ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 71-78 ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΗ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ DRAZEN

Ο Ολυμπιακός πήρε το διπλό μέσα στο ΟΑΚΑ και συνάμα την πρώτη φετινή νίκη στην διοργάνωση. Σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού ήταν μπροστά , ακόμα και εάν απώλεσε μια διαφορά 15 πόντων , τελικά κατάφερε να επικρατήσει επί του τριφυλλιού.

Η πρώτη περίοδος ήταν ουσιαστικά εκείνη που έκρινε το ματς με τους ερυθρόλευκους να μπαίνουν δυνατά και να τελειώνουν με 10 πόντους μπροστά (12-22). Μέσα στην ρακέτα έβγαιναν όλες οι συνεργασίες για τους ερυθρόλευκους και με αιχμή του δόρατος τον Πρίντεζη και τον Μάρτιν έφταναν πολύ εύκολα στο καλάθι.

Στο ίδιο μοτίβο κύλισε και η δεύτερη περίοδος με τον Παναθηναϊκό να ρίχνει την διαφορά με την λήξη του δεκαλέπτου (35-44) , με απρόσμενο πρωταγωνιστή τον Κασελάκη.

Στο δεύτερο ημίχρονο έσφιξαν οι άμυνες , είδαμε αρκετό ξύλο και στις δυο πλευρές του παρκέ με τον Παναθηναϊκό να ρίχνει και πάλι την διαφορά (57-62 το δεκάλεπτο) και να έχουμε και πάλι ντέρμπι.

Σε εκείνη την χρονική στιγμή ο Πρίντεζης-τελείωσε το ματς με 17 πόντους-με τον Βεζένκοφ βοήθησαν ώστε να κρατήσουν οι ερυθρόλευκοι το προβάδισμα. Ο ΜακΚίσικ αποδείχθηκε παράγοντας του ματς αφού έδωσε λύσεις σε άμυνα και επίθεση , με τον Χάρισον να βοηθά στην ομαλή λειτουργία της ομάδας.

Οι πράσινοι τα περίμεναν όλα από τους Παπαπέτρου (14 πόντοι) και Φόστερ (15 πόντοι) όπου πραγματοποίησε εξαιρετικό δεύτερο ημίχρονο. Ο Σαντ Ρος απέτυχε να πετύχει τα μεγάλα σουτ που του έδωσε η άμυνα του Ολυμπιακού. Απών από το ματς ο Νέντοβιτς που στο τέλος κατέληξε να μπερδέψει την ομάδα.

Στα στατιστικά του αγώνα οι ερυθρόλευκοι ήταν αρκετά εύστοχοι στα σουτ δυο πόντων (63%) και εάν έβρισκαν και την ευστοχία στο τρίποντο-μόλις 19%- θα είχαν καθαρίσει ευκολότερα το ματς. Εξίσου άστοχοι και οι πράσινοι από την γραμμή του τρίποντου (24%).

Εν κατακλείδι , δίκαιος νικητής ο Ολυμπιακός δείχνοντας καθαρό μυαλό κυρίως στις συνεργασίες του στο επιθετικό κομμάτι . Κατάφερε να ρεφάρει την ήττα από την Ζαγλκίρις στο ΣΕΦ και βλέπει σιγά σιγά να ανοίγει το rotation και να προσφέρουν στο επιθετικό και στο αμυντικό κομμάτι όλοι οι παίχτες.

Ο Παναθηναϊκός δεν κατόρθωσε να πάρει την νίκη που θα του έδινε μεγάλη ψυχολογική ώθηση και κυρίως πλήρωσε το αδύναμο ξεκίνημα του στο ματς (το πρώτο καλάθι το πέτυχε σχεδόν 5 λεπτά μετά την έναρξη). Έβγαλε αντίδραση , έφτασε στο να διεκδικήσει το ματς αλλά όπως είδαμε έλειπαν τα μεγάλα σουτ.