα του , απέναντι σε ένα ποιοτικό αντίπαλο που συνδυάστηκε με μια πολύ κακή εμφάνιση. Δείχνουν οι ερυθρόλευκοι να χάνουν τελείως τον δρόμο τους και πλέον κάθε ήττα στο άδειο και παγωμένο γήπεδο τους στοιχίζει διπλά.

Δεν ξέρω πραγματικά τι μπορεί να αλλάξει ο Ολυμπιακός αλλά με εξαίρεση την νίκη στην Μόσχα δεν φαίνεται φως στο τούνελ και καμία πρόοδο στο παιχνίδι του. Πάμε να δούμε αναλυτικά πως κύλισε το ματς ανά περίοδο.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλά στην πρώτη περίοδο και μάλιστα έκλεισε μπροστά στο σκορ με 24-21. Αρκετοί πόντοι για ένα δεκάλεπτο που ουσιαστικά έδειχνε ότι λειτουργεί καλά επιθετικά.

Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ οδηγούσαν τους ερυθρόλευκους ενώ από κοντά και ο Ρότσεστι όπου δείχνει πως μπορεί να βοηθήσει με την ποιότητα του. Για τους φιλοξενούμενους ο Μίσιτς κουβάλησε για ένα δεκάλεπτο την ομάδα του δείχνοντας ότι οι φωνές του Αταμάν έπιασαν τόπο.

Το δεύτερο δεκάλεπτο δεν κύλισε καλά για τον Ολυμπιακό ο οποίος δέχτηκε 32 πόντους βάζοντας μόνο 11.(35-53 έκλεισε το ημίχρονο). Μίσιτς και Λάρκιν έκαναν ότι ήθελαν την άμυνα του Ολυμπιακού σημειώνοντας και οι δυο μαζί 32 πόντους συνολικά στο ημίχρονο.

Το πολύ καλό 60% στο τρίποντο για τους Τούρκους στο ημίχρονο φανερώνει την κακή περιφερειακή άμυνα των ερυθρολεύκων για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Πολύ καλός για την Εφές και ο πάντα σταθερός Ντάνστον. Αρκετά λάθη για τους γηπεδούχους όπου τα εκμεταλλεύτηκαν οι παίχτες της Εφές.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός πάλεψε και έριξε την διαφορά στο μισό με το τέλος του δεκαλέπτου (58-67). Έδωσαν αρκετούς πόντους οι ξένοι του όπως ο Πάντερ & ο Πολ αλλά βοήθησε και ο Ριντ με την παρουσία του. Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ αποτέλεσαν τον άξονα που κινήθηκε ο Ολυμπιακός και έριξε την διαφορά. Αν και κάπως ανορθόδοξα επιθετικά βγήκε πάθος και ενέργεια .

Με την έναρξη της τελευταίας περιόδου πήγαν την διαφορά οι γηπεδούχοι στο -6 και γεννήθηκαν ελπίδες για μια μεγάλη ανατροπή. Εκεί ανέλαβε δράση ο εκπληκτικός σήμερα Μίσιτς και η διαφορά έφτασε και πάλι σε διψήφια νούμερα.

Στο τελευταίο τετράλεπτο ο Λάρκιν ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι με συνεχομένους πόντους . Ο Ολυμπιακός πάρα την διάθεση που είχε κατά διαστήματα έπαιξε κακό μπάσκετ ηττήθηκε με 67-86.

Στα στατιστικά του αγώνα στα δίποντα οι ερυθρόλευκοι είχαν 50% ενώ μοίρασαν και 14 ασίστ , έκαναν όμως 16 λάθη. Ατομικά ο Πολ πρόσθεσε 15 πόντους ενώ ο Πρίντεζης με 14 πόντους και ο Μιλουτίνοβ με 10 πόντους και 13 ριμπάουντ ήταν οι καλύτεροι των γηπεδούχων. Σε κακό βράδυ ο Σπανούλης .,

Στον αντίποδα η Εφές είχε 12/22 τρίποντα και 20/33 δίποντα αλλά και 10 κλεψίματα. Ατομικά μεγάλο ματς έκανε ο Μίσιτς με 27 πόντους και 5/6 τρίποντα ενώ ο Λάρκιν πρόσθεσε 24 πόντους. Μιλάμε ίσως για το κορυφαίο δίδυμο την στιγμή αυτή στην Euroleague. Καλός και ο Ντάνστον με 10 πόντους όπως επίσης και ο Μπομπουά.

Η συνέχεια εντός έδρας και πάλι για τον Ολυμπιακό απέναντι στην Ζαλγκίρις του Σάρας. Το τι θα γίνει κανείς δεν γνωρίζει αφού οι ερυθρόλευκοι μας συνήθισαν στις απογοητευτικές εμφανίσεις και πλέον η κατρακύλα φαίνεται εκτός από το παρκέ και στην βαθμολογία. Σε τι μπορεί να ελπίζει πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ. Έχει ήδη τρεις ήττες εντός έδρας και το ρεκόρ συνολικά είναι στο 2-5.