Παμλίδης, κεφαλιά και…+3 – Ο Τζες

Με φόρα και ανεβασμένη ψυχολογία ο Π.Α.Σ. Γιάννινα υποδέθηκε στους «Ζωσιμάδες» την ομάδα του ΟΦΗ για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Αργύρη Γιαννίκη απέσπασε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς καλπάζοντας έτσι μακριά από τη ζώνη του υποβιβασμού. Το κλίμα δεν είναι εξίσου το ίδιο όμως για την ομάδα του κ. Σίμου, η οποία πλέον μπαίνει σε περιπέτειες στην υπόθεση «παραμονή».

Εξαιρετικό το ξεκίνημα για τον «Άγιαξ» της Ηπείρου, καθώς από το πρώτο σφύριγμα έδειξε τις προθέσεις του, και είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων.

Ο Π.Α.Σ. διεκδίκησε να πάρει νωρίς κεφάλι στο σκορ, και το πέτυχε όταν από στημένη φάση, ο Καρτάλης σημάδεψε τον Παμλίδη ο οποίος με κεφαλιά έγραψε το 1-0 για τους Ηπειρώτες. Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε πολλά τρεξίματα και δυνατές μονομαχίες από δύο ομάδες με διάθεση για ωραίο ποδόσφαιρο.

Στο 18ο λεπτό και σε μια ολιγωρία στην άμυνα του ΟΦΗ, ο Λεό βρέθηκε τετ α τετ, με τον Σωτηρίου να αρνείται στο πλασέ του επιθετικού του Π.Α.Σ. Λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 20ο λεπτό ο ΟΦΗ έφτασε μια ανάσα από την ισοφάριση, όταν σε κόρνερ του Στάικου, ο Διαμαντής με καρφωτή κεφαλιά ανάγκασε τον Λοντίγκιν σε μια σπουδαία απόκρουση.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν πολλές οι φάσεις στις δύο εστίες, με τον ΟΦΗ να αναζητά χώρους στη πολύ σφιχτή άμυνα των γιαννιωτών. Ο Π.Α.Σ. επιχείρησε να κρατήσει το υπέρ του σκορ, και να χτυπήσει μέσω αντεπιθέσεων.

Οι δύο ομάδες αναλώθηκαν σε έντονες μονομαχίες αλλά το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Π.Α.Σ. να πανηγυρίζει μια μεγάλη και δύσκολη νίκη, κόντρα σε έναν υπολογίσιμο αντίπαλο.

Επαγγελματική εμφάνιση από τον Π.Α.Σ. ο οποίος μέτρησε τις δυνάμεις του, και δεν επιδίωξε μεγαλύτερο εύρος στο σκορ, με όποιο ρίσκο και αν αυτό συνεπάγεται. Η συνέχεια είναι δύσκολη και η συντήρηση δυνάμεων για ένα μικρό ρόστερ σαν του Π.Α.Σ. είναι ανάγκη επιτακτική.

Η ψυχολογία είναι εμφανέστατα ανεβασμένη, με τους παίκτες και το προπονητή, να έχουν δημιουργήσει μια ομάδα υπολογίσιμη στο Ελληνικό πρωτάθλημα. Επόμενος σταθμός η Λαμία, και έπειτα δύο αναμετρήσεις με τον Παναθηναϊκό για το πρωτάθλημα αλλά και για το… πολυπόθητο κύπελλο.