Π.Α.Ο.Κ.-SEASON RECAP | DRAZEN

Η ομάδα του coach Τακιανού επιστρέφει στα playoffs ύστερα από την περσινή αποτυχία , της μη συμμετοχής στην postseason , πρώτη φορά μετά από 15 χρόνια και μόλις για 2η φορά στην ιστορία του.

Το δείγμα γραφής του Τακιανού ως κόουτς του ΠΑΟΚ έχει θετικό πρόσημο και η 4η θέση στην regular αποτελεί για τον Δικέφαλο μια καλή αφετηρία και για τον σχεδιασμό της επόμενης σεζόν.

Τι άλλαξε ως προς τον τρόπο παιχνιδιού σε σχέση με τον coach Λυκογιάννη και πόσο επηρεάζει την διαχείριση των παιχτών και κυρίως του αρχικού line-up είναι τα ζητούμενα έως τώρα.

Η εποχή Λυκογιάννη

Ο coach Λυκογιάννης συνέχισε φέτος στον πάγκο της ομάδας , αν και η περσινή χρονιά δεν ήταν πετυχημένη. Η ομάδα ήθελε χρόνο να βρει τους αυτοματισμούς της , αφού άλλαξε 10 από τους 12 παίχτες.

Ήθελε να φτιάξει ένα νέο πλαίσιο με έμφαση στην επιθετική άμυνα και το παιχνίδι ανοιχτού γηπέδου. Το σετ παιχνίδι ήταν μια δεύτερη λύση και εάν κρίνουμε από την επιλογή παιχτών , επέλεξε παίχτες με αθλητικότητα και γρήγορη εκτέλεση.

Ο αποκλεισμός από το Περιστέρι και η μη συμμετοχή στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας , θεωρήθηκε αποτυχία αφού ο δρόμος ήταν ανοιχτός έως τον τελικό.

Το ρεκόρ του Π.Α.Ο.Κ. στο πρωτάθλημα ήταν 13-9 ενώ στο Basketball Champions League στους ομίλους είχε ρεκόρ 2-4 και στα παιχνίδια με την Rytas έχασε τη σειρά με 1-2.

Ο καλύτερος , ο X Factor και το Euroleague material

Ο Jaylen Hands ήταν ο M.V.P. της ομάδας. Ο εκρηκτικός guard αποτέλεσε τον ακρογωνιαίο λίθο της επίθεσης της ομάδας και τον πιο σταθερό παίχτη έως τώρα στη σεζόν.

Στην Basket League σε 22 ματς και 25.4 λεπτά συμμετοχής μ.ο. , πρόσφερε 16.4 πόντους με 38% στο τρίποντο σε 4.9 προσπάθειες ανά παιχνίδι. Στα 9 ματς της Ευρώπης σημείωσε 14.1 πόντους σε 25.1 λεπτά στο παρκέ ενώ είχε και 41% στο τρίποντο σε 4.3 προσπάθειες ανά αγώνα.

Η έκπληξη της ομάδας ήταν ο Tyler Polley. Ένας παίχτης με καλή off-ball κίνηση στην επίθεση ενώ διαθέτει την ικανότητα να παίξει σε αρκετές θέσεις.

Άργησε να βρει τα πατήματά του μέσα στη σεζόν αλλά όταν μπήκε ενεργά ήταν ο x factor της ομάδας. Δεν είναι αθλητικός ενώ χρειάζεται να βελτιώσει αρκετά την ικανότητα του στη πάσα.

Σε 22 ματς στο πρωτάθλημα και 21.5 λεπτά συμμετοχής σημείωσε 7.2 πόντους μ.ο. με 44.4 στο τρίποντο σε 3.3 προσπάθειες ανά παιχνίδι. Στην Ευρώπη σε 9 ματς και 23.4 λεπτά στο παρκέ είχε 8 πόντους μ.ο..

Ο Nate Renfro έκανε το τεράστιο step up και ίσως βρει ένα καλό συμβόλαιο στην Euroleague την επόμενη σεζόν. Στο Ελληνικό πρωτάθλημα είχε 8.1 πόντους μ.ο. , με 5.9 ριμπάουντ αλλά και 2.7 ασίστ , 1.6 τάπες και 1.4 κλεψίματα σε 25.7 λεπτά συμμετοχής στα 21 ματς που έπαιξε. Στην Ευρώπη σε 8 παιχνίδια και 25.9 λεπτά συμμετοχής είχε 6 πόντους μ.ο. , με 4.8 ριμπάουντ , με 1.5 κλέψιμο , 1.1 τάπα αλλά και 2.4 ασίστ.

Η συνέχεια στο παρκέ και στα playoffs της Basket League κόντρα στον Προμηθέα.