ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΜΑΚΑΜΠΙ 85-82 Από μηχανής Χάρισον………… DRAZEN

Νέα νίκη για τους ερυθρόλευκους , στην εκπνοή του παιχνιδιού με ήρωα της βραδιάς τον πολύ καλό για ένα ακόμα παιχνίδι, Χάρισον-σκόραρε 12 πόντους-.Ουσιαστικά η σκληροτράχηλη Μακάμπι ήθελε να κλέψει το ματς ή για την ακρίβεια να το οδηγήσει στην παράταση. Όμως η τύχη και η ικανότητα μαζί έδωσαν την νίκη που κατά ένα μεγάλο ποσοστό άξιζε να πάρει ο Ολυμπιακός.

Στο ίδιο έργο θεατές παραλίγο να βρεθούν οι ερυθρόλευκοι. Όπως στο ματς με την Ζαλγκίρις , έχασε κρίσιμα αμυντικά ριμπάουντ που λίγο έλειψε να του στερήσουν την νίκη. Σε ένα ματς αρκετά σκληρό η Μακάμπι δεν άφηνε τον Ολυμπιακό να ξεφύγει στο σκορ. Η ομάδα του Σφαιρόπουλου θύμισε τον Ολυμπιακό που προπονούσε ο ίδιος προ τριετίας .

Έβρισκε λύσεις στην επίθεση ενώ στην άμυνα ήταν υποδειγματική η λειτουργία της. Χρειάστηκαν δυο πράγματα ένα στην αρχή και ένα στο τέλος του παιχνιδιού για να μπορέσει ο Ολυμπιακός να φτάσει στην νίκη. Τα πρόσφερε ο Σπανούλης όπου δήλωσε παρών στον σημερινό αγώνα και ειδικά στο πρώτο μέρος ήταν αυτός που ξεκλείδωσε την άμυνα των Ισραηλινών .

Η εμπειρία του αποδείχθηκε πολύτιμη για να μπορέσουν να βρουν οι ερυθρόλευκοι τα καλάθια που χρειάζονταν και να μπουν στην θέση του οδηγού. Στο τέλος εκτός των πολύτιμων πόντων -11 συνολικά στο παιχνίδι-που πέτυχε ο αρχηγός του Ολυμπιακού έβγαλε και σπουδαίες άμυνες.

Στο αμυντικό κομμάτι ο Μπαρτζώκας περιόρισε στο πρώτο ημίχρονο τον σκόρερ Ουίλμπεκιν ,αναθέτοντας το μαρκάρισμά του κυρίως στον ΜακΚίσικ αλλά και στον Τζέγκινς κάποιες στιγμές. Ο Αμερικάνος όμως , στο τέλος έδειξε δείγμα της κλάσης και ουσιαστικά πήγε να πάρει το ματς μόνος του-18 πόντοι συνολικά- .

Ουσιαστικός για ένα ακόμη παιχνίδι ο Βεζένκοφ όπου έβαλε και τα κρίσιμα καλάθια στο τελευταίο πεντάλεπτο. Από κοντά ο Μάρτιν, ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού για σήμερα με 16 πόντους. Στο αμυντικό κομμάτι βέβαια ο ψηλός των ερυθρόλευκων αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα.

Τρίτη σερί νίκη για τον Ολυμπιακό που πλέον το ρεκόρ του ανεβαίνει στο 3-1 και βγάζει την διάβολο-εβδομάδα με δυο νίκες όπου ναι μεν είχε την τύχη να αγωνιστεί εντός έδρας αλλά είχε απέναντι του δυο ομάδες αρκετά επικίνδυνες και φιλόδοξες.

Στο ματς είδαμε να αντιστρέφονται οι ρόλοι σε σχέση με τον παιχνίδι απέναντι στην Αρμάνι και ο Σλούκας να βρίσκεται στο πάγκο στα τελευταία λεπτά με τον Σπανούλη να αναλαμβάνει τον ρόλο του μαέστρου.  Δείχνει ο coach ότι δεν μένει σε πρόσωπα αλλά εκτελεί το πλάνο του, ανάλογα με την συνθήκη και την εξίσωση που προκύπτει σε κάθε ματς.