ΟΥΓΓΑΡΙΑ- ΓΑΛΛΙΑ: 1-1. Γεμάτο γήπεδο, καλό παιχνίδι I SERPICO

Είχαμε ξεχάσει πώς είναι νά βλέπουμε αγώνα με γεμάτο το γήπεδο, καί σήμερα στο Πούσκας αρένα όλη αυτή η εικόνα μας έδωσε μία ευχάριστη νότα αισιοδοξίας.

Γεμάτο γήπεδο, ατμόσφαιρα ποδοσφαιρικού αγώνα σέ ένα παιχνίδι με τούς Ούγγρους νά μπαίνουν δυνατά καί να έχουν μπερδέψει τήν ανάπτυξη της Γαλλίας. Ήταν ένα ματς που έπρεπε νά καταθέσουν ψυχή για να πάρουν πόντο ή πόντους για νά έχουν ελπίδες πρόκρισης στην συνέχεια. Σωστή τακτική πάνω σε παίκτες καί χώρους δυσκόλεψαν πολύ τουλάχιστον για 20-30 λεπτά τήν Γαλλία νά ανοίξει τήν άμυνα , καί νά βρει χώρους για καλές φάσεις.

Οι συνήθως ύποπτοι Εμπαπε, Ποκμπα , ό πανταχού παρών Κριεζμαν, καί ό χαζογκολης για ένα ακόμη παιχνίδι Μπενζεμα, είχαν τίς καλές στιγμές τους αλλά έπεσαν σέ έναν γκολκίπερ Ούγγρο πού δύσκολα έχανε φάση. Καί ενώ ή Γαλλία πιέζει , έχει πάρει τήν διαχείριση του αγώνα , αντεπίθεση τών Ούγγρων ωραία μπαλιά τρύπα στην άμυνα της Γαλλίας που πιάστηκε στον ύπνο, τού Σαλαι στον γρήγορο Φιολα καί 1-0 στα τελειώματα τού πρώτου ημιχρόνου.

Δεύτερο ημίχρονο πού κυριολεκτικά ανήκει στην Γαλλία , απέναντι σε μία αμυντική γραμμή τών Ούγγρων πού τούς έβαλε δύσκολα καί άντεξε μέχρι το 66″ λεπτό όταν από πάσα πλάγια ή μπάλα έκανε το κέφι στον Κριεζμαν πού του στρώθηκε από κακή αντίδραση καί 1-1. Το έψαξε το δεύτερο γκολ ή Γαλλία είχε μεγάλες ευκαιρίες , είχε δοκάρι , ή κούραση όμως καί ή πίεση του χρονομέτρου δεν τούς άφησαν προς το τέλος με καθαρό μυαλό.

Μεγάλος βαθμός για τήν Ουγγαρία πού πραγματικά πάλεψε πολύ για νά πάρει κάτι από αυτόν τον αγώνα καί δικαιώθηκε.