Ούτε με κορονοϊό… ούτε με Ιωνικό! | Ο Τζες

Με το δεξί μπήκε στο νέο έτος ο “Άγιαξ της Ηπείρου” επικρατώντας με 1-0 του Ιωνικού σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη κάτω από εξαιρετικά δυσμενείς συνθήκες. Μετά τη κακή παρένθεση κόντρα σε ΠΑΟΚ και Παναθηναϊκό ο… μισός ΠΑΣ επέστρεψε στις νίκες χαρίζοντας και πάλι χαμόγελα στους λιγοστούς οπαδούς των Ζωσιμάδων.

Η ραγδαία εξάπλωση της πανδημίας πλέον αποτελεί καθοριστικό παράγοντα για την εξέλιξη και την έκβαση των αναμετρήσεων. Χαρακτηριστικό παράδειγμα ήταν το ελλιπέστατο ρόστερ της ηπειρωτικής ομάδας, αλλά και οι δηλώσεις του προπονητή του ΠΑΣ, Ηρακλή Μεταξά, ο οποίος πολύ εύστοχα έριξε το “φαρμάκι” του στη διοικούσα αρχή, επισημαίνοντας πως πάνω από το αγωνιστικό κομμάτι μετρά η ανθρώπινη ζωή, και έκρινε απαραίτητη την αναθεώρηση του υγειονομικού πρωτοκόλλου που εφαρμόζεται.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, και οι δύο αντίπαλοι ήθελαν τη νίκη και φάνηκε από την αρχή της αναμέτρησης. Στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο αντίπαλοι επιδίωξαν να χτυπήσουν στη κόντρα και μπορούμε να πούμε πως ήταν θέμα λεπτομερειών έτσι ώστε να πάρει ένας από τους δύο το προβάδισμα πριν την ανάπαυλα.  Στο δεύτερο μισό, ο ΠΑΣ έκοψε την επιθετική ορμή των φιλοξενούμενων, και ανέλαβε τη πρωτοβουλία των κινήσεων αλλά και τη δημιουργία στο επιθετικό κομμάτι. Η αλλαγή δε του Σνάιντερ, με τον Μορέιρα να παίρνει τη θέση του Γερμανού χαφ, έδωσε άλλον αέρα και ταχύτητα στην ανάπτυξη του ΠΑΣ.

Οι παίκτες του Ηρακλή Μεταξά αξιοποίησαν το παραγωγικό τους διάστημα στις αρχές του ημιχρόνου, και στο 51ο λεπτό βγήκαν στην αντεπίθεση με τον Περέα να σκοράρει απέναντι στον εξουδετερωμένο Χουτεσιώτη για το 1-0. Στη συνέχεια του παιχνιδιού δεν είδαμε και ιδιαίτερα σημαντικές ευκαιρίες καθώς και οι γηπεδούχοι τραβήχτηκαν πίσω επιχειρώντας επιτυχώς να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ.

Μια νίκη τεράστιας σημασίας όχι μόνο από βαθμολογικής άποψης αλλά και βάση των συνθηκών που πραγματοποιήθηκε το παιχνίδι. Θα είναι πραγματικά κρίμα η διοίκηση του ΠΑΣ να μη στηρίξει το φετινό σύνολο δίνοντας του την απαραίτητη ώθηση για την είσοδο στην εξάδα, και την έξοδο στην Ευρώπη, που αποτελεί διακαεί πόθο όλων των φιλάθλων της ομάδας. Τέλος εκ μέρους του Georgiou Club θα ήθελα να ευχηθώ σε όλους τους αναγνώστες μας καλή χρονιά και πάνω απ’ όλα με υγεία, στους δύσκολους καιρούς που διανύουμε.