Παναιτωλικός- Ολυμπιακός : 0-3. Πάρτι για έναν.!

Καί βέβαια δεν είχε εύκολο έργο απέναντι στον Παναιτωλικό εκτός έδρας ό Ολυμπιακός, αλλά ή αγωνιστική του συμπεριφορά τό έκανε εύκολο. Όχι άλλα δώρα δεσμεύτηκαν οι παίκτες τού Μαρτίνς πού ενώ θά έπρεπε νά έχουν τουλάχιστον 4-6 πόντους διαφορά από τόν ΠΑΟΚ , είναι ισόβαθμοι.

Μπήκε δυνατά ό θρύλος καί από τα πρώτα λεπτά πήρε τά ηνία του αγώνα. Νωρίς μόλις στο 6″ λεπτό έκρυψαν την μπάλα Γκιγιερμε, Μασούρας, Ελ Αραμπί, αποδέκτης ό Ποντένσε άψογο τελείωμα και 0-1. Ένα γκολ πού κόβει τά πόδια τών παικτών τού Παναιτωλικού καί δίνει ψυχολογία στον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός άσκησε περισσότερη πίεση θέλοντας να βρει δεύτερο γκολ για νά μήν ξαναμπεί σέ περιπέτειες. Ο Ποντένσε είχε πολλά κέφια καί δημιούργησε ρήγματα από την αριστερή πλευρά. Ό Ολυμπιακός είχε την κατοχή αλλά καί τον έλεγχο τού αγώνα απέναντι σε έναν Παναιτωλικό πού με έναν εκπληκτικό Αριγιμπι προσπάθησε να κάνει κάποια αξιόλογη φάση στο χθεσινό μάτς.

Ο ίδιος παίκτης παραλίγο να τά καταφέρει όταν από δικό του Σουτ ή μπάλα βρίσκει οριζόντιο δοκάρι, με τον Ολυμπιακό να γλιτώνει στην φάση αυτή αλλά συνάμα να αφυπνίζεται περισσότερο . Σέντρα ό Μασούρας κεφαλιά τούβλο ό Ελ Αραμπι καί 0-2 στο 41″ λεπτό.  Τό ματς όμως δεν τελέιωσε εκεί. Στα χασομερια τού πρώτου ημιχρόνου από δεξιά σέντρα ό Τσιμικας,  Ελ Αραμπι μέσα απο την μικρή περιοχή ξεφορτώνεται εύκολα τά μαρκαρίσματα καί με σουτ θα κάνει το τελικό 0-3 στο 46″λεπτό.

Περισσότερο στο δεύτερο ημίχρονο ό ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ διαχειρίστηκε τό παιχνίδι καί τό υπέρ του σκορ χωρίς νά σημαίνει ότι δεν έκανε καί ευκαιρίες για ένα τέταρτο γκολ. Με το μυαλό πλέον στον κρίσιμο αγώνα σέ λίγες μέρες με τον Ερυθρό Αστέρα, για τό Τσάμπιονς Λιγκ, πρόσεξε σωστά την άμυνα του , αλλά έχει γενικά σέ όλον τον αγώνα τόν έλεγχο.

Πρώτη καί θετική εμφάνιση για τον νεαρό Στόπερ Μπα καί επίσης πρώτη για Μπρούνο που για περίπου 20″ λεπτά  κί’ αυτός όσο έπαιξε πήγε καλά. Ένας αγώνας πού τόν κέρδισε ό Ολυμπιακός δίκαια καί με πολύ καλή μπάλα στην μεγαλύτερη του διάρκεια του αγώνα λίγα 24ωρα πριν το κρίσιμο μάτς με τον Ερυθρό Αστέρα.