ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΜΑΚΑΜΠΙ 65-90 DRAZEN

Ο Ολυμπιακός τελείωσε με ήττα την πρώτη δύσκολη -ομολογουμένως -διπλή αγωνιστική για την φετινή σεζόν της Euroleague. Δεν κατάφερε να πιάσει υψηλά επίπεδα απόδοσης και ως ένα σημείο είναι λογικό. Αρκετές απουσίες , νέες προσθήκες , δύσκολο ματς πριν δυο ημέρες αλλά και μεγάλο ταξίδι μεταξύ των δυο παιχνιδιών.

Αν όμως αφήσουμε στην άκρη τις παραπάνω αιτίες της σημερινής ήττας θα διαπιστώσουμε ότι απόψε οι ερυθρόλευκοι ήταν νευρικοί παρόλο που μπήκαν με ενθουσιασμό στο ματς. Δεν ρόλαρε καθόλου η επίθεση ενώ η άμυνα ήταν τραγική.

Έδωσαν πολλά ελεύθερα σουτ και υστέρησαν πάρα πολύ στο ένας εναντίον ενός. Εξαιρετική η ομάδα του Σφαιρόπουλου παρέδωσε μαθήματα σύγχρονου μπάσκετ και αποτελεί ένα σύνολο που χαίρεσαι να βλέπεις. Πάμε να δούμε πως κύλισε το ματς ανά δεκάλεπτο.

Δυνατό ξεκίνημα για τους ερυθρόλευκους στο πρώτο δεκάλεπτο αφού μπήκαν φουριόζοι και προηγήθηκαν με 9-2. Πολύ έξυπνα κέρδισαν τα φάουλ από τα πρώτα δυόμιση λεπτά του αγώνα , πήραν το μπόνους αλλά δεν το εκμεταλλεύτηκαν.

Με μπροστάρη τον εξαιρετικά φορμαρισμένο Πρίντεζη , ο Ολυμπιακός είχε ένα μικρό προβάδισμα 4 έως 6 πόντων περίπου στα μισά της περιόδου με τις αποστάσεις και την κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση να είναι υποδειγματική.

Όμως η Μακάμπι αντέδρασε και κατάφερε με ένα δικό της σερί και πήρε κεφάλι στο σκορ. Το τέλος της πρώτη περιόδου έληξε με 21-24 υπέρ των φιλοξενούμενων. Ντεμπούτο και για το νέο απόκτημα του Ολυμπιακού , τον Ρότσεστι όπου έβγαλε ενέργεια στην επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Σφαιρόπουλος διάβασε τις αδυναμίες στην άμυνα του Ολυμπιακού κυρίως στο ένας εναντίον ενός και σε συνάρτηση με την στασιμότητα των ερυθρολεύκων στην επίθεση πήρε προβάδισμα 8 πόντων έπειτα από τέσσερα λεπτά στην περίοδο.

Κύριοι άξονες του παιχνιδιού της Μακάμπι οι Ουίλμπεκιν & Ντόρσεϊ. Πολ και Πρίντεζης προσπαθούσαν να κρατήσουν κοντά τον Ολυμπιακό στο σκορ αλλά η Μακάμπι έπαιζε πολύ ωραίο μπάσκετ και έφτασε και το +10 λίγο πριν την λήξη της περιόδου. Το δεκάλεπτο έκλεισε τελικά στο μείον 5 για τον Ολυμπιακό (40-45) κλείνοντας ουσιαστικά την ψαλίδα της διαφοράς στο μισό στις τελευταίες κατοχές.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ευστοχία από την γραμμή του τριπόντου για τους φιλοξενούμενους συνεχίστηκε ενώ στην εξίσωση του παιχνιδιού εκτός του Ουίλμπεκιν μπήκε και ο Κάσπι με τον Ουόλτερς.

Ο Πολ με τον Πρίντεζη συνέχιζαν επιθετικά να παλεύουν για τους γηπεδούχους. Ντεμπούτο προς το τέλος της περιόδου, για το έτερο μεταγραφικό απόκτημα του Ολυμπιακού ,τον Ρίντ. Το δεκάλεπτο έκλεισε με την Μακάμπι μπροστά στο σκορ με 56-68.

Ίδιο μοτίβο και η τελευταία περίοδος του αγώνα. Πάντερ και Κουζμίνσκας πήραν υπερβολικά πολλές προσπάθειες από την στιγμή που ήταν άστοχοι. Ο προπονητής του Ολυμπιακού χρησιμοποίησε σχήματα που δεν είχαν χημεία μεταξύ τους και αποτελούσαν ουσιαστικά πείραμα εν ώρα αγώνα μάλιστα. Τυπική διαδικασία το τελευταίο πεντάλεπτο με τελικό σκορ το βαρύ 65-90.

Στα στατιστικά του αγώνα ο Ολυμπιακός σούταρε 39% (6/21) τρίποντα και 55% (11/20) ελεύθερες βολές. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι είχαν 46% στο τρίποντο (13/28) και 57% (20/35) στα σουτ δυο πόντων. Από πλευράς παιχτών ξεχώρισε ο Πρίντεζης με 16 πόντους και ο Πολ με 12.Για την Μακάμπι πολύ καλός ο Ουίλμπεκιν και ο Ντόρσεϊ με 19 πόντους εκατέρωθεν.

Επιστροφή στην κανονικότητα για τον Ολυμπιακό με μια δυστυχώς βαριά ήττα. Ο αντίπαλος ξεχείλιζε από ποιότητα αλλά στο τέταρτο δεκάλεπτο ειδικά , η ομάδα έκατσε απότομα , παράτησε το ματς  με συνέπεια η διαφορά να πάρει μεγάλες διαστάσεις .

Συνεχίζουν αρκετοί παίχτες στον Ολυμπιακό να είναι αδιάφοροι και αυτό κοστίζει σε παιχνίδια όπου το σημερινό. Ο Ρότσεστι έχει παραστάσεις από την διοργάνωση , έδειξε διάθεση και θα βοηθήσει αρκετά στα επόμενα παιχνίδια αρκεί να βρει γρήγορα τα πατήματα του. Είναι σαφώς πιο ετοιμοπόλεμος από τον Ρίντ που αποτελεί ερωτηματικό το πόσο γρήγορα μπορεί να προσφέρει.

Στο 2-4 το ρεκόρ του Ολυμπιακού που με την εμφάνιση του κυρίως καταστρέφει την ωραία εικόνα που παρουσίασε στην Μόσχα. Επόμενο ματς με την Εφές εντός έδρας όπου πλέον η νίκη είναι επιτακτική. Το κακό με τον φετινό Ολυμπιακό είναι ότι στερείται μια δυνατής έδρας .Είναι μια μεταβλητή που στοιχίζει παραπάνω από όσο υπολογίζει κανείς. Έπεται η συνέχεια.