ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ-ΑΠΟΛΛΩΝ 0-1. Βαφέας κερνάει, Βαφέας Πίνει …SERPICO

Σπουδαίο τρίποντο για την Ελαφρά Ταξιαρχία μέσα στην Ν. Σμύρνη.Ενα τρίποντο χαράς για τον Απόλλωνα καί μία ήττα πού βάζει σε μπελάδες τον Πανιώνιο.
Στο αγώνα φάνηκε από την αρχή ότι ο Απόλλων πάταγε καλύτερα στο γήπεδο ήταν πιο φρέσκος καί με καλό Ρυθμό θα έβαζε δύσκολα στον Πανιώνιο που είχε καί την κούραση από τον αγώνα κυπέλλου με τον ΠΑΟΚ πριν 3 μέρες. Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Βαφέας πού στο 22′ λεπτό σώζει την ομάδα τού Απόλλωνα πρωτού η μπάλα περάσει την γραμμή τού τέρματος.

Καί στο 73′ λεπτό με ωραία κεφαλιά ανοίγει το σκορ καί 0-1 για τον Απόλλωνα. Κάποιες καλές στιγμές για τον Πανιώνιο να ισοφαρίσει με τούς Ντουρμισαι, Σπιριντονοφ, Καμαρά δεν έγιναν γκολ. Ευκαιρίες για γκολ είχε καί ο Απόλλων με τούς Ρωση, Ντουρσο, αλλά καί την πιο σπουδαία με τόν Ακοστα σε τετατετ , στο 95′ λεπτό.
Κοτνικ για τον Πανιώνιο, καί Χουαντερσον, έκαναν σπουδαίες επεμβάσεις. Γενικά όπως είπαμε όμως ο Απόλλων ήταν πιο καλός μέσα στον αγωνιστικό χώρο και πήρε την νίκη.