Oλυμπιακός ΟΦΗ 4-5 ….. Κυριακή 27/5/90 Al Jazeera

Προχθές ο Χόρχε σε μία ανάμνηση του για το σημερινό παιχνίδι του Ολυμπιακού με τον ΟΦη, θυμήθηκε ένα εκπληκτικό αντίστοιχο ματς των δύο πρίν απο ακριβώς 29 χρόνια …!! Ναι όπως το ακόυσατε , πριν απο 29 ολόκληρα χρόνια τότε που ο Ολυμπιακός του Τσιαντάκη, του Μητρόπουλου του Λάγιος Ντέταρι και του Κωφίδη είχε προηγηθεί με 4-0 στο 50′ λεπτό του παιχνιδιού και όλοι παρόντες στο Στάδιο Καραισκάκη πίστεψαν ότι το μάτς θα έληγε με το εκπληκτικό 4-0 ……

Η αρμάδα όμως του Ευγένιου Γκέραρντ είχε διαφορετική άποψη και απο το 51′ λεπτό και μετά με ένα εκπληκτικό κρεσέντο ανέτρεψαν το εις βάρος τους 4-0 σε 4-5!!! Νιόμπλιας και ο εκπληκτικός Χιλιανός Βέρα( ο οποίος είχε και δύο δοκάρια) θα οδηγήσουν τον ΟΦΗ στην μεγαλύτερη ανατροπή όλων των εποχών στην ιστορία του!!!! παίρνοντας την νίκη και στέλνοντας στο καναβάτσο τους πάντες στο Στάδιο Καραισκάκη.

Μέχρι το 50 λεπτό οι γηπεδούχοι ήταν στα ουράνια !!! Το κλίμα όμως αντίστράφηκε αμέσως σχεδόν μετά το 4 γκόλ του Ολυμπιακού. Ο Μαρινάκης στο 51′ μείωσε, ενώ ο διαστημικός Βέρα στο 62′ κα στο 87′ θα πετύχει άλλα δύο γκόλ με τον Μπατσινίλα 2 λεπτά νωρίτερα να έχει πετύχει το 4-3 στο 85′ στέλνωντας μνμ ανατροπής !!!! Το νικητήριο γκόλ του ΟΦη θα το πετύχει ο Βάβουλας στο 91′ ακριβώς στην τελευταία φάση του αγώνα με απευθείας εκτέλεση φάουλ ακβιβώς στο έξω απο το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής στο ύψος του πέναλτυ!!!