ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΒΑΛΕΝΘΙΑ  91-80 DRAZEN

Νέα νίκη για το τριφύλλι που σιγά σιγά βελτιώνει το ρεκόρ του στην διοργάνωση και πλέον αρχίζει και χτίζει πάνω σε στέρεες βάσεις. Το rotation ανοίγει σταδιακά και κάθε εβδομάδα ένας καινούργιος παίχτης αποτελεί το κλειδί στην διάρκεια και στην εξέλιξη του ματς .

Ο coach Πεδουλάκης άφησε εκτός τον ασταθή εδώ και πολύ καιρό Μπράουν και την θέση του πήρε ο Παππάς που πρόσφερε για όσο ήταν στο παρκέ. Από κοντά και ο Τζόνσον που στην άμυνα ειδικά αποτελεί σημαντικό παράγοντα αλλά και ο Ράις όπου για δεύτερο συνεχόμενο ματς είχε πολύ καλή παρουσία.

Στα θέματα τακτικής οι πράσινοι ξεκινούν τα παιχνίδια με το υψηλό σχήμα στα στα forward που δείχνει να παγιώνεται με Τόμας, Μπέντιλ ,& Γουάϊλι. Όταν τα πράγματα ζόρισαν η σούπερ αμυντική πεντάδα έκανε την εμφάνιση της και ουσιαστικά καθάρισε το ματς. Ένα σχήμα με τους Ράις , Τζόνσον, Παπαπέτρου, Γουάϊλι και Τόμας έπνιξε τον αντίπαλο και οδήγησε στην τέταρτη φετινή νίκη τους πράσινους.

Το ματς κύλισε λίγο περίεργα για τον Παναθηναϊκό όπου στην διάρκεια του αγώνα έχτιζε διαφορά με διψήφια νούμερα αλλά οι Ισπανοί είχαν τον τρόπο να επιστρέφουν το ματς και να βάζουν δύσκολα στους πράσινους.

Στην πρώτη περίοδο κατάφεραν οι γηπεδούχοι προς το τέλος να φτάσουν σε μια διαφορά 8 πόντων βάζοντας μάλιστα 26 στο δεκάλεπτο (26-21 έκλεισε η  περίοδος ) κάτι που δείχνει ότι φέτος υπάρχει το εύκολο καλάθι στην επίθεση.

Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλισε στον ίδιο περίπου ρυθμό με τους πράσινους να κλείνουν με +10 πόντους διαφορά -45-35 το ημίχρονο-. Ουσιαστικά αιχμή του δόρατος ήταν ο Τόμας αλλά βοήθησε και ο Παππάς με 6 πόντους αποτελώντας την ευχάριστη έκπληξη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το τριφύλλι δέχτηκε 29 πόντους και μάλιστα βρέθηκε πίσω στο σκορ προς το τέλος της περιόδου με 61-62.Τα εύστοχα τρίποντα για την Βαλένθια ήταν το στοιχείο που τη έβαλε για τα καλά στην διεκδίκηση της νίκης.  Κατάφεραν οι γηπεδούχοι και έκλεισαν μπρος τα στο σκορ με το τέλος της περιόδου, με 68-64 , προσπαθώντας να βρουν την καλύτερη αμυντική πεντάδα και χημεία.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η άμυνα έδωσε λύσεις , τα τρίποντα στην άλλη πλευρά του παρκέ μπήκαν και έτσι ένα προβάδισμα 7 με 8 πόντων έδινε την σιγουριά της νίκης.

Το τελικό 91-80 δείχνει ότι η επίθεση του τριφυλλιού είναι σε άρτια λειτουργία αλλά και ότι πλέον ο Παναθηναϊκός με το γεμάτο roster που διαθέτει καταλαβαίνει ότι οι περισσότερες κατοχές μέσα στο ματς και ο γρήγορος ρυθμός είναι τα στοιχεία που θα του κάνουν την ζωή εύκολη.

Στα στατιστικά του ματς ο Καλάθης άγγιξε το triple double με 13 πόντους 12 ριμπάουντ και 9 ασιστ. Από κοντά ο εξαιρετικός Τόμας με 19 πόντους –λίρα εκατό στην επίθεση-ενώ οι Ράις & Τζόνσον πρόσθεσαν 14 και 11 πόντους αντίστοιχα.

Ο Φριντέτ είχε 12 πόντους χωρίς να κάνει καλό ματς ενώ και ο Παπαπέτρου με τους 8 πόντους και την καλή του παρουσία στην άμυνα βοήθησε αρκετά. Ο Παπαγιάννης πρέπει να είναι συγκεντρωμένος και να καταλάβει ότι φέτος ότι είναι η τελευταία του ευκαιρία.

Στα συνολικά στατιστικά οι πράσινοι είχαν 10/19 τρίποντα αλλά και 13/16 ελεύθερες βολές με τα 35 ριμπάουντ να ξεχωρίζουν θετικά ως ένα στοιχείο που προσπαθεί να βελτιώσει στο παιχνίδι του ο Παναθηναϊκός.

Για την Βαλένθια πολύ καλός ο ασταμάτητος χθες Λόιντ με 27 πόντους- πήγε να γυρίσει μόνος του το ματς- αλλά και ο Ντούμπλιεβιτς με 11.Συνολικά είχαν 20 ασιστ αλλά και 11/28 τρίποντα οι Ισπανοί.

Εν κατακλείδι ο Παναθηναϊκός δείχνει να βρίσκεται στο  σωστό μονοπάτι της σταδιακής βελτίωσης με τα παιχνίδια του Ελληνικού πρωταθλήματος να αποτελούν πεδίο για πειραματισμός , δοκιμής σχημάτων αλλά και προσωπικής βελτίωσης του κάθε παίχτης ξεχωριστά.

Η βράβευση του Ρικ Πιτίνο ήταν το γεγονός ης βραδιάς με τον coach να τολμά για ακόμα μια φορά στην καριέρα του και να αναλαμβάνει τον πάγκο της Εθνικής Ελλάδος. Θα δούμε στην συνέχεια της χρονιάς τα συν και τα πλην της κίνησης που τάραξε τα νερά του στάσιμου Ελληνικού μπάσκετ.