ΠΑΛΕΥΕΙ KAI ΕΛΠΙΖΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΙ………DRAZEN

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΕΦΕΣ   77-80

Δεν τα κατάφεραν οι πράσινοι για ένα ακόμη ματς και ηττήθηκαν πάλι στις λεπτομέρειες. Σίγουρα η Εφές είναι καλύτερη ομάδα , ομάδα Final-Four για πολλούς. Ο Παναθηναϊκός έφερε στα μέτρα του για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα το ματς και δικαίως ήλπιζε για κάτι καλύτερο.

Το θέμα είναι τι έφταιξε και δεν κατάφερε να πάρει την νίκη. Σίγουρα η εκνευριστική αστοχία στα σουτ τριών πόντων-30,4%-το επίσης άσχημο ποσοστό στις βολές -66,7%-αλλά και το όχι και τόσο πετυχημένο μαρκάρισμα πάνω στον Μίσιτς. Ο Μίσιτς πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση με 33 πόντους εκ των οποίων οι 17 στη τρίτη περίοδο.

Εκεί στην τρίτη περίοδο ήταν και το σημείο που κρίθηκε ο νικητής. Προσπέρασε η Εφές στο σκορ και οι πράσινοι απλά κυνηγούσαν. Λάθος η απόφαση να μην χτυπήσουν στην άμυνα τον Μίσιτς αφού από το 4ο λεπτό είχε δυο φάουλ.

Κρίμα γιατί σε 3 από τα 4 δεκάλεπτα ο Παναθηναϊκός έβαλε παραπάνω πόντους. Άνοιξε αρκετά το rotation ο Βόβορας σήμερα και είδε αρκετούς παίχτες -όπως ο Ουάιτ- να του δίνουν λύσεις.

Κέρδισαν την μάχη των ριμπάουντ οι πράσινοι , όπου έδειξαν έφεση ειδικά στα επιθετικά ριμπάουντ αλλά αυτό που πρόδωσε τον Παναθηναϊκό ήταν η περιφερειακή του άμυνα. Όταν σταμάτησε ο Μίσιτς-αποβλήθηκε με 5 φάουλ-ανέλαβε ο Σιμόν και με κρίσιμα καλάθια και δεν άφησε τους γηπεδούχους να πλησιάσουν.

Ξεχώρισαν για τους πράσινους ο Μακ , όπου στην παρθενική του εμφάνιση βοήθησε οργανωτικά και εκτελεστικά. Τελείωσε το ματς με 16 πόντους. Ο Παπαγιάννης έκανε καλή εμφάνιση και τελείωσε με 16 πόντους αλλά και 6 ριμπάουντ ενώ περιόρισε αρκετά τον ιδιαίτερα φορμαρισμένο Πλάις.

Συμπερασματικά οι πράσινοι έδειξαν και πάλι θέληση. Το πρόβλημα στον άσσο δείχνει ο Μακ ότι σταδιακά θα το λύσει αλλά δεν γίνεται ο Παπαπέτρου να παίζει και πάλι 34 λεπτά και να είναι η αιχμή του δόρατος σε άμυνα και επίθεση. Πρέπει σιγά σιγά ο coach να μοιράσει τις αρμοδιότητες που δίνει στον αρχηγό του τριφυλλιού ώστε να είναι κυρίως στο τέλος των παιχνιδιών ξεκούραστος και με καθαρό μυαλό.

Στο 2-4 το ρεκόρ του Παναθηναϊκού , που πλέον πρέπει να αρχίσει να σκέφτεται πως θα μαζεύει νίκες εκτός από το να παλεύει μέχρι τέλους τα παιχνίδια.