ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΑΡΜΑΝΙ 78-79 DRAZEN

Δεύτερη σερί ήττα για τους πράσινους , πάλι στον πόντο και πλέον αρχίζουν να υπάρχουν και οι πρώτες μουρμούρες αφού το πρόγραμμα έως τώρα επέτρεπε καλύτερο ρεκόρ από το 1-2 για το τριφύλλι. Η ομάδα ψάχνεται ,τις λείπουν τα ευκολά καλάθια στην επίθεση αλλά και με δεδομένη την αμυντική φιλοσοφία που την διέπει δείχνει να μην έχει ακόμα φτάσει και εκεί στο επίπεδο που χρειάζεται. Πάμε να δούμε αναλυτικά πως κύλισε το ματς.

Το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με 20-24 υπέρ των Ιταλών. Εξαιρετική η συνεργασία Ροντρίγκεθ-Σκόλα με τον τελευταίο να έχει 11 πόντους στην περίοδο αυτή. Κατάφερε ο Παναθηναϊκός με αρκετά καλή άμυνα να γυρίσει από το 10-15 σε 18-15 στο καλό του διάστημα , με τον Γουάϊλι να βοηθά σημαντικά και στις δυο πλευρές του παρκέ. Το ρήγμα στην ρακέτα συνεχίζει να υπάρχει για το τριφύλλι και να δίνει αρκετούς πόντους στον αντίπαλο .Στα μείον και η απόδοση του  Τζόνσον ειδικά στην επίθεση όπου δείχνει να μην έχει βρει τα πατήματα του.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έπαιξε κάποια λεπτά με Καλάθη & Ράις μαζί , έκανε κλέψιματά και έτσι κατάφερε και πήρε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό, με τον Μήτογλου και τον Μπέντιλ να μπαίνουν στην εξίσωση του παιχνιδιού. Ο Ρολ από την πλευρά της Αρμάνι πλήγωσε την άμυνα των πρασίνων με τους Ιταλούς να κλείνουν το ημίχρονο με 7/12 τρίποντα. Στον αντίποδα το 1/10 του Παναθηναϊκού στο πρώτο μισό του αγώνα ήταν απογοητευτικό και αποτέλεσε άλλη μια μαύρη τρύπα για την ομάδα. Το ημίχρονο έκλεισε ισοπαλία στους 38 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο τελείωσε με 57-61 υπέρ της Αρμάνι , με τους Ιταλούς να συνεχίζουν να είναι αρκετά εύστοχοι από την περιφέρεια. Ο Ροντρίγκεθ καθοδηγούσε την ομάδα και ουσιαστικά βοηθούσε την γραμμή των ψηλών του , να εκμεταλλεύεται στο έπακρο την αμυντική αδυναμία των γηπεδούχων. Ο Φριντέτ στο δεκάλεπτο αυτό βοήθησε αρκετά στο σκοράρισμα με τον Γουάϊλι να παλεύει μονός του σε άμυνα και επίθεση.

Το ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου βρήκε τον Παναθηναϊκό να κάνει ένα 11-0 σερί με το δίδυμο Καλάθη-Γουάϊλι να συνεργάζονται άψογα ενώ παράλληλα η άμυνα έγινε αρκετά πιεστική και ανάγκασε σε κακές επιλογές την Αρμάνι. Το τρίποντο όμως ήταν το όπλο της Αρμάνι όπου επέστρεψε σχετικά εύκολα στο ματς στα μισά περίπου της περιόδου.

Ο ηγέτης του Παναθηναϊκού ανέλαβε δράση στην επίθεση και με συνεχόμενους πόντους κατάφερε και έδινε συνεχώς το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Μίτσοφ από την άλλη αποδείχθηκε σε x-factor και με μεγάλα σουτ ήταν ο πρωταγωνιστής για την Αρμάνι. Κάπως έτσι φτάσαμε και πάλι για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι η νίκη να κρίνεται στην τελευταία κατοχή και πάλι ο Καλάθης να αστοχεί στο τελευταίο lay-up.

Ήττα με το ίδιο ακριβώς σκορ 79-78 , με το σενάριο στο τέλος να είναι ακριβώς το ίδιο . Στο ματς ο Παναθηναϊκός ξεκάθαρα πληγώθηκε από την περιφερειακή του άμυνα αλλά και τους εύκολους πόντους που δέχονταν σε νεκρά σημεία του αγώνα μέσα από την ρακέτα. Το πάθος δεν έλειψε ,η νίκη εντός έδρας ήταν επιτακτική ανάγκη ειδικά απέναντι σε ένα αντίπαλο που αναμένεται να είναι περίπου στο ίδιο μήκος κύματος με τον ίδιο όσον αφορά την πρόκριση.

Στα στατιστικά του αγώνα το 3/20 από την γραμμή του τρίποντου για τον Παναθηναϊκό είναι απαγορευτικό και είναι αυτό που του στέρησε τους εξτρά πόντους που θα του έδινα την νίκη. Στον αντίποδα το 14/26 της Αρμάνι ήταν καταλύτης για να πάρει το διπλό μέσα στο ΟΑΚΑ.

Από πλευράς παιχτών παρά το άστοχο τελευταίο σουτ του Καλάθη , ήταν για ακόμη μια βραδιά ο ηγέτης μέσα στο παρκέ-23 πόντοι- με τον Γουάϊλι -17 πόντοι & 7 ριμπάουντ-να ακολουθεί και φαίνεται πως αποτελεί φέτος μια low risk/high reward επιλογή για την ομάδα του Παναθηναϊκού. Από κοντά ο Μήτογλου-8 πόντοι & 10 ριμπάουντ- που έδειξε ότι θέλει να κάνει το δικό του step up στην διοργάνωση. Για την Αρμάνι ξεχώρισαν οι Ρολ με 16 πόντους, ο Μίτσοφ με 18 και μεγάλα σουτ στο φινάλε και ο τεράστιος Σκόλα με 17 πόντους & 9 ριμπάουντ.

EUROLEAGUE / ÐÁÏ – ÁÑÌÁÍÉ ÌÉËÁÍÏ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: ÈÁÍÁÓÇÓ ÄÇÌÏÐÏÕËÏÓ / EUROKINISSI)

Πρέπει να σηκώσει κεφάλι το τριφύλλι και να κοιτάξει τις επιμέρους λεπτομέρειες που θα κάνουν την διαφορά και θα φέρουν τις νίκες. Δεν είναι μακριά από τον στόχο αυτό , φτάνει να καταλάβει εγκαίρως το τι φταίει. Έχει δρόμο φέτος η διοργάνωση.