ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΖΕΝΙΤ  68-77 DRAZEN

‘Ήττα στην παράταση για τον Ολυμπιακό μετά από ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι για τον ίδιο κυρίως. Στην επίθεση χωρίς πλάνο ,νεύρο και με πολλά λάθη με την ομάδα ουσιαστικά να παίζει χωρίς την βοήθεια των ξένων της.

Αυτό που πληγώνει περισσότερο είναι η επιστροφή και πάλι στις κακές εμφανίσεις με αποτέλεσμα να αρχίζει πλέον να παγιώνεται μια κατάσταση που θα φανεί στην πορεία και στην κατάταξη της ομάδας στην διοργάνωση. Πάμε να δούμε αναλυτικά πως κύλισε το παιχνίδι ανά περίοδο.

Δυνατό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό στην πρώτη περίοδο -έτρεξε ένα 12-0 σερί-εκμεταλλεύτηκε αρκετά τα κεντρικά σκριν στον Σπανούλη , βρήκε γρήγορα ρυθμό και τελείωνε τις φάσεις στο πρώτο πεντάλεπτο. Την μάζεψαν σχετικά γρήγορα την διαφορά οι φιλοξενούμενοι.

Χαμηλό σχήμα στην συνέχεια οι ερυθρόλευκοι , προσπάθησαν να κερδίσουν από νωρίς το bonus των βολών και τα κατάφεραν δείχνοντας ότι μπήκε αρκετά προσηλωμένη στο ματς η αρχική πεντάδα. Βρήκε όμως η Ζενίτ ελεύθερα σουτ και πήρε κεφάλι στο πρώτο δεκάλεπτο με 19-20 , με τους Ρούμπιτ & Μπάλντγουιν να έρχονται από τον πάγκο και να είναι έξω από τα νερά τους .

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ζενίτ στην αρχή βρήκε εκ νέου ελεύθερα σουτ και διατηρούσε ένα ισχνό προβάδισμα με τον Πάντερ να παίρνει αποκλειστικά τις κατοχές στην επίθεση της ομάδας του και να τα καταφέρνει.

Γενικά νευρικός  στο σουτ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με 0/10 τρίποντα , αλλά η παρουσία του Σπανούλη οργανωτικά συμμάζεψε την ομάδα –άψογη συνεργασία με Μιλουτίνοβ-και πήρε και πάλι κεφάλι στο σκορ κάνοντας μάλιστα ένα 10-0 σερί. Αρνητικός πρωταγωνιστής για τον Ολυμπιακό ο Ρούμπιτ σε αυτό το διάστημα με την Ζενίτ να κλείνει το ημίχρονο με δυο πόντους μπροστά (36-38).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ζενίτ μπήκε δυνατά και ήταν αρκετά συγκεντρωμένη και έφτασε στο +10 , με τον Πολ να είναι αρνητικός και τον Κόνιαρη να είναι διστακτικός, ο Ολυμπιακός συνέχιζε να είναι εκτός ρυθμού. Ο Μιλουτίνοφ τελείωνε τις φάσεις και οι ερυθρόλευκοι κάπως μάζεψαν την διαφορά με τον Τσέρι να δίνει ενέργεια αλλά ταυτόχρονα να χάνει και εύκολα καλάθια. Ο Σπανούλης έμεινε αδικαιολόγητα τόση ώρα στον πάγκο ενώ οι ερυθρόλευκοι εκτός ότι έκλεισαν πίσω στο σκορ στην περίοδο (47-53) είχαν και το απογοητευτικό 1/18 σουτ τριών πόντων. Η επίθεση πραγματικά ήταν τραγική (11 μόλις πόντοι στο δεκάλεπτο) με μηδέν δημιουργία.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε νευρικά και για τις δυο ομάδες και για περίπου 4 λεπτά βλέπαμε κακό μπάσκετ. Ίσως στο σημείο αυτό εάν είχε ένα δυο εύκολα καλάθια ο Ολυμπιακός θα είχε περάσει μπροστά στο σκορ όμως δεν υπήρχε δημιουργία με τον Σπανούλη να είναι είναι εκτός ρυθμού.

Ο Ολυμπιακός βρήκε δυο σουτ τριών πόντων από τον Κόνιαρη -όπου τόλμησε επιτέλους σε αυτό το σημείο- και έμεινε μέσα στο ματς .Η Ζενίτ βρήκε και αυτή με την σειρά της μεγάλα σουτ και πήρε κεφάλι στο σκορ με 6 πόντους περίπου ένα λεπτό πριν την λήξη. Πάντερ και Παπανικολάου με δυο τρίποντα έφεραν το ματς στα ίσια- ο Πλάθα δεν έκανε φάουλ και το πλήρωσε-με τους φιλοξενούμενους να αστοχούν με την λήξη και να πηγαίνει το παιχνίδι στην παράταση (64-64).

Στην παράταση οι ερυθρόλευκοι έμοιαζαν εγκλωβισμένοι και έκαναν πολλές λάθος επιλογές με την Ζενίτ να παίρνει πόντους χάρη στην τεράστια ποιότητα του Πονίτκα αλλά και τις καλές επιλογές της . Το τελικό 68-77 μοιάζει δίκαιο σύμφωνα με την απόδοση των ομάδων αφού δεν κατάφερε να κλέψει το ματς ο Ολυμπιακός.

Στα στατιστικά του αγώνα το 6/30 στο τρίποντο για τον Ολυμπιακό του στέρησε πόντους στην επίθεση αλλά κυρίως έμοιαζε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα μια ομάδα χωρίς πλάνο στην επίθεση με πολλές λάθος πάσες . Ο Μιλοτίνοφ έκανε πολύ καλό παιχνίδι-16 πόντοι,16 ριμπάουντ-με τον Πάντερ να ακολουθεί με 16 πόντους αλλά να είναι κακός στην δημιουργία.

Κακό ματς επιθετικά και για τον Σπανούλη με τους ξένους του Ολυμπιακού εκτός τόπου και χρόνου -δεν νομίζω να έχουν καταλάβει ότι η διοργάνωση έχει αρχίσει. Πραγματικά απορεί κανείς , παίζουν νωθρά , διστακτικά και δείχνουν ότι θέλουν ακόμα πάρα πολύ χρόνο για να βρουν τα πατήματα τους .Για τους φιλοξενούμενους Αγιόν με 10 πόντους , Πονίτκα με 18 και Χόλινς με 9 ξεχώρισαν.

Μια ήττα που θα την βρει μπροστά του σίγουρα ο Ολυμπιακός. Θα πρέπει να πάρει άμεσα αποφάσεις για αντικατάσταση των ξένων του και για το εάν θα συνεχίσει με τον ίδιο προπονητή. Το είπαμε καθαρές λύσεις , τα προβλήματα είναι ξεκάθαρα σε όλους και δεν μπορεί η ομάδα να στηρίζεται σε τρεις το πολύ τέσσερις παίχτες. Τώρα που είναι νωρίς και υπάρχει χρόνος να γυρίσει το κλίμα .