ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ- ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 4-0. Ξεμπούκωσε στο Β Ημίχρονο SERPICO

Από τα πρώτα λεπτά τού αγώνα οι ερυθρόλευκοι μπήκαν δυνατά ψάχνοντας τό γρήγορο γκολ. Είχαν τίς καλές στιγμές με Ποτενσε κυρίως, αλλά καί Χριστοδουλόπουλο αλλά πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Ο Γκολκίπερ τού Πανιωνίου έδειξε από την αρχή ότι ήταν σε καλή μέρα. Αυτή η πίεση του Ολυμπιακού κράτησε μέχρι τό 10′ λεπτό γιατί την μεγάλη φάση την κάνει ο Πανιώνιος με τόν Καμαρά όπου σε απίστευτο τετ α τετ εξουδετερώνεται έξοχα από τον Σα. Οι ερυθρόλευκοι ρίχνουν λίγο τον Ρυθμό αφού στο επόμενο διλεπτο Σουτ τού Μακρυλου η μπάλα κοντράρει αλλά και πάλι έξοχα ο Σα καθαρίζει την φάση. Στο 15′ λεπτό ο Θρύλος χάνει τον Ελαμπτελαουί από τραυματισμό και ο Τοροσίδης τον αντικαθιστά.

Ο Ολυμπιακός πάει σε πιο κοντρόλ επιθέσεις, κάνει ευκαιρίες που πάνε πάνω στον γκολκίπερ του Πανιωνίου ή στην εξέδρα. Έχουν μεγάλες ευκαιρίες με Χριστοδουλόπουλο, Γκερέρο, Ποτενσε, με τό 0-0 τελείωνει τό πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός μπαίνει καί αυτό φαίνεται αποφασισμένος να τελειώσει τον αγώνα, κάνοντας , αλλά καί χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες με τούς συνήθη υπόπτους. Δεν μπαίνει η μπάλα με τίποτα μέσα αλλά καί τά τελειώματα των ερυθρόλευκων , πάνε τα περισσότερα πάνω στον Γκότνικ. Λίγο ο χρόνος, που είναι πλέον στο 68’λεπτο, λίγο το άγχος βάζουν σε σκέψεις τούς παίκτες τού Μάρτινς. Επιτέλους όμως σε αυτήν την χρονική στιγμή μετά από όμορφη πάσα στην μικρή περιοχή επιτέλους ο Χασάν κάνει τό γκολ με πλασέ. Αυτό τό γκολ δίνει αέρα στον Ολυμπιακό πού στροφάρει κατακόρυφα και παίρνει μπροστά..

Εκπληκτική σεντερφορίσια κεφαλιά τού Γκερέρο που χαμήλωσε το κορμί του για να βρει την μπάλα καί 2-0. Το ματσάκι έγινε για έναν ρόλο που αυτόν τον είχε ο Ολυμπιακός. Στο 79′ λεπτό σόλο του Λάζαρου, ανατροπή καί σωστά ο Ρεφερι δίνει πέναλτι. Εκτελεί άψογα ο ίδιος και κάνει το 3-0. Θρύλου συνέχεια καί έχοντας μπει σαν αλλαγή τόσο ο Σολδάνο αλλά και ο Ντίας, ο Ολυμπιακός κυνηγάει καί άλλο γκολ. Πάλι σέντρα από δεξιά όπως και στα δύο πρώτα γκολ, η μπάλα μετά από προβολή τού Βούκοβιτς που έχει ανέβει στην μικρή περιοχή του Πανιωνίου , πάει πρώτα στο δεξί δοκάρι του Γκότνικ καί μετά για ξεκούραση στα δίχτυα. Σκορ 4-0, πολυ καλό παιχνίδι για τον Νάτχο που έκανε πολλά χιλιόμετρα. Ανέβηκε στο Β’ ημίχρονο ο Λάζαρος , καί φυσικά ο ασταμάτητος Ποτένσε ήταν οι κορυφαίοι. Έδωσε λύσεις ο Τοροσίδης με τίς πολύ καλές σέντρες του. Σοβαρεύτηκε και ο Σισέ στο δεύτερο ημίχρονο, γενικά ο Ολυμπιακός παρουσιάστικε ποιό καλός καί ουσιαστικός στο Β’ ημίχρονο όπου και πήρε τον αγώνα.